Greg Gianforte, Montana állam republikánus kormányzója csütörtökön aláírta azt a honatyák által még áprilisban jóváhagyott törvényt, amely széles körben vezet be korlátozásokat a TikTok és más nemzetbiztonsági kockázatnak tartott alkalmazásokkal szemben.
Az új szabályozás egyik legkomolyabb pontja, hogy az USA tagállamában 2024 január elsejétől kezdve egyáltalán nem lehet majd letölteni a kínai ByteDance tulajdonában lévő, egyébként világszerte óriási népszerűségnek örvendő közösségi alkalmazást. A szövegezésből és a nyilatkozatokból úgy tűnik, a jogszabály elsősorban a nagy alkalmazás-áruházakra fókuszál. Utóbbiakat ugyanis jogsértésenként akár 10 ezer dollárra is büntethetik, a tarifa pedig minden további nappal újabb 10 ezer dollárral emelkedik.
A TikTok számára egy nem túl vonzó kiskaput is hagytak a törvényhozók. Amennyiben a platformot a közeljövőben eladnák egy "olyan vállalatnak, amely nem rendelkezik külföldi ellenfélként megjelölt más országban székhellyel", az egész törvény érvényét veszti. Valami hasonlót akart kierőszakolni Donald Trump is néhány évvel ezelőtt, de a választási hajrában bedobott akciót már nem tudta végigvinni elnöki mandátuma alatt.
De nem csak a TikTok kapott piros lapot Montanában. A kormányzó által kiadott dokumentum szerint június elsejétől betiltják a kormányzati eszközökön minden olyan közösségi médiaalkalmazás használatát, amely "személyes információkat vagy adatokat gyűjt és ad át külföldi ellenfeleknek". A feljegyzés szerint az érintett alkalmazások közé tartozik a szintén a ByteDance tulajdonában lévő CapCut és a Lemon8, a kínai Tencent birtokolta WeChat és az orosz gyökerű Telegram is.
Gianforte egyébként nyilatkozatában kész tényként tállalta, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) hozzáfér az amerikai TikTok-felhasználók adataihoz, hogy azokat kémkedésre és a magánélet megsértésére használja fel. A politikus szerint ezért van szükség egy olyan határozott lépésre, amelyre eddig egyedül Montana állam szánta el magát.
A nemzetközi helyzet egyre fokozódik
A fejlemények egyáltalán nem nevezhetők váratlannak, hiszen az Egyesült Államokban már hosszú évek óta folyik a huzavona a TikTok és az amerikai kormányzat között. Donald Trump választási veresége ugyan kis lélegzethez jutatta a céget, ám mint kiderül, a Biden-kormányzat sincs elragadtatva a féktelen tiktokozástól.
Szövetségi szinten azóta több korlátozó intézkedést is bevezettek. Az appot immár sem a honatyák, sem a kormányzati alkalmazásban álló tisztviselők nem használhatják. Idén márciusban pedig egy szenátusi meghallgatás keretében öt órán keresztül "vallatták" a TikTok vezérigazgatóját, aki a beszámolók alapján nem nyűgözte le a képviselőket. A platform helyzetét az sem könnyíti meg, hogy az elmúlt időszakban a világ egyre több pontján hoznak az alkalmazást érintő korlátozásokat.
A cég egyébként ezúttal is határozottan visszautasította azt, hogy a KKP közvetlen vagy közvetett módon irányítaná akár a TokTokot, akár anyavállalatát, a ByteDance-t. Utóbbi egyébként a vállalat tájékoztatása szerint 60 százalékban nemzetközi intézményi befektetők tulajdonában van, az alapítók 20 százaléknyi részvénnyel rendelkeznek, míg a mardék 20 százalékon a dolgozók, köztük amerikai munkavállalók osztoznak.
Gyorsan eszkalálódott
A kormányzói szignó ellenére azonban még nincs teljesen veszve a helyzet a TikTok számára. A törvényt ugyanis nem csupán a kínai vállalat tartja jogellenesnek. Alig néhány órával az aláírást követően máris érkezett a hír, hogy egy csoport tartalomelőállító közös keresetet nyújtott be a bíróságon. A felperesek véleménye szerint a Montanában hozott rendelkezés éles ellentétben áll az amerikai alkotmány első kiegészítésében megfogalmazott jogokkal, mivel korlátozza az állampolgárokat az információhoz jutás és a szabad véleménynyilvánítás területén.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak