A Facebook leköszönő biztonsági igazgatója, Alex Stamos augusztus elsején, három év után hagyta el a vállalatot, hogy pályáját a Stanford Egyetemen folytassa. A hírek szerint komoly kifogásai voltak azzal kapcsolatban, ahogy a közösségi oldalnál az amerikai elnökválasztás körüli visszásságokat vagy a Cambridge Analytica adatgyűjtési botrányát kezelték, legyen szó az elégtelen kommunikációról, a félszívű bocsánatkérésekről vagy a cég saját szerepének felszínes vizsgálatáról. Érdekesség, hogy az egyetemen éppen az információs háború kutatására létrehozott csoporthoz csatlakozik majd.
A szakember korábban már a Yahoo-t is faképnél hagyta, amikor a társaság úgy döntött, hogy hozzáférést biztosít a kormányügynökségek számára bizonyos felhasználói adatokhoz. A Facebooktól most nem egyedül távozott: a vállalatot nemrég otthagyta vezető jogásza és a felhasználási szabályokért és kommunikációért felelős alelnöke. Ugyanitt említhetjük példaként a WhatsApp alapítóit is, akik egymás után léptek le a csetprogramot beolvasztó Facebooktól, szintén az időközben áthidalhatatlannak bizonyuló kulturális szakadék miatt.
Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »
Stamos legutóbb akkor került be az itteni hírekbe, amikor néhány évvel ezelőtt nyilvánosan felszólította az Adobe-t, hogy azonnal jelölje ki a Flash életciklusának utolsó napját, és állapodjon meg a böngészők gyártóival, hogy azok úgynevezett killbitekkel még ugyanazon a napon végleg vonják ki a forgalomból a Flasht. Ahogy akkor írta, az exploitok jelentős része a Flash technológiához kapcsolódott, sőt a böngészőkben alkalmazott sandboxing technikák célja is jórészt a Flash-alapú támadások vagy összeomlások hatásainak minimalizálása volt.
Most már késő, de két év múlva még javíthatnak
Most értelemszerűen egy másik, nem kevésbé fontos kérdésben, a novemberi amerikai választások ügyében nyilvánult meg: a Lawfare blog szerdai cikkében arról beszélt, hogy szerinte a 2018-as biztonsági rehabilitációra már nincs esély. 2020-ra viszont még fel lehet készülni, ha az Egyesült Államok hajlandó megtenni az általa javasolt lépéseket – ellenkező esetben az USA azt kockáztatja, hogy választásai a továbbiakban egyfajta "infoháborús világbajnoksággá" váljanak. A javaslatokat négy pontba szedte, röviden pedig ez a lényegük:
A javaslatok ennél sokkal részletesebben is végigolvashatók a Lawfare véleménycikkében, aktualitásukat pedig az adja, hogy az Egyesült Államokban egyre feszültebben várják a novemberi félidős választásokat. Nemrég a Microsoft figyelmeztetett rá, hogy orosz hekkerek amerikai politikusoktól és azok tanácsadóitól igyekeztek értékes bejelentkezési adatokat lopni; a Facebook az orosz katonai hírszerzéshez köthető oldalakat szüntetett meg; legutóbb pedig tegnap számoltunk be róla, hogy a FireEye egy Iránból vezetett propagandakampányt azonosított, amelynek terepe a Facebooktól a Twitteren és YouTube-on át egészen a Google Plusig terjed.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak