Mostantól garanciákat és az ügyfeleknél esetlegesen felmerülő kártérítési költségek megtérítését is vállalja a Microsoft abban az esetben, ha a termékeibe épített mesterséges intelligencia munkájával kapcsolatban szabadalmi jogsértés történne.
A tegnap nyilvánosságra hozott blogbejegyzés tanúsága szerint a jogi (és pénzügyi) védőháló minden olyan esetben érvényesíthető lesz, ahol az ügyfél a Microsoft által előírt biztonsági korlátok és szűrők szabályos használata ellenére kerül kellemetlen helyzetbe. Ez meglehetősen fontos kitétel, hiszen ezekkel a korlátozó funkciókkal igyekszik Redmond garantálni, hogy algoritmusa "szépen játsszon". Azaz ne állítson elő sértő, sokkoló, vagy éppen szerzői jogokba ütköző kimeneteket.
A Microsoft termékköre az utóbbi időben rengeteg támogatást kapott MI-témában. A ChatGPT-vel világhíressé vált OpenAI céggel már régebb óta meglévő és egyre csak mélyülő együttműködésnek köszönhetően előbb a Bing keresőbe és az Edge böngészőbe került természetes nyelvvel utasítható, szövegalkotó algoritmus, majd tavasszal szinte minden üzleti alkalmazásba és platformba beépült a Copilot elnevezésű intelligens asszisztens - egyelőre kísérleti jelleggel.
Biztos, ami tuti
Önkéntes vállalásával a szoftveróriás igyekszik megnyugtatni ügyfeleit, hogy az MI használata számukra bizonyosan nem jelent majd jogi kockázatokat. Nem véletlen a szállítói buzgalom az egyértelműsítésre, mivel a generatív algoritmusok alkalmazásával az ember valóban ingoványos talajra merészkedik a szerzői jogok kapcsán. A szintén a Microsoft kötelékében lévő GitHub Copilot kódgeneráló szolgáltatása kapcsán például már felmerült perek indítása is.
A generatív algoritmusok egyre jobb minőségben képesek szövegek, képek, beszéd vagy akár videó alkotására. Ez azonban a technológiai elterjedésével és további finomodásával csak felerősítette azokat a ChatGPT berobbanása előtt megkezdett vitákat, amelyek többek között azt igyekeznek eldönteni, hol húzódik a szabad felhasználás és a jogsértés határa, illetve hogy szerezhető-e jogi védelem egy gép által készített műre.
A Microsoft lépése egyértelműen az ezekkel a témákkal kapcsolatos szürke zónát próbálja felszámolni, legalábbis az ügyfelek döntéseit befolyásoló kockázatok tekintetében.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak