A SoftBank alapítója, Maszajosi Szon egy amerikai-japán szuverén vagyonalap létrehozását javasolta, amelynek célja nagyszabású befektetések megvalósítása lenne a technológiába és az ahhoz kapcsolódó infrastruktúrába az Egyesült Államokban – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Financial Times. A lap értesülései alapján Szon már megvitatta a tervet Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel is, bár hivatalosan még nem tett senki javaslatot a vagyonalap felállítására, és sem az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője, sem a SoftBank nem kívánt válaszolni a FT kérdéseire.
A cikkből mindenesetre kiderül, hogy a projekthez jelentős tőkeáttétel mellett körülbelül 300 milliárd dollárnyi induló forrásra lenne szüksége ahhoz, hogy az elképzelt hatékonysággal működjön. A "Washingtonban és Tokióban is nagyon magas politikai szinten" vizsgált felvetés szerint az alapot az amerikai pénzügyminisztérium és a japán pénzügyminisztérium közösen birtokolná és működtetné jelentős részesedéssel, mindkét kormánynak bevételi forrást biztosítana, de a korlátolt felelősségű partnerek számára is nyitva állna, lehetőséget kínálva akár az amerikai és a japán lakossági befektetőknek is a részvételre.
Az új pályán mindenki jól járna vele
A FT forrásai szerint Bessent olyan bevételi források után kutat a pénzügyminisztérium számára, amelyek nem járnak adóemeléssel, és a mostani felvetés is egy ilyen potenciálisan megoldás lehetne, emellett más kormányzatoknak is mintaként szolgálna az Egyesült Államokkal való szorosabb befektetési kapcsolatok kialakítására. Bár konkrét javaslatról a fentiek alapján még nincs szó, a Trump-féle vámháború kapcsán a japán tárgyalók és az amerikai adminisztráció is a kereskedelmi megállapodás felé halad, és a júniusi G7-csúcs alkalmából tervezett találkozójukra lehetséges mérföldkőként hivatkoznak.
A cikkben idézett bennfentesek szerint Japán a befektetéstől egyfajta védelmet remél a washingtoni politikai döntésektől, de a feltételezhető adókedvezményekkel a közös alap tényleges profitot is termelhetne az eredeti befektetések arányában. A FT egyébként emlékeztet rá, hogy Szon közel áll Trumphoz, akit decemberben Mar-a-Lagó-i otthonában is meglátogatott, ezért a személye központi szerepet játszik a közös alapról szóló javaslatban. A SoftBank vezetője januárban is Trump mellett állt, amikor bemutatta 500 milliárd dolláros Stargate-tervet, ez utóbbi pedig éppen az a fajta projekt, amely befektetéseket vonzhatna a javasolt vagyonkezelő alapból – állította a lapnak az egyik "Szon gondolkodásmódját ismerő személy".
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak