A Cambridge Analytica-botrányt követően is felmerült már, de most újra nekibuzdult egy csoport, hogy kitessékelje az alapítót az elnöki székből.

Korábban nem tudott átütni az a néhány jelentős befektetőtől érkező kezdeményezés, hogy megnyirbálják a Facebook-alapító totális kontrollját a közösségi óriásnál. Mark Zuckerberg azonban továbbra sem érezheti biztonságban magát, mert az azóta eltelt időszakban is bőven történtek olyan események, amelyek gyengítik a pozícióját. A legutóbbi, több tízmillió felhasználó adatát érintő adatlopási botrány farvizén ismét elkezdtek gyülekezni az elmozdítását szorgalmazó részvényesek.

Harc az elnöki székért

A nyilvánosságra került információk alapján a mostani kampányban hasonló célokat tűztek ki a "puccsisták", mint a már említett előző offenzíva során, ami nem túl megdöbbentő, hiszen több szereplő mindkét történetben felbukkan. A zászlót ezúttal négy állami alapkezelő emelte magasba azért, hogy Zuckerberget eltávolítsák az elnöki székből. A kezdeményezők remélik, hogy ezúttal olyan tömegben sikerül maguk mellé állítaniuk a többi tulajdonost, hogy azzal már az alapító se tudjon dacolni.

A csoport egyik szószólója, a Rhode Island állam kincstárát vezető Seth Magaziner a Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy kezdeményezésükkel igyekeznek nyilvánosságot adni a megfogalmazott problémáknak, valamint feltenni a napirendre az ügyet a Facebook következő éves közgyűlésén. A jövő májusban esedékes tanácskozáson el akarják érni, hogy független személy kerüljön az elnöki székbe, aki így képes lehet ellenpontot képezni a vezérigazgatói pozícióját mindenképpen megtartó Zuckerbergnek.

Hogy erre miért lenne szükség, arra számtalan példát hozott az élet az elmúlt időszakban. Az első helyen természetesen a már említett Cambridge Analytica-fiaskó áll, illetve az azt követő időszakban is újra és újra felbukkanó adatkezelési hiányosságok, incidencek. De ugyanúgy nem erősíti a közösségi hálózatba vetett bizalmat az álhírek és propaganda elszaporodása, vagy például az, hogy általában mennyire komolyan tudja a Facebook egy-egy választás kimenetelét alakítani.

Körülbástyázott alapító

Hiába azonban a sok, szinte menetrendszerint érkező ügy, probléma, a Facebook első számú emberét annak ellenére nem lesz könnyű elmozdítani, hogy a cég papírjainak nagy része mások birtokában van. A vállalat különleges részvényesi szerkezetének köszönhetően a társaság nyilvános papírjaiba fektetőknek – legyen a tulajdonukban akár egymilliárd dollárnyi pakett is – nem sok beleszólásuk van abba, hogy milyen irányba menjen a gigantikussá duzzadt vállalkozás.

A Facebook két részvényosztállyal jelent meg a tőzsdén: az átlagos befektetők birtokolják a részvényenként egy szavazati joggal járó A-sorozatú részvényeket, míg az egyenként 10 szavazatot biztosító B-részvények a vállalati bennfentesek kezében vannak.  Zuckerbergnek jelentős csomagja van a B-sorozatból, ami legalább 60 százalékos többségi szavazati jogot biztosít a számára. Nem mellesleg ő a cég elnöke is, vagyis lényegében teljhatalma van – mondja a befektetők egyre nagyobb csoportja. Két éve egyszer már felmerült a részvények átalakításának az igénye is, de abból végül szintén nem lett semmi.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.