Pénteken megszületett a döntés Elizabeth Holmes, a Theranos volt vezérigazgatója ügyében.

Egy szövetségi bíró pénteken 11 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélte a Szilícium-völgy egyik legnagyobb szabású átverésének főszereplőjét, Elizabeth Holmest. A Theranos volt alapító-vezérigazgatója büntetése letöltése után további három évig felügyelet alatt marad. Bár a 11 év sem kevés, januárban, mielőtt az esküdtszék kimondta Holmes bűnösségét, még akár 20 év börtön is kinézett, igaz, az ügyészek végül "csak" 15 év börtönt kértek.

Holmes elítélésével azonban még a Theranoshoz kapcsolódó perek nem zárultak le. A vállalat korábbi COO-ját, Sunny Balwanit, aki a "pc" megfogalmazás szerint romantikus (ám állítólag bántalmazó) kapcsolatban állt Holmesszal, 12 vádpontban találták bűnösnek (pl. bűnszövetkezet létrehozása, csalás). Ügyében néhány nap múlva, december 7-én hirdetnek ítéletet.

Holmes 2003-ban alapította a Theranost, és szűk másfél milliárd dollárt gyűjtött össze befektetőktől, akik úgy vélték, hogy a cég kifejlesztette a különböző betegségek kimutatásának módját egy olcsó, ujjal szúrható vérteszt segítségével.

Holmes svindlije valószínűleg bevonul a legnagyobb átverések közé. Már 2018-ban könyv jelent meg a sztoriról (John Carreyrou Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley, magyarul egy évvel később jelent meg Rossz vér címmel). Forgattak róla dokumentumfilmet The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley címmel, tévésorozatot, de már készül a játékfilm is John Carreyrou újságíró tényregényéből.

Mint lapunk is többször foglalkozott vele, a cég közel másfél évtizedig tündökölt, amíg ki nem derült feketén-fehéren, hogy csillogása talmi. Elizabeth Holmesék hosszú ideig el tudták hitetni a befektetőkkel, hogy képesek olyan készüléket fejleszteni, ami néhány csepp vérből készít teljes vérképet, valamint képes kimutatni nagyon sok patogént. A vetítés olyan meggyőző volt, hogy a befektetők összesen nagyjából 1,4 milliárd dollárt erejéig hittek neki. A trükk amúgy az évezredek óta bevált legegyszerűbb eszköz volt: hazudtak, és mint minden szélhámos, mindig azt mondták a közönségüknek, amit ők hallani szeretettek volna.

A független szakemberek figyelmeztetései ellenére az összeomláshoz az kellett, hogy egy pénzügyi lap, a The Wall Street Journal bizonyítsa be: az akkoriban már 9 milliárd dollárra értékelt cégnek nincs semmiféle forradalmi technológiája, azok a teszteredmények pedig, amikkel a gépük tudását demonstrálták, hamisak. (Ezt a cikket a témát késöbb regényben is feldolgozó John Carreyrou jegyezte.) 2016 márciusában a Journal of Clinical Investigation című szaklapban is megjelent egy tanulmány, amely csak annyit állított, hogy a Theranos vértesztjeinek eredeményei eltérnek más klinikai teszteljárásokétól.

Innentől már a pénzemberek is észbe kaptak, Holmest az amerikai tőzsdefelügyelet gyorsan megbüntette félmillió dollárra, majd tíz évre el is tiltotta a cégvezetéstől. Csalással azonban csak 2018-ban vádolták meg.

Elizabeth, az új generáció Steve Jobsa...

Holmes tudatosan építette magáról a forradalmi vállalkozó képet. Példaképének Steve Jobsot tekintette, úgy öltözött és igyekezett úgy is beszélni, viselkedni, mint Jobs. A magazinok pedig zabálták, címlapokon szerepelt. Talán még a csalás ötletét is tőle vette. (A rossz nyelvek szerint amikor Jobs pl. bemutatta az iPhone-t, annak néhány látványos funkcióját csak elbábozta, azaz videóról vetítették, mert a készülék valójában nem tudta. Csak ott egy telefon funkcionalitása, itt pedig emberélet volt a tét.)

Egyes beszámolók szerint Holmes olyan beszédet nyomott a bíróságon, hogy szem nem maradt szárazon. Többek között arról beszélt, hogy megbánta hibáit, és azt, hogy cserbenhagyta az alkalmazottait és a befektetőket, de legfőképpen azokat, akiket szolgálni próbált: a betegeket.

Arról nagyon eltér az ügyészek és az ügyvédek véleménye, hogy mekkora a befektetők vesztesége. A szövetségi ügyészek 804 millió dollárra becsülték a veszteséget, míg Holmes ügyvédei szerint nem lehet több 40-48 millió dollárnál. A veszteségeket részben olyan, hatalmas vagyonnal rendelkező embereknek kell lenyelniük, mint Rupert Murdoch vagy a szintén milliárdos vagyonnal rendelkező DeVos család. De biztosan vannak a károsultak között kisebb befektetők pénzével játszó alapkezelők és VC-k is.

Piaci hírek

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.