Gyorsan lépett a PPF csoport menedzsmentje Petr Kellner váratlan halála után. Legközelebbi és legrégebbi munkatársát, Ladislav Bartoníčeket nevezték ki a csoport élére. Bartoníček mindössze 0,535 százalékos részesedéssel rendelkezik a csoprotban (mint azt Kellner halálakor megírtuk, a csoport közel 99 százaléka Kellner, illetve most már a családja kezében van). Az új vezető úgy fogalmazott, hogy bár nyíltan nem beszéltek egy ilyen eshetőségről, de határozott egyetértés volt közöttük abban, hogy szükség esetén Bartoníček vállalja a PPF vezetését. Ennek szerinte az volt az oka, hogy ő a csoport egyik legrégebbi munkatársa, és közel állt Petr Kellnerhez.
Bartoníček helyzetbe kerülése magyar szempontból is érdekes, eddig ő felelt ugyanis a csoporton belül a Sotio biotechnológiai vállalat mellett a távközlési szegmensért, így a Telenor Magyarországért is. Terveiről – némileg a válságkommunikációs jegyében, az üzleti partnerek és az alkalmazottak megnyugtatására – a gazdasági témákkal foglalkozó Seznam Zprávy című portálnak adott interjút. Az interjúból úgy tűnik ki, hogy a távközlés továbbra is tevékenysége fókuszában marad, a többi területet napi szinten nem irányítja, de a tranzakciók és a stratégia szintjén felel azokért is.
Újabb befektetések jöhetnek a távközlésbe
A magyar piacot elsősorban az érdekelheti, hogy mik a PPF tervei a távközlési ágazattal. Ezzel kapcsolatban Bartoníček egyértelműen fogalmazott. A CETIN (amely Európa elsőként önállósított infrastruktúra-üzemeltetője) tervezett tőzsdére lépésével kapcsolatban elmondta, ez még folyamatban lévő ügy. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy az IPO mellett szóba jöhet-e stratégiai partner bevonása, határozott választ adott. "Hogy egészen világos legyek: nagy üzleti lehetőséget látunk a távközlési infrastruktúrában. Növekvő piacról van szó, az iparág nagyon stabil, és ennek fényében minden lépésünknek az a célja, hogy bővüljünk ezen a területen" – mondta.
A cég tőzsdére vitele egyrészt a távközlési üzletág piaci értékének a felmérésére szolgál, és ezzel felkészülnek arra is, hogy más infrastruktúracégeket vásároljanak fel. "Egyértelműen látunk bizonyos lehetőségeket a régióban" – fogalmazott Bartoníček, majd újságírói kérdésre pontosította, hogy a régió alatt egész Európát érti.
A PPF távközlési divíziója jelenleg három területet ölel fel: a már említette távközlési infrastruktúrát, a szolgáltatásokat, valamint tavaly óta a CME Csoport felvásárlásával a médiát is. A vezető szerint ezek a területek kiegészítik egymást, így ha kedvező lehetőségek adódnak, akár újabb médiacégek felvásárlása is szóba kerülhet. (Annyi megkötést azért tesz, hogy szerinte a nyomtatott sajtónak nincs üzleti jövője, de más média kiegészítéseként lehet értelme.)
Ami a távközlés, a média és a pénzügyi szolgáltatások szinergiáját illeti, ahhoz Bartoníček saját megfogalmazása szerint pragmatikusan viszonyul. A közös technológiahasználatnak például vannak lehetőségei a távközlési és a pénzügyi szolgáltatások területén. A távközlés és a televízió kapcsolata pedig szerinte teljesen nyilvánvaló. Összességében a PPF a távközléshez kapcsolódó szolgáltatások lehető legszélesebb körét szeretné kínálni.
Itthon még kétesélyes lehet a PPF jövője
Bár Ladislav Bartoníček a távközlési szegmens bővítéséről beszélt, a PPF magyarországi helyzetetét több tényező is színesíti. Petr Kellner korábban elzárkózott attól, hogy a 2018-ban megszerzett Telenor-egységet, amely a magyar, a bolgár, a montenegrói és a szerb leányvállalatot fogta össze, egyes részeiben külön értékesítsen, bár sajtóértesülések szerint a Mészáros Lőrinc fémjelezte üzleti csoport nyitott lett volna egy ilyen üzletre. Egy évvel később a PPF mégis eladta a Telenor Magyarország 25 százalékát az Antenna Hungáriának, végső soron a magyar államnak.
Az elmúlt két évben annyit változott a magyar helyzet, hogy a 4iG, amit a Mészáros Lőrinchez köthető Opus Global, valamint a Konzum két alapja 2018 nyarán vásárolt meg, majd többségi tulajdona Jászai Gellérthez került, nagyon rövid idő alatt elképesztő növekedést produkálva a hazai integrátori piac egyik legerősebb szereplője lett. Pozícióját és növekedését tavaly óta intenzív felvásárlásokkal is segíti (többek között: TR Consult Kft., INNObyte Zrt., Innoware Kft., Spacenet Zrt.). Idén a cég a hagyományos IT-szolgáltatói piac mellett bejelentkezett a távközlési piacra, amikor vételi ajánlatot tett a DIGI magyar leányvállalatára. Jászai Gellért, a 4iG vezérigazgatója ennek kapcsán utalt arra, hogy további akvizíciók is elképzelhetők a mobil kommunikáció területén.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak