A héten sorra érkeztek a világ legmeghatározóbb technológiai vállalatainak a gyorsjelentései. Bár mindenhol komoly bevételnövekedés mutatkozott, volt cég, ahol a részvények a mélybe zuhantak.

Korábban a héten mind az Apple, mind a Microsoft befektetői dörzsölhették a tenyerüket a legutóbbi pénzügyi negyedév publikálása után. Cupertino bebizonyította, hogy még mindig van szufla az aranytojást tojó tyúkként funkcionáló telefonjaiban, a Microsoftnál pedig folytatódott a pár évvel ezelőtti vezetőváltás óta tartó pozitív tendencia. A hét második felében terítette kártyáit a Facebook és az Amazon, a diadalmenet azonban az egyiküknél elmaradt.

Boldog lett a karácsony

Az Amazon esetében különösen kritikus az év utolsó periódusa, hiszen bár alaposan diverzifikált portfóliót épített ki magának, a bevételei tetemes része továbbra is az online áruházában generálódik. Az ünnepi szezon ezúttal a vártnál is erősebbre sikeredett. A negyedik negyedévben elért 87,4 milliárd dolláros forgalom 21 százalékkal fejelte meg az egy évvel korábbi eredményt. Ami ennél is fontosabb, hogy a realizált bevétel meghaladta mind a cég saját várakozásait, mind az elemzői előrejelzéseket.

Az elmúlt időszakban a cég hatalmas pénzeket fektetett abba, hogy prémium előfizetőinek a korábban biztosított kétnapos szállítást lecsökenthesse mindössze egyetlen napra. A céget vezető Jeff Bezos ezzel kapcsolatban annyit mondott a pénzügyi jelentésről szóló konferenciahíváson, hogy valamivel a tervezett 1,5 milliárd dollár alatt tudták tartani az extra kiadásokat. A határidő lefelezése egyébként még idén is vinni fogja a pénzt, de a vezérigazgató szerint egyre kisebb összegekkel kell számolni, mivel folyamatosan javul a hatékonyság.

A fenti célok biztosítására komoly létszámbővítést is végrehajtott a cég. Egyetlen negyedév alatt 750 ezerről 798 ezerre hízott az Amazon bérlistája. Az erőfeszítéseknek viszont látható eredménye lett. A Prime csomagra előfizetők tábora elérte a 150 millió főt. A vállalat legutóbb 2018 áprilisában közölt erről adatot, akkor sikerült elérni a 100 milliós mérföldkövet.

A költségoldalra nehezedő nyomás ellenére az Amazon profitabilitása sem romlott, sőt egészséges mértékben tudott javulni. A nettó profit 3,3 milliárd dollár lett, ami 8 százalékkal több, mint 2018 végén. Az egy részvényre vetített 6,47 dolláros eredmény bőségesen meghaladta az elemzői konszenzus 4,03 dolláros szintjét. Ennek fényében nem is lehet csodálkozni azon, hogy a papírok meredeken, több mint 10 százalékkal emelkedtek a nap végén. Ezzel az Amazon ismét elérte az 1000 milliárd dolláros cégértéket.

Ahol a sok is kevés

A Facebook még az Amazonnál is komolyabb növekedési számokat villantott, ám a tőzsde teljesen más ítéletet hozott. A közösségi óriás által elért 25 százaléknyi éves bevételnövekedés annak ellenére váltott ki árfolyamcsökkenést, hogy az előzetes elemzői várakozások is csak 23 százalékban reménykedtek. Ezzel a cég zsinórban a negyedik negyedévben maradt el a korábban könnyen abszolvált 30+ százalékos tempótól.

Persze egy Facebook méretű vállalattól nem is lehet elvárni, hogy a végtelenségig tartsa a 30-40 százalékos éves növekedési ütemet, ám más problémák is adódtak. A cég költségei ugyanis a bevételeknél is jobban, 34 százalékkal emelkedtek. Igaz, a 12,2 milliárd dolláros tétel levonása után is bőven marad a kasszában, de a befektetőknek nagyon nem tetszik sem a trend, sem az, hogy a szakértői jóslat csak 14 százalékos költségnövekedéssel kalkulált.

Ettől függetlenül egy csomó mutatóban továbbra is jól áll a cég. Magát a Facebook hálózatát már közel 2,5 milliárd felhasználó látogatja havi szinten, ami közel 8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ha a céghez tartozó össze közösségi platformot, azaz a Messengert, az Instagramot és a WhatsApp-ot is nézzük, a havi aktív felhasználói bázis már 2,9 milliárd környékén jár, de talán ennél is impresszívebb, hogy a vállalatcsoport napi szinten 2,26 milliárd felhasználót szolgál ki. 

Tény viszont, hogy a Facebook a Cambridge Analytica-botrány óta nem nagyon tud kilépni a védekező szerepkörből. Az adatkezelési incidensek és kétes húzások kezelése mellett most már azért is főhet az alapító Mark Zuckerberg feje, mert politikusok és civil szervezetek részéről is egyre komolyabb nyomás nehezedik a cégre. Utóbbiak közös vonása, hogy valamilyen formában meg szeretnék regulázni a Facebook működését, üzleti gyakorlatát. Talán nem véletlen, hogy Zuckerberg most arról beszélt, hogy az elkövetkező évek célja nem az, hogy szerethető vállalat legyen a Facebook, hanem hogy érthető.

Az érett fázisba lépő vállalkozás részvényeit komolyan megtépázta a pénzügyi jelentés. A papírok több mint 7 százalékot estek a bejelentést követően. Ettől függetlenül nagyon nem kell bánkódnia a befektetőknek, hiszen tavaly több mint 50 százalékot drágultak a Facebook-papírok.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.