A Facebook és a Microsoft hat egyetemmel közösen meghirdette a Deepfake Detection Challenge-t: hatékony deepfake-felismerő technológiákat keresnek.

Hat egyetemmel közösen hirdetett versenyt a Facebook és a Microsoft kutatóknak, cégeknek, hogy olyan technológiákat dolgozzanak ki, melyekkel egyértelműen fel lehet ismerni a mesterséges intelligencia segítségével meghamisított videókat.

Széles összefogásra építenek

Bár a videók manipulálására alkalmas szoftverekkel már a 90-es években is kísérleteztek, a technológia mostanra ért kritikus fázisba. Az utóbbi években vészesen szaporodnak az olyan hamis tartalmak, melyek megtévesztésig hasonlítanak valós videókra, képekre, hangfelvételekre. A nagy tartalomszolgáltató és -megosztó oldalak ugyan tettek látványos bejelentéseket, hogy kitiltják a deepfake tartalmakat szolgáltatásaikból, csakhogy lassan lehetetlen lesz eldönteni, hogy mi hamisított és mi nem.

A Facebook technológiai igazgatója, Mike Schroepfer blogbejegyzésében a Deepfake Detection Challenge társadalmi célját hangsúlyozza. Ezért vontak be a Microsofttal széles körből támogatókat: a hat egyetem (Cornell Tech, MIT, Oxford, Berkeley, Marylandi Egyetem, College Park, Albany Egyetem) mellett civil szervezeteket is, például a WITNESS emberi jogi szervezetet. Utóbbi meghívása nem véletlen, hiszen a szervezet épp videókkal, fényképekkel küzd az emberi jogok megsértése ellen, így elemi érdeke, hogy egy videóról ki lehessen deríteni, hogy azt utólag manipulálták-e.

Mint Schroepfer írja, eredménytáblával, támogatásokkal és díjakkal is szeretnék ösztönözni a vállalkozó kedvűeket az új módszerek felkutatására. Arról azonban nem ír, hogy konkrétan mennyit kívánnak a projekt támogatására fordítani. A Deepfake Detection Challenge felügyeletére létrehoztak egy új irányító testületet is a két cég, valamint az egyetemek és a társadalmi szervezetek képviselőiből.

A társadalomra és a gazdaságra is veszélyes

A hamisítást lehetővé tevő, mesterséges intelligencián alapuló eszközök elképesztő ütemben fejlődnek. Lapunk is foglalkozott a Zao arccserélő app esetével, amely lényegében mindenkinek elérhetővé teszi a videomanipulálást. Az ilyen eszközök végképp kontrollálhatatlanná teszik a folyamatot, aminek beláthatatlanok a következményei. Ha csak a társadalmi hatását nézzük, választások manipulálására épp úgy alkalmasak, mint a közvélemény bármilyen célú befolyásolására.

Emellett vannak konkrét gazdasági kárai is. A The Wall Street Journal a közelmúltban adott hírt egy olyan esetről, hogy manipulált telefonhívással csaltak ki egy angol energetikai cégtől több százezer eurót. A hívó hangját ugyanis úgy sikerült manipulálni, hogy az angol cég vezetője azt hitte, a német anyavállalat vezérigazgatójától kapott szóbeli utasítást a pénz azonnali átutalásra. (Az már csak egy érdekes mellékszál, hogy egy magyar cég számlájára kellett utalnia a pénzt.)

Nem is ez volt az első ilyen eset. A Symantec pár hónapja azt állította a BBC-nek, hogy többször is találkoztak olyan incidenssel, amikor pénzügyi igazgatókat mesterséges intelligenciával manipulált telefonhívással vettek rá arra, hogy pénz utaljanak csalók számlájára. Hugh Thompson, a biztonsági cég technológiai igazgatója akkor még azt is megkockáztatta, hogy a csalók által használt modell valószínűleg közel tökéletes lehet. A hamisított hang előállításához szükséges hangmintákat manapság nem nehéz beszerezni, hiszen a megcélzott vezetők gyakran tartanak előadásokat, amiknek a felvétele aztán felkerül a YouTube-ra vagy a vállalat nyilvános weblapjára, de a pénzügyi gyorsjelentéseknél szokásos konferenciahívások felvételei is elérhetők nyilvánosan.

Az már más kérdés, hogy komoly aggályokat vethet fel egy vállalat belső folyamataival kapcsolatban az, ha egy alkalmazott a vezér egyetlen telefonhívására hajlandó elutalni akár általa nem ismert számlára is nagyobb összegeket.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.