Majdnem négy év után augusztus elején született döntés az amerikai igazságügyi minisztérium által indított perben, amelyben a trösztellenes szabályok megsértésével vádolták a Google-t az internetes keresésben. Az ítélet szerint a társaság valóban jogellenes módon élt vissza dominanciájval – ez egyébként közel 90 százalékos részesedést jelent az amerikai piacon, sőt a mobil platformon a 95 százalékot közelíti. Az erőfölény azonban a bíróság szerint nem csak a Google színvonalas megoldásainak köszönhető, hanem annak is, hogy a vállalat tisztességtelen egyezségekkel biztosítja keresőjének alapértelmezett használatát.
Erre építve indokolatlanul magas áron értékesíti a hirdetéseket, miközben már az innováció területén sem mutat érdemi aktivitást. Az ügyről, amelyet sokan hasonlítanak a Microsoft ellen még a 90-es években indított nagyszabású eljáráshoz, itt írtunk részletesebben. A dolog most új szakaszába lép, ahogy a bíróságnak abban is döntenie kell, milyen intézkedéseket tart szükségesnek a jogellenes gyakorlatot felszámolásához. Bár a Google-nek még hosszú évei lesznek felkészülni a legrosszabb forgatókönyvekre is, szélsőséges esetben akár teljes üzletágak leválasztására is kötelezhetik majd a technológiai óriást.
Ötletei mindenkinek lennének
A Bloomberg keddi beszámolója alapján a minisztériumban már javában fontolgatják is azokat a lehetőségeket, amelyek magukban foglalják az Alphabet (a Google anyavállalata) feldarabolását. A lap forrásai szerint a fő célpont az Android operációs rendszer, illetve annak feladása lenne, de a tisztviselők vizsgálják az AdWords hirdetési üzlet eladásának kikényszerítését, illetve a Chrome böngésző szeparálását. Ugyancsak felmerült, hogy a Google-t adatainak megosztásra kötelezzék a riválisokkal, és olyan intézkedésekről is szó van, amelyek megakadályoznák a tisztességtelen előny kialakítását az MI-alapú termékekben.
A Reuters ezzel kapcsolatban arra is emlékeztet, hogy az elmúlt években a szövetségi trösztellenes szabályozók hasonló pereket indítottak a Meta, az Amazon és az Apple monopóliumai ellen is. A versenytársak közben buzgón gyártják a javaslatokat a játéktér kiegyenlítésére. A DuckDuckGo például letiltaná azokat a megállapodásokat, amelyek bárhol alapértelmezett opcióvá teszik a Google keresőjét, és különféle eszközökkel segítené a felhasználók tájékoztatását és váltását más keresőmotorokra, miközben a folyamat megfelelőségét egy független, műszaki szakértőkkel rendelkező felügyelő testület bevonásával biztosítaná.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak