Ez esetben meglehetősen gyorsan reagáltak a törvényalkotók egy technológiai fejlődés miatt előállt új helyzetre: nevezetesen a deepfake videók és hanganyagok elszaporodására. A probléma nagyjából két éve van velünk, akkoriban jelentek meg az első, gépi algoritmus segítségével hamisított felvételek, ahol ismert személyiségek, színésznők tűntek fel 18+-os filmekben. A jogalkotók sietsége mögött azért felfedezni némi önös érdeket is, hiszen a manipuláció nem csak a pornográfia területén működik. Ugyanilyen (kevés) erőfeszítéssel készíthetők anyagok, amelyben egy befeketítendő politikussal tényleg azt mondatnak el a rosszakarói, amit csak akarnak.
Nem tűrik a politikai manipulációt
Kalifornia nem túl rég megválasztott, radikális ötleteiről elhíresült kormányzója ismét a tettek mezejére lépett. A februárban belengetett, techcégektől beszedett Robin Hood-adó után most a deepfake került a célkeresztbe. A két általa szignált új rendelkezés kifejezetten megtiltja az ilyen jellegű manipulációt.
Az első jogszabály kifejezetten a politikai játéktérre van szabva. Ezen rendelkezések szerint a választások előtt 60 nappal tilos bárminemű "babrált" felvételt publikálni olyan személyről, aki indul az adott megmérettetésen. Ezzel természetesen a széles körben terjesztett, megtévesztésre alapozó propagandának akarnak keresztbe feküdni. Ilyesmi egyébként korábban már konkrét példák is voltak, ráadásul a Facebook nem is volt hajlandó rendszeréből törölni a hamisított videót. (Igaz, magát a manipuláció tényét végül feltűntették az anyag mellett.)
A szigorítás egyébként nem vonatkozik a kifejezetten szatirikus "átdolgozásokra", azaz a humoristák élhetnek ezzel az eszközzel, de esetükben is egyértelműen jelezni kell, hogy álfelvételről van szó. A legelső reakciók egyébként nem feltétlenül pozitívak ezzel kapcsolatban. Egy amerikai jogvédő szervezet képviselője például úgyan jószándékúnak minősítette a jogalkotó törekvését, ám az szerinte nem fogja elejét venni az ilyen jellegű tartalmak terjedésének, viszont alkalmas lehet a választók összezavarására, ösztönözheti a rosszindulatú perek elindítását és gátolja a szabad véleménynyilvánítást.
Mesterséges bosszúpornó
Bár a törvényhozók szempontjából a fentebbi téma a legfontosabb, ezek a politikai próbálkozások elenyésző részét adják az előállított deepfake tartalmaknak. Egy frissen publikált kutatás szerint ugyanis a világ leginkább az erotikus tartalmak átszerkesztésére izgul rá. A közel 15 ezer felkutatott, online elérhető deepfake videó 96 százaléka volt felnőtteknek szánt jelenet. Az áldozatok nemét tekintve pedig elsöprő a női áldozatok aránya, hiszen 99 százalékban őket érte sérelem ezekkel a hamisításokkal.
A másik új kaliforniai törvény épp ezt a területet igyekszik rendszabályozni azzal, hogy egyértelműen perelhetővé teszi az ilyen tartalmak előállítóit.
A deepfake problémaköre egyébként magukat a nagy technológiai cégeket is erősen foglalkoztatja. Míg egyes platformok, köztük például a Twitter, vagy éppen az erotikus tartalmak egyik legnagyobb gyűjtőhelye, a PornHub az ilyen anyagok eltávolításával küzd a jelenség ellen, mások éppen a mesterséges intelligenciát igyekeznek segítségül hívni a hatékonyabb felderítéshez.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak