A tegnapi bírói döntés értelmében a techóriás visszaélt piaci pozíciójával, ami a versenytársaknak, a hirdető partnereknek és a felhasználóknak is kárt okozott. Az ítéletet történelmi jelentőségű győzelemnek titulálta az amerikai kormányzat.

Majdnem négy év kellett hozzá, hogy bírói döntés szülessen abban az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) által még a Trump-érában indított perben, amely a Google-t az antitröszt törvények megsértésével vádolta a keresőmotorok piacán. A tegnap nyilvánosságra hozott 277 oldalas ítélet szerint a techóriás jogellenes módon használta ki dominanciáját. Mindez potenciálisan súlyos következményekkel járhat a vállalatra nézve, de az egész informatikai szektor fejlődésére is hatással lehet.

Az ügyben eljáró Amit Mehta bíró egyrészt megállapította, hogy a Google közel 90 százalékos részesedéssel bír az amerikai keresési piacon, az okostelefonos platformon pedig ez az arány megközelíti a 95 százalékot.

Mindezt az indoklás szerint a cég nem csupán színvonalas megoldásának köszönheti, hanem annak is, hogy különböző (tisztességtelen) egyezségekkel bebiztosítja, hogy saját keresője legyen az alapértelmezett szolgáltatás egy sor szoftverben és eszközön. Csak 2021-ben több mint 26 milliárd dollárt költött ilyen partnerségekre a cég, amelyből a legnagyobb rész az Apple-nek járt azért, hogy az almás eszközökön alapból a Google keresője fusson.

A bíró a beadott bizonyítékok és a több hétig tartó meghallgatások alapján arra jutott, hogy a Google a normál versenypiaci körülményekhez képest magasabb áron értékesítette a hirdetési helyeket, miközben dominanciája miatt az innováció területén sem mutatott kiemelkedő aktivitást.

A Google a döntés kapcsán a korábbi álláspontját ismételgette: azért olyan népszerű a keresője, mert annak minősége miatt a fogyasztók ezt választják más megoldások helyett. A cég képviselője ezt a bírói határozat egyes megállapításaival támasztotta alá. A dokumentumban többek között megtalálható, hogy a Google "az iparág legjobb minőségű keresőmotorja, amely napi több százmillió felhasználó bizalmát nyerte el", vagy éppen "már régóta a legjobb keresőmotor, különösen a mobileszközökön". A vállalat egyúttal jelezte, fellebez és harcol a mostani döntés ellen.

Nagy dolgok jöhetnek (vagy nem)

A hétfői határozatot az amerikai kormányzat évtizedek óta nem látott győzelemként értékelte, amit sokan a Microsoft ellen még a 90-es években indított gigaperhez hasonlítanak. A két eset valóban sok hasonlóságot mutat: a múlt századi ügyben végül elmarasztalták a böngészőjét a Windows operációs rendszeren át "terítő" Microsoftot. Redmond ugyan a feldarabolást elkerülte, ám piaci pozíciója sokat gyengült a döntés miatt, ami többek között a Google-t is segítette abban, hogy a mostani magasságokba érjen.

A Google-per a tegnapi döntéssel egy új szakaszba lép, ahol a bíráknak azt kell eldöntenie, milyen intézkedésekkel, bírságokkal lehet a jogellenes gyakorlatot felszámolni. Jogi szakértők szerint ez a menet akár öt évig is elhúzódhat, így a vállalatnak bőven van ideje felkészülni egy esetleges kellemetlen döntésre.

Hogy pontosan végül milyen engedményekre szorítják rá az Egyesült Államokban a céget, az egyelőre teljesen bizonytalan. Szélsőséges esetben egyes üzletágainak leválasztására is kényszeríthetik a techóriást, köztes megoldásként megtilthatnak mindenféle kizárólagosságot biztosító partnerséget és hozhatnak egy sor felhasználói választást erősítő intézkedést, de akár az is elképzelhető, hogy egy olyan gyenge csomagot kap a nyakába a Google, amelyet könnyűszerrel "kimozog".

A téma egyébként az európai felhasználókat direktben nem érinti, mivel a diigtális piacokról szóló új rendelkezések miatt a Google egy sor módosításra és kompromisszumra már rákényszerült az Európai Unió területén. Más kérdés, hogy ezek az előírások egyelőre nem látszanak megrengetni a felkészült jogászainak köszönhetően a paragrafusokat ügyesen kicselező cég pozícióit.

Az viszont bizonyos, hogy a hétfői elmarasztalás nem jön jól az otthon és nemzetközi szinten is több más ügyben kritizált Google-nek. Hogy messzebbre ne menjünk, a tervek szerint szeptemberben indul az USA-ban az a tárgyalás, amelyben a DOJ szintén az antitröszt rendelkezések megsértésével vádolja a vállalatot, ám ezúttal a bevételek tetemes részét termelő hirdetési üzletág a közvetlen célpont.

Piaci hírek

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.