Legalábbis ezt állítja az Anthropic vezére, aki a héten a vállalat legújabb generációs modelljeit is bemutatta a cég első fejlesztői konferenciáján.
Hirdetés
 

Ez a hét tagadhatatlanul a fejlesztői konferenciák körül forgott a technológiai szektorban. Előbb a Microsoft, majd egy napra rá a Google mutatta meg, náluk "mitől döglik a légy". A kérdés nem igazán volt kérdés, mivel évek óta másról sem szólnak ezek a rendezvények, mint a mesterséges intelligenciáról. A kifejezetten MI-fejlesztésre alakított Anthropic így gond nélkül simult be a sormintába azzal, hogy megtartotta első fejlesztői seregszemléjét.

A jövő közelebb van, mint gondolnánk?

A Code with Claude (Kódolj Claude-dal) elnevezésű konferencia pódiumbeszélgetésén a ZDNET beszámolója szerint Dario Amodei vezérigazgatónak szegezték a kérdést, mikor jöhet el az az idő, amikor kizárólag algoritmusokra támaszkodva 1 milliárd dollár értékűvé lehet növeszteni egy mindössze egyetlen munkavállalóval rendelkező startupot. Amodei – talán mindenkit meglepve a válasszal – azt mondta, hogy már 2026-ban.

A vezérigazgató kiemelte, hogy az önállóan vagy minimális felügyelettel működő MI-ágensek hatékonyságát elsőként természetesen azokban az iparágakban lehet majd kihasználni, amelyeknél nincs szükség "emberi intézmény-központú dolgokra", illetve ott, ahol az üzleti modell elsődlegesen nem emberi interakciókon alapul. Nincs szükség kollégákra, ha a fejlesztést, tesztelést algoritmusok végzik, a marketingkampányokat MI generálja és felügyeli, a vásárlás online zajlik, az ügyfélszolgálatot pedig egy chatbot is képes ellátni.

A főnök jóslatát egyáltalán nem tartja őrültségnek az Anthropic termékfejlesztési vezetője sem. Mike Krieger ezt azzal indokolja, hogy mindössze 13 emberrel közösen ő már felépített egy milliárd dolláros céget, az instagram pedig nem tegnap, hanem 13 éve indult. Felidézte, hogy "híresen kis csapatuknak" anno nagyon nehéz döntéseket kellett hoznia: például hogy videóval bővítsék az alkalmazás funkcionalitását, vagy azon dolgozzanak, hogy még nagyobb teret adjanak a felhasználói kreativitásnak. Krieger szerint az MI-ügynökök világában ez már nem vagy-vagy kérdés, hanem két párhuzamosan futó projekt lehetne.

Negyedikbe kapcsoltak

A fejlesztői konferenciára időzítve debütáltak az Anthropic legújabb generációs termékei is. A Claude modellcsalád az Opus 4 és a Sonnet 4 változatokkal bővül, amelyek – mondanunk sem kell – minden elődjüknél frappánsabban, pontosabban képesek kódolni, érvelni és mindenféle egyéb feladatokat ellátni. A cég belső mérései alapján a negyedik generáció képviselői nemcsak házon belül, de a versenytársakkal való összehasonlításban is az élen végez többek között kódolás és ügynöki feladatvégzés tekintetében.
 


A bejelentés kapcsán azonban kritikaként merült fel, hogy a cégnek nem sikerült túllépni a 200 ezres kontextusablakon (context window). Ez határozza meg, hogy egy nagy nyelvi modell egyszerre mekkora szövegmennyiséget képes kezelni, amit praktikusan az LLM memóriájakánt is szoktak emlegetni. A nagyobb kontextusablak nagy általánosságban hosszabb bemeneteket, több információra alapuló, pontosabb és koherensebb válaszokat eredményez, de például a kódolási feladatok esetében jellemzően kisebb kontextusablakokkal operálnak.

Összehasonlításképpen: a Google Gemini 2.5 Pro 1 millió tokenes kontextusablakkal dolgozik, miközben már a 2 milliós szint bevezetése is folyamatban van.

(Kép: Anthropic)

Cloud & big data

Az adatbiztonsági aggodalmak élére ugrottak az MI- és kvantumfenyegetések

A Thales idei biztonsági jelentése szerint fokozott erőfeszítésekre lesz szükség az új és ismeretlen kockázatok kezelésére, amihez rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök és technológiák, de azokat hatékonyan és gyorsan kellene alkalmazni.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.