Ez az USA első tagállama, ahol senki nem használhatja a kínai fejlesztésű közösségi alkalmazást. Feltéve, hogy a máris alkotmányellenesnek kikiáltott törvény kiállja a bírósági tesztet.

Greg Gianforte, Montana állam republikánus kormányzója csütörtökön aláírta azt a honatyák által még áprilisban jóváhagyott törvényt, amely széles körben vezet be korlátozásokat a TikTok és más nemzetbiztonsági kockázatnak tartott alkalmazásokkal szemben.

Az új szabályozás egyik legkomolyabb pontja, hogy az USA tagállamában 2024 január elsejétől kezdve egyáltalán nem lehet majd letölteni a kínai ByteDance tulajdonában lévő, egyébként világszerte óriási népszerűségnek örvendő közösségi alkalmazást. A szövegezésből és a nyilatkozatokból úgy tűnik, a jogszabály elsősorban a nagy alkalmazás-áruházakra fókuszál. Utóbbiakat ugyanis jogsértésenként akár 10 ezer dollárra is büntethetik, a tarifa pedig minden további nappal újabb 10 ezer dollárral emelkedik.

A TikTok számára egy nem túl vonzó kiskaput is hagytak a törvényhozók. Amennyiben a platformot a közeljövőben eladnák egy "olyan vállalatnak, amely nem rendelkezik külföldi ellenfélként megjelölt más országban székhellyel", az egész törvény érvényét veszti. Valami hasonlót akart kierőszakolni Donald Trump is néhány évvel ezelőtt, de a választási hajrában bedobott akciót már nem tudta végigvinni elnöki mandátuma alatt.

De nem csak a TikTok kapott piros lapot Montanában. A kormányzó által kiadott dokumentum szerint június elsejétől betiltják a kormányzati eszközökön minden olyan közösségi médiaalkalmazás használatát, amely "személyes információkat vagy adatokat gyűjt és ad át külföldi ellenfeleknek". A feljegyzés szerint az érintett alkalmazások közé tartozik a szintén a ByteDance tulajdonában lévő CapCut és a Lemon8, a kínai Tencent birtokolta WeChat és az orosz gyökerű Telegram is.

Gianforte egyébként nyilatkozatában kész tényként tállalta, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) hozzáfér az amerikai TikTok-felhasználók adataihoz, hogy azokat kémkedésre és a magánélet megsértésére használja fel. A politikus szerint ezért van szükség egy olyan határozott lépésre, amelyre eddig egyedül Montana állam szánta el magát.

A nemzetközi helyzet egyre fokozódik

A fejlemények egyáltalán nem nevezhetők váratlannak, hiszen az Egyesült Államokban már hosszú évek óta folyik a huzavona a TikTok és az amerikai kormányzat között. Donald Trump választási veresége ugyan kis lélegzethez jutatta a céget, ám mint kiderül, a Biden-kormányzat sincs elragadtatva a féktelen tiktokozástól.

Szövetségi szinten azóta több korlátozó intézkedést is bevezettek. Az appot immár sem a honatyák, sem a kormányzati alkalmazásban álló tisztviselők nem használhatják. Idén márciusban pedig egy szenátusi meghallgatás keretében öt órán keresztül "vallatták" a TikTok vezérigazgatóját, aki a beszámolók alapján nem nyűgözte le a képviselőket. A platform helyzetét az sem könnyíti meg, hogy az elmúlt időszakban a világ egyre több pontján hoznak az alkalmazást érintő korlátozásokat.

A cég egyébként ezúttal is határozottan visszautasította azt, hogy a KKP közvetlen vagy közvetett módon irányítaná akár a TokTokot, akár anyavállalatát, a ByteDance-t. Utóbbi egyébként a vállalat tájékoztatása szerint 60 százalékban nemzetközi intézményi befektetők tulajdonában van, az alapítók 20 százaléknyi részvénnyel rendelkeznek, míg a mardék 20 százalékon a dolgozók, köztük amerikai munkavállalók osztoznak.

Gyorsan eszkalálódott

A kormányzói szignó ellenére azonban még nincs teljesen veszve a helyzet a TikTok számára. A törvényt ugyanis nem csupán a kínai vállalat tartja jogellenesnek. Alig néhány órával az aláírást követően máris érkezett a hír, hogy egy csoport tartalomelőállító közös keresetet nyújtott be a bíróságon. A felperesek véleménye szerint a Montanában hozott rendelkezés éles ellentétben áll az amerikai alkotmány első kiegészítésében megfogalmazott jogokkal, mivel korlátozza az állampolgárokat az információhoz jutás és a szabad véleménynyilvánítás területén.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.