Az ok természetesen a teljes szigorával most élesedő DMA, a nagy technológiai platformokat tisztességes(ebb) üzletmenetre szorító új uniós szabályozás.

A Digital Markets Act, röviden DMA talán már nem szorul komolyabb bemutatásra, hiszen a korábban elfogadott, de a potenciálisan kiszabható súlyos bírságok tekintetében csak most élesedő keretrendszerről rengeteg szó esett a közelmúltban.

A még 2022 nyarán megszavazott új szabályozás legfőbb eleme, hogy a kellően nagy, sok millió felhasználót elérő online rendszerek üzemeltetőire (ők az úgynevezett kapuőrök) különösen szigorú rendelkezések vonatkoznak. Többek között átláthatóságot és átjárhatóságot kell biztosítaniuk, miközben saját termékeiket nem hozzhatják kivételezett helyzetbe az általuk birtokolt platformokon.

Új világ jön az öreg kontinensen

A Google esetében a DMA kierőszakolta változások sora rengeteg különböző szolgáltatást érint. A keresőóriás ezekkel kapcsolatban már januárban nyilvánosságra hozta a legfontosabb elemeket, de a márciusi rajtra időzítve egy friss blogbejegyzésben is összefoglalta a felhasználókat, partnereket érintő módosításokat.

A cég kereső szolgáltatása több mint 20 területen változik, többek között olyan dedikált elemek bevezetésével, amelyek "segítik a felhasználókat az összehasonlító oldalak megtalálásában olyan területeken, mint a repülőjegyek, a szállodák és a vásárlás". A változások egy része nem bővülést, hanem törlést hoz a keresési eredményeknél. Így jár például a cég saját repülési útvonaltervezője, a Google Flights (Repülőjegyek) funkció is.

Az androidos telefonok tulajdonosai a jövőben sokkal könnyebben válthatnak majd keresőmotort és böngészőt, mivel ezt a digitális piacokat szabályozó EU-s előírás megköveteli. Hogy ezekben a választási panelekben milyen termékek jelennek meg, azt a cég "felhasználói kutatások és tesztek, valamint az iparágtól kapott visszajelzések alapján" határozza meg. 

Fontos elem a különböző Google-szolgáltatások közötti összekapcsoltság kérdése. Erről a DMA égisze alatt már kizárólag a fogyasztók döntenek, akiknek az adatait csak direkt hozzájárulásuk esetén lehet további területeken használni (például a keresési találatok finomítására). Az ezzel kapcsolatos tájékoztató üzeneteket, leveleket minden érintett felhasználó megkapta vagy megkapja hamarosan, a most hozott döntés pedig a későbbiekben bármikor megváltoztatható.

Fejlődnek a fejlesztői lehetőségek

A módosítások másik nagy szelete a Google ökoszisztémájával kapcsolatban álló külső fejlesztők munkáját érinti. A mobil oprációs rendszerek esetében például az alkalmazások beszerzését és az azokkal kapcsolatos pénzügyi tranzakciók lebonyolítását is liberalizálni kell a DMA miatt. Előbbiben a Google eddig is sokkal nagyobb nyitottságot mutatott a versenytárs Apple-nél (például régóta működnek önálló androidos alkalmazásáruházak), a fizetési lehetőségek tekintetében pedig a közelmúltban történtek a partnerek számára kedvező változások (mintegy előre felkészülve a szigorúbb szabályozói környezetre).

Az új EU-s rendelkezések ugyanakkor így is adtak még feladatot ezen a téren a cégnek. Például egy most induló program lehetővé teszi a fejlesztőknek azt, hogy az európai felhasználókat az általuk fejlesztett androidos alkalmazásokból akár közvetlen értékesítési/promóciós szándékkal is átterelhessék más platformra (mondjuk saját webáruházukba).

Ugyancsak a fejlesztő partnereket érinti az a héten megjelenő új szoftver, amely az Európában megkövetelt adathordozhatóságot teszi könnyebbé, mivel ez leegyszerűsíti a felhasználói adatok átvitelét harmadik fél alkalmazásába vagy szolgáltatásába.

Nem őszinte a mosoly

A blogbejegyzés záró szakaszában a Google leszögezi, hogy a fentieken túl a továbbiakban is mindenben igyekszik együttműködni majd az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy működése megfeleljen az előírásoknak. (Ami nem is meglepő annak fényében, hogy milyen eltökéltnek látszanak a súlyos bírságokat osztogató brüsszeli bürokraták.)

Azért az amerikai vállalat néhány oldalvágást megenged magának a témában. Egyrészt leszögezi, hogy álláspontja szerint a DMA kényszerítette változások több tekintetben is beszűkíthetik "az európai emberek és vállalkozások választási lehetőségeit". Másrészt pedig reményét fejezi ki, hogy az új rendelkezések érvényesítése az összes érintett szereplő esetében ugyanolyan mércével és ugyanakkora következetességgel történik majd, mivel ez elengedhetetlen ahhoz, hogy "a jövőben egyenlő feltételeket biztosítsunk az európai vállalkozások és fogyasztók számára".

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.