Alulbecsülték az elemzők a Microsoft növekedését, a vállalat minden szegmensben jobban teljesített a vártnál, derült ki a vállalat negyedéves pénzügyi jelentéséből. A teljes bevétel 36,9 milliárd dollár lett, 14 százalékkal magasabb mint az előző pénzügyi év azonos időszakában (az elemzői konszenzus 35,7 milliárd volt).
A termelékenység és üzleti folyamatok néven futó szegmens 11,8 milliárd dollár bevételt termelt (konszenzus 11,4 milliárd), az intelligens felhő 11,9 milliárdot (konszenzus 11,4 milliárd); az egyéb személyi számítástechnika pedig 13,2 milliárdot (konszenzus: 12,9 milliárd).
Nőtt a vállalat hatékonysága
A működési eredmény még nagyobb arányban növekedett: 13,9 milliárd dollár lett, ami 35 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A profit kicsit előbbit is túlszárnyalta, 38 százalékkal lett magasabb: a vállalat 11,6 milliárd dollárral zárta a második negyedévét (a Microsoft pénzügyi éve júliustól júniusig tart). Ezek alapján érthető, hogy a vállalat részvényeinek árfolyama a bejelentés után emelkedett a tőzsdén.
Igazuk lett azoknak, akik a növekedési ütem lassulása ellenére továbbra is jelentős potenciált látnak a Microsoft felhőjében, az most lezárt negyedév impozáns eredményeiben ugyanis nagy szerepe volt a felhős üzletnek. Az Azure bevételeinek növekedése ugyan megint csak lassult az egy évvel korábbihoz képest – 62 százalék a korábbi 76 százalékkal szemben –, de mint arra a CNBC felhívja a figyelmet, így is meghaladta a Goldman Sachs 58 százalékos előrejelzését. A Goldman egyébként továbbra is az Azure dinamikus növekedésére fogad: ezt egyrészt az Azure-beruházások továbbra jelentősen növekedésére, valamint a hatékony értékesítésre alapozzák.
Az Azure szempontjából nagyon nagy fegyvertény volt, hogy a negyedév során húzták be az USA védelmi minisztériuma által kiírt JEDI projektjet, amely egymagában 10 milliárd dolláros biztos megrendelést jelent az elkövetkező tíz évben. A szerződés azonban még nem lefutott ügy, mivel az Amazon megtámadta a döntést, sőt a közelmúltban bírósági úton kérte a munkálatok felfüggesztését a közbeszerzés felülvizsgálatának lezárultáig.
A Microsoft felhőjét azonban nem csak kormányzati projektek támogatják: a Salesforce tavaly novemberben jelentette be, hogy Azure-ból is nyújtja a Marketing Cloud szolgáltatását.
Az intelligens felhő összességében 27 százalékos növekedést ért el. A 11,9 milliárd dollár bevételhez az Azure mellett például a GitHub, az SQL Server és a Windows Server is hozzájárult. Azt, hogy ebből az Azure mekkora arányban részesedik, nem közli a Microsoft.
Még a Windows 7 is besegített
A bevételek legnagyobb részét még mindig a személyi számítástechnika adta (Windows, Surface, Xbox, Bing), de ez növekszik a legkisebb mértékben. Éves összevetésben 1,6 százalékkal nőttek a bevételei (13,2 milliárd dollár). Az egyes termékek azonban felemásan teljesítettek. Az Xbox hardver értékesítése például 43 százalékkal csökkent, ami részben a az eladott darabszámnak, részben az árcsökkenésnek volt köszönhető. Ugyanakkor az árcsökkenés már előkészítése az ünnepi szezonra várható új konzol, az Xbox X sorozat megjelenésének.
A termelékenység és az üzleti folyamatok szegmens (Office, LinkedIn, Dynamics) bevételei 17 százalékkal haladták meg az egy évvel korábi eredményt.
A részadatokból az is kiderül, hogy negyedév eredményeire jó hatással volt az is, hogy egyes termékek elérték életciklusuk végét. A múlt évben kivezetett SQL Server 2008 után január közepén a Windows Server 2008 és a Windows 7 is megkapta utolsó frissítését. A Windows Server 2008 kivezetése az intelligens felhő bevételeinek növekedését segítette – állítja a Microsoft. A Windows 7 támogatásának a leállítása pedig annyira megtolta a Windows 10 OEM Pro licencekre a keresletet, hogy az 2014 óta a legmagasabb növekedést produkálta (26 százalék). A nem vállalati számítógépekre eladott Windows licencek száma 4 százalékkal nőtt, ami a leggyorsabb növekedés 2016 óta.
A folyó negyedévre a Microsoft 34,1 és 34,9 milliárd dollár közötti bevételre számít. Ugyanakkor kockázatot jelenthet a koronavírus miatt kialakult pánik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak