Úgy tűnik, nincs olyan hónap, sőt néha hét sem, amikor nem kerül felszínre egy újabb, a Facebook adatkezelési gyakorlatával kapcsolatos ügy. Ezúttal az eszközgyártók halászhattak a zavarosban.

Beindult a nyár, de Mark Zuckerbergnek nem csak az iőjárás miatt lehet melege. A The New York Times alaposan utánajárt egy évtizedes gyakorlatnak, amelynek keretében a mobil- és tabletgyártók különleges jogosítványokat kaptak a közösségi hálózattól. Ennek köszönhetően például egyetlen Blackberry-felhasználón keresztül közel 300 ezer facebookozó személyes információihoz juthatott hozzá a kanadai cég.

Különleges kiszolgálás

Amint a tudósításból kiderült, a Facebook a korai időszakától kezdve igyekezett speciális bánásmódban részesíteni a hardvergyártókat. Mindezt annak érdekében tette, hogy az oldal funkciói mind könnyebben jussanak el a mobil eszközöket használókhoz. Az ügy abból az időszakból gyökerezik, amikor sem az alkalmazásboltok (ha egyáltalán léteztek), sem maguk az okostelefonok, táblagépek nem voltak annyira fejlettek, hogy a közösségi oldalt dedikált appon keresztül lehessen kényelmesen használni.

A rendelkezésre álló információk alapján nagyjából 60 gyártót érintett ez a kiemelt bánásmód, közöttük olyan nagy nevekkel, mint például az Apple, a Samsung, a régebben szintén nagypályásként működő Blackberry, vagy éppen az Amazon, a HTC és a Microsoft. Ők nem a normál, külsős fejlesztők számára elérhető fejlesztői készlettel (API) dolgoztak, hanem egy annál sokkal bővebb mozgásteret adó környezettel.

A Facebook friss reagálásában azt hangsúlyozta, hogy ezek a jogosítványok kizárólag arra adtak felhatalmazást a gyártóknak, hogy készülékeiken minél jobb Facebook-élményt biztosíthassanak. Arra pedig egyáltalán nem volt senkinek felhatalmazása, hogy az így hozzájuk került adatokat bármi másra használja.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Hogy milyen léptékű "engedményről" van szó, azt jól példázza a lap újságírójának tesztje. Egy régebbi Blackberry készülékről csatlakozott saját, bő félezer ismerőssel rendelkező Facebook-fiókjába, ám ennek következtében az ismerőseinek ismerőseitől is sikerült adatokat begyűjteni. Az így megszerzett adatbázis 295 ezer ember személyes adatát tartalmazta.

Tagadás, hallgatás, ellenvetés

Idővel, és különösen a Cambridge Analytica-botrányt követően a Facebook igyekezett minden gyenge szálat elvágni, ennek eredményeként a fenti együttműködések egy jó része ma már nem érvényes, ennek ellenére az ügynek még lehetnek komoly következményei. Egyes vélekedések szerint a cég évtizedes gyakorlata megsérthette a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) egy 2011-től élő szabályozását is. Igaz, ezt a Facebook illetékes határozottan visszautasította, mondván hogy a gyártók nem külső fejlesztőnek, hanem (partner)szolgáltatónak minősülnek, hasonlóan például egy fizetési rendszert üzemeltető vállalathoz. 

Az ügyben megszólaltatott gyártók közül az Apple annyit közölt, hogy a kérdéses funkciót csak arra használták, amire felhatalmazásuk volt, azaz például a felhasználóik képeket tudtak feltölteni a közösségi oldalra anélkül, hogy annak alkalmazását külön megnyitották volna. És egyébként mindez tavaly szeptember óta már nem is él. A Samsung és az Amazon egyelőre nem reagált. A Blackberrytől kiadott közlemény pedig szintén az Apple-höz hasonló állításokat tartalmaz. A kanadaiak szóvivője megerősítette, hogy a cég nem gyűjtötte és analizálta vásárlói facebookos adatait. A Microsoftnál is hasonló volt a reakció azzal megspékelve, hogy a vállalat telefonjait használók adatai sosem kerültek ki a készülékről, azaz azt helyben dolgozták fel a különböző kisegítő funkciók támogatására, és nem szinkronizálták azokat a Microsoft saját szervereivel.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.