Amerikai lapok szerint komoly jogi lépés van készülőben a közösségi órás ellen. A hatóságok heteken belül megtilthatják a cégnek, hogy végigvigye alkalmazásai tervezett integrációját.

Ha igaznak bizonyulnak a The Wall Street Journal által nyilvánosságra hozott információk, akkor igencsak nehéz évkezdés előtt áll a világ legnagyobb közösségi hálózatait üzemeltető Facebook.  

Álljon meg a menet!

A lap úgy tudja, hogy a versenyjogi témákért felelős Szövetségi Kereskedelmi Bizottságban (Federal Trade Commission - FTC) komolyan mérlegelik azt, hogy hatalmi szóval tiltsák meg a vállalatnak azt, hogy a különböző infrastruktúra alatt futó brandjeit egységesítse. A hatósági végzés állítólag elvenné azt a kiváltságot is a Facebooktól, hogy utóbbi határozhassa meg, a külső alkalmazások fejlesztői milyen keretek között működhetnek együtt a szolgáltatásaival.

A kiszivárgott információkat az FTC szóvivője nem kívánta kommentálni. Nem úgy a befektetők, akik a hír megjelenését követően nagyjából 3 százalékos mínuszba rángatták a cég papírjainak árfolyamát.

Persze a fentiek nem következnek be varázsütésre, ám ha valóban jók a fülesek, akkor a gépezet már januárban beindulhat. A korlátozások életbe lépéséhez elsőként egy öt főből álló bizottságnak kell pozitív döntést hozni, majd ennek birtokában fordulhat bírósághoz az FTC, ahol kérheti a rendelkezései érvényesítését.

Füstbe ment terv?

Szintén lapértesüléseknek köszönhetően még idén januárban derült ki, hogy a Facebook különböző csevegőalkalmazásai egy platfromra terelésén dolgozik. A Messenger, a WhatsApp és az Instagram egy rendszerbe integrálásán már a bejelentéskor is dolgoztak és az akkori tervek szerint valamikor 2020-ban készülnének el vele.

Belsős informátorok szerint házon belül sem váltott ki osztatlan sikert a terv. Mark Zuckerberggel több WhatsApp-alkalmazott is nyíltan vitába szállt, és amikor a döntés okairól faggatták, homályosan megfogalmazott válaszokat kaptak. A felháborodást fűthette, hogy a Facebook alapítója a WhatsApp bő öt évvel ezelőtti felvásárlásakor még azt ígért, hogy a szolgáltatás megtartja önállóságát.

Persze nem véletlenül erőlteti ezt a gigantikus projektet Zuckerberg, hiszen a lehetséges előnyök kézenfekvőek. A cégnél jelen pillanatban silószerűen meglévő információs adatbányák egy tárolóba öntésével sokkal komolyabb fegyver áll majd a Facebook rendelkezésére. Jobban célzott, több helyre és változatosabb formában elhelyezhető hirdetések jöhetnek, újabb fizetős szolgáltatások indítása válik lehetségessé válik.

A csevegőalkalmazások egymáshoz simításával megvan az esély arra, hogy a cég alapszolgáltatása, a közösségi hálózat is újabb felhasználókat, nagyobb aktivitást érjen el. Az integrációval ráadásul a cég bebetonozza magát az üzenetküldők piacán, és sokkal erősebb szereplőként léphet fel a riválisokkal szemben. A Facebook ezen a területen olyanná válhat, mint ami a Google lett a keresők piacán.

Első lépés

Mindezen törekvések most hirtelen veszélybe kerülhetnek az FTC megszellőztetett akciójával. Ha tényleg megtörténik, akkor ez lehet az első igazán komoly, a cég számára is fájdalmas lépés azóta, hogy a nagy technológiai óriások túlhatalma ellen egyre erősödő félelmek és aggályok fogalmazódtak meg szerte a világban.

A Facebook mellett többek között a Google-t, az Amazont és az Apple-t is érintő politikai, szabályozói nyomás az idén kezdett magasabb fokozatba kapcsolni, és vizsgálatok, eljárások, bírságok sokasága zúdult a gigászokra. Ezek többsége azonban vagy nem jutott még végső szakaszba, vagy éppen a kiszabott büntetés nem olyan nagyságrendű, amit ne tudnának benyelni a monopolisztikus helyzetükből fakadóan rendkívüli profitot zsebre rakó vállalatok.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.