Ahogy azt borítékolni lehetett, a Build 2025 első napján záporoztak a bejelentések a különböző MI-alapú termékekről és fejlesztésekről.

Már két éve ilyenkor sem folyt más a csapból a Microsoft nagy éves fejlesztői seregszemléjén, mint a mesterséges intelligencia, de az algoritmusok úthengere talán még fokozódott is azóta. Az idei Build keynote előadásában záporoztak a generatív MI-hez köthető újdonságok, bejelentések, miközben Satya Nadella vezérigazgatóval (képünkön) kivétel nélkül olyan vállalatvezetők csevegtek videós bejelentkezések formájában, akik mind jelentős szereplői ennek a pár éve valósággal felrobbant szegmensnek.  

Mindenhol és mindenen ügyködő ügynökök

Az alább teljes egészében megtekinthető, közel kétórás keynote talán legfontosabb mondása az az új webes ökoszisztéma, amely a Microsoft szerint leváltja a világháló jelenlegi működését. Ennek központjában az egyes területekre fókuszáló MI-ügynökök állnak, amelyek képesek összetett feladatok teljesen önálló végrehajtására. Ezek első képviselői máris felbukkantak, de ahogy a technológia fejlődik, úgy válnak ezek egyszerre elterjedtebbé és költséghatékonyabbá. (Nem véletlen, hogy a Walmartnál például már az új, algoritmusokból álló vásárlói kör kiszolgálásán dolgoznak.) A Microsoft ennek a korszakváltásnak az elősegítésére támogatja a Model Context Protocol (MCP) szabványt, amely lehetővé teszi az ágensek közötti együttműködést és képességeik fejlesztését.
 


A fejlesztőket legközvetlenebbül érintő téma a GitHub Copilot volt, amely természetesen rengeteg új képességgel bővül. Ezek közül is kiemelendő az úgynevezett többügynökös koordináció és az Azure SRE-ügynök integrációja, ami a vállalat szerint lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy a Copilot ne csak kódolási asszisztensként, hanem feladatvégrehajtó partnerként, vagy ha úgy tetszik, munkatársként működjön. A Microsoft MI-asszistensét még jobban összedrótozzák a Visual Studio és a VS Code termékekkel is, amivel lehetővé válik az ügynökalapú kódgenerálás és hibajavítás.

A keynote első külsős megszólalója a Microsofthoz legalább 10 milliárd szálon kapcsolódó OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman volt, de Redmond nyitási politikáját jól illusztrálja, hogy az Azure AI Fundry bővítését már az xAI által fejlesztett Grok 3 modellekkel reklámozták. Utóbbiakról pedig az az Elon Musk beszélgetett Nadellával, aki mindent megmozgat az ChatGPT-t fejlesztő OpenAI működésének befolyásolására.

A fejlesztői konferencia első napján egyebek mellett bemutatkoztak az új Copilot+ PC-k, amelyek az erősebb hardveres alapnak köszönhetően képesek helyben futtatni a különböző fejlett MI-modelleket, támogatva például a valós idejű képgenerálást és -szerkesztést, valamint az élő feliratozást több mint 40 nyelven. Ezzel párhuzamosan egyaránt bővül a Windows 11 és a Microsoft 365 Copilothoz köthető arzenálja is. Utóbbinak köszönhetően a szervezetek belső, érzékeny adataik felhasználásával tudnak majd saját MI-ágenseket alkotni.

Cloud & big data

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.