Egyes üzletágak leválasztása, értékesítése és a versenytársakkal történő adatmegosztás is szerepel a minisztérium étlapján.

Augusztusban fontos pert veszített a Google az USA igazságügyi minisztériumával (Department of Justice, DoJ) szemben. A bíróság arra jutott, hogy a DoJ keresete megalapozott: a cég megsértette a trösztellenes törvényt, és visszaélt monopolhelyzetével az amerikai keresőpiacon, illetve azon keresztül más piaci szegmensekben. Már akkor arról szivárogtak a hírek, hogy a minisztérium szét akarja szedni a vállalatot.

Most már konkrétumok is vannak. A Financial Times bírósági dokumentumokra hivatkozva számolt be arról, hogy a szövetségi államot képviselő ügyészek "viselkedési és szerkezeti jogorvoslati” lehetőségeket is benyújtottak a bíróságra. Előbbi azt takarja, hogy a Google-t szeretnék rákényszeríteni felhasználókról gyűjtött adatai konkurensekkel történő megosztására, illetve korlátoznák ezeknek az adatoknak a felhasználását. Utóbbi pedig olyan üzleti szegmensek leválasztását takarhatja, mint a Chrome böngésző, a Play alkalmazásbolt vagy az Android operációs rendszer – ezek ugyanis mind hozzájárultak a Google monopolhelyzetének erősödéséhez az amerikai keresőpiacon (is), vélik a jogászok.

A DoJ négy területen tart szükségesnek beavatkozást: a "keresésterítés" (amikor a Google fizet böngészőgyártóknak, hogy jó pozícióban legyen a keresője) és a bevételek megosztása; a keresési eredmények generálása és megjelenítése; a hirdetések nagyságrendje és monetizációja; valamint az adatok gyűjtése és felhasználása.

Az ügyészek szerint akár be is lehetne tiltani az olyan szerződéseket, mint amit a Google az Apple-lel kötött, és amelynek értelmében évi mintegy 20 milliárd dollárért az Apple a Google Search-öt tette a Safari alapértelmezett keresőmotorjává. A DoJ emellett kötelezné a Google-t arra, hogy ossza meg a keresési, rangsorolási modelljeit, illetve azt a hatalmas adatkészletet, amit az indexek és hirdetési algoritmusok tökéletesítéséhez gyűjtött – a minisztérium szerint jogellenesen.

Javaslataikat azzal indokolták, hogy a Google több mint egy évtizede ellenőrizi a legnépszerűbb (online) terjesztési csatornákat, így a riválisok esélyt sem látnak arra, hogy versenybe szálljanak vele. Ez károkat okozott a piacon, amit csak a fenti módokon lehetne egyszer s mindenkorra orvosolni.

Globálisan is óriási hatása lenne

Bár a per tárgya a Google amerikai piacon betöltött szerepe, egy ilyen intézkedésnek óriási hatása lenne a globális keresési piacra, de más szegmensekre is. A Google-t tulajdonló Alphabetet ugyanis épp az teszi a világ legértékesebb vállalatává, hogy a keresési piacon szerzett fölényét kihasználva – a StatCounter szerint a globális piac 90 százalékát uralja – szinte minden ma fontos infokommunikációs területen (cloud computing, mobilpiac, alkalmazásboltok, online hirdetési piac, mesterséges intelligencia stb.) kulcspozíciót szerzett.

A Google szerint a DoJ javaslatai radikálisak, és hatásuk messze túlmutat a jogi kérdéseken. A csomag veszélyt jelentene a fogyasztókra, a vállalkozásokra és az Egyesült Államok versenyképességére is.

A döntés most az ügyben eljáró bíró, Amit Mehta kezében van. A per második szakaszában a bíró meghatározza a kiszabandó szankciókat. Ehhez jövő áprilisban ismét meghallgatja a feleket (valamint tanúikat), és várhatóan 2025 augusztusáig hoz döntést. (Kalifornia kormányzójára, Gavin Newsomra a közelmúltban hatottak a Google által felhozottakhoz hasonló érvek, és megvétózta az ottani MI-szabályozási törvényjavaslatot.)

A Google már most jelezte: fellebbez a döntés ellen a Legfelsőbb Bíróságon, ami további évekre nyújthatja a pert.

A piac rendületlenül bízik a cégben. A javaslatok napvilágra kerülése nem befolyásolta érdemben az Alphabet árfolyamát, amely egyébként idén már 19 százalékkal emelkedett. Jelenleg a Microsoft, az Nvidia és az Apple után a világ negyedik legnagyobb tőzsdei cége 2 ezermilliárdot meghaladó piaci értékével.

Piaci hírek

A javuló gazdasági helyzet sem tudta pozitívban tartani a PC-ket

A harmadik negyedévben éves alapon közel 2,5 százalékot esett a személyi számítógépek forgalma – derül ki a IDC előzetes adataiból.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.