A DMA miatt átalakítja appterjesztési stratégiáját az Apple. De figyelmeztet: nem állíthat minden alternatív forrásból telepített app mellé biztonsági szakértőt.

Az Apple-t is elérte a DMA, az Európai Unió digitális piacokat szabályozó törvénye. A vállalat tegnap bejelentette, hogy a third-party fejlesztők az Unióban alternatív alkalmazásboltokon és más csatornákon keresztül is értékesíthetik az Apple platformjaira fejlesztett appjaikat. (Emellett lesznek más módosítások is, pl. az iOS 17.4-ben lesz böngészőválasztó képernyő.)

A DMA (Digital Markets Act) szigorú rendelkezései idén márciusban váltanak súlyos büntetéssel fenyegető éles üzemmódra. Mindez az Apple esetében azt jelenti, hogy lazítania kell azon a korábban alkalmazott szabályozásán, hogy külső fejlesztők csakis az App Store-t használhatták terjesztési és a fizetési csatornaként is. Az Apple gyakorlata nem csak az EU-ban, és nem csak a DMA miatt probléma: leglátványosabban az Epic Games lépett fel ellene 2020-ban, de egy felemás bírósági ítélet miatt még a közelmúltban is voltak a konfliktusnak utórezgéseit (a témáról többek között itt írtunk részletesebben).

Mivel az Apple számára az App Store fontos bevételi forrás, igyekezett a végsőkig ellenállni, hogy módosítsa az alkalmazásbolt használatának kereteit, és lebontsa "walled garden" rendszerét. Minden kritikára két ellenérvvel válaszolt: a felhasználók biztonságát és az adataik védelmét csak úgy tudja garantálni, ha appot csak az Apple boltjából vehetnek, és csak a bolt feltételei szerint fizethetnek érte.

Új feltételek DMA-ra szabva – és egy kis fenyegetés

Az Apple azonban nem szeretne rosszabbul járni, ezért a DMA adta jogokkal élő fejlesztőknek új díjstruktúrát alakított ki. Ezek főbb elemei a következők:

Alaptechnológiai díj (core technology fee): ezt a népszerűbb iOS appok után vezetik be egymillió letöltési küszöb fölött. Ez 0,5 euró, amit évente és felhasználói fiókonként kell fizetni az App Store-ban és/vagy egy alternatív alkalmazásboltban forgalmazott appok után az első letöltés után. Első telepítésnek számít, amikor egy Apple-fiók 12 hónapos perióduson belül először telepít egy alkalmazást. (Ez az Apple becslései szerint a fejlesztők kevesebb mint 1 százalékát fogja érinteni.)

Csökkentett App Store-jutalék: jelentősen csökkentik az App Store használatáért fizetendő jutalékot: 30-ról 17 százalékra. A kedvezményes jutalék is csökken 15-ről 10 százalékra.

Nincs jutalék a külső fizetési szolgáltatások után: azok a fejlesztők, akik az App Store rendszerét építik iOS-alkalmazásaikba, 3 százalék jutalékot fizetnek. Ha külső fizetési megoldást használnak, az azon keresztül (appon belül vagy pl. egy fizetési weboldalon keresztül) lebonyolított tranzakciókért nem kell jutalékot fizetniük az Apple-nek. (Az Apple szerint a fejlesztők mintegy 99 százaléka ugyanannyi vagy kevesebb díjat fog fizetni.)

És a fenyegetés: az Apple a módosítások ismertetésében azt hangsúlyozta, hogy bár pl. az App Tracking Transparency az alternatív csatornákon terjesztett appoknál is működik, számos új lehetőség nyilik "a rosszindulatú szoftverek, csalások és átverések, tiltott és káros tartalmak, valamint egyéb adatvédelmi és biztonsági fenyegetések előtt". A kockázatok csökkentésére bevezettek ugyan intézkedéseket – szigorítják például az iOS-alkalmazások hitelesítését, validálják az alternatív piactereket, hangsúlyozottan tájékoztatják a felhasználót, ha nem az App Store-ból és az Apple fizetési rendszerén keresztül vásárol stb. –, de ezzel együtt is "számos kockázat marad", amire az Apple-nek nem lesz ráhatása.

A nem App Store-ban vásárlókat más hátrányok is érik: nem használhatnak olyan App Store-funkciókat, mint például a családi vásárlások megosztása vagy az Ask to Buy, amivel a gyerekek appvásárlását lehet távolról engedélyezni.

Nem mindenki boldog

A nagy ellenfél, az Epic Games nem fukarkodott a kritikával. Tim Sweeney vezérigazgató az X-en arról írt, hogy az Apple egész koncepciója "a rosszindulatú megfelelés újabb fondorlatos példája". Szerinte az Apple még az appokra vonatkozó hitelesítési eljárás folyamatát is kiforgatja, hogy korlátozza a versenyt.

Sweeney nem fejtette ki bővebben, hogy itt mire gondolt. Tény azonban, hogy a hitelesítési eljárásokon keresztül az Apple elég erősen kézben tudja tartani az alternatív piactereket, és rajtuk keresztül elvileg áttételesen is megsarcolhatja az appfejlesztőket, akik így örömmel menekülnek vissza az App Store akolmelegébe.

Az Apple azt is bejelentette, hogy a várható biztonsági problémák miatt nem tervezi a módosítások kiterjesztését az EU-n kívüli piacaira.

A módosítások fejlesztőkre vonatkozó részleteiben itt lehet elmélyülni.

Mobilitás

Az európaiak nincsenek elájulva az autókba költöző mesterséges intelligenciától

Egy felmérés szerint a többség érdekesnek tart bizonyos MI-alapú funkciókat, de sokan kockázatosnak tartják az új technológiát, és extra díjakat sem akarnak fizetni az ilyen szolgáltatásokért.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.