Megállapodott a Telenor a PPF Csoporttal: a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektető csoportja 2,8 milliárd euróért (27 milliárd norvég korona) megveszi a Telenor térségben működő öt leányvállalatát, a magyar, a bolgár, a montenegrói és szerbiai operációt, valamint a Telenor Common Operation technológiai szolgáltatót. Ha május 2-án a Telenor éves rendes közgyűlése is rábólint, a tranzakció sikeres lezárásakor a vállalat 4,40 norvég korona rendkívüli osztalékot is fizet részvényeseinek.
A vételár a cégérték/EBITDA 6,4-szerese a 2017-es EBITDA alapján, ez meglehetősen magas, ám a felek megállapodtak, hogy 400 millió eurót a vevő négy év alatt, négy részletben fizet ki a bevételből.
Az ügylet lezárásához a szabályozó hatóság jóváhagyása 2018 harmadik negyedévében várható.
Mészáros Lőrincék is érdeklődtek
Az eladási folyamat látszólag gyors volt. Január végén röppent fel a hír, hogy ajánlatot tettek a Telenor régiós leányvállalataira. A norvég vállalat elismerte, hogy valóban kaptak ajánlatot ezekre az operációkra, melyet megvizsgálnak, és a részvényesek érdekeit figyelembe véve döntenek. Az ajánlattevő(ke)t azonban nem kívánta megnevezni.
Az első lapértesülések szerint egy amerikai befektetőcsoport tett ajánlatot, majd a PPT neve is felmerült. Hamarosan kiderült azonban, hogy magyar szála is lehet a történetnek: a Konzum Csoport konkrétumokat ugyan nem árult el, de több olyan megnyilatkozása volt Jászai Gellértnek, a csoport elnökének, amelyből arra lehetett következtetni, hogy a Mészáros Lőrinchez köthető cég is ajánlatot tett. Jászai konkrétum nélkül többször is beszélt a Konzum lehetséges befektetési terveiről, melyekben egyik kiemelt akvizíciós és fejlesztési területnek nevezte az informatikai és telekommunikációs szektort.
A vételárról is elindultak a találgatások. A négy országban a Telenor Csoportnak 9 millió előfizetője van és 3500 alkalmazottat foglalkoztat. A négy operáció adja a globális bevételek 9, valamint az EBITDA 8 százalékát. Ezek alapján legtöbben 2 milliárd euró körülire becsülték a négy vállalat összértékét.
A Telenor egyébként 2017-ben a most értékesített négy operációt egy klaszterbe szervezte a Telenor Magyarország vezérigazgatója, Alexandra Reich vezetése alatt. Reich 2016 novemberétől irányítja a magyar leányvállalatot, a cégnél ő vezényelte le a tavalyi 10 százalékos létszámleépítést is. Sokan a leépítést és a leányvállalatok klaszterbe szervezését is az értékesítés előkészítésének tekintették.
A Telenor Csoport vezérigazgatója, Sigve Brekke a vállalat növekedésre, hatékonyságra és egyszerűsítésre épülő stratégiájával indokolta a döntést a tranzakcióról kiadott közleményben. "Kelet-közép-európai leányvállalataink értékesítésével fontos lépést teszünk az egyszerűsítés terén, és olyan régiókra összpontosítunk a Telenor portfólióján belül, ahol a legnagyobb lehetőséget látjuk az értékteremtésre" – idézi a közlemény a vezérigazgatót.
Benne van a pakliban egy új modell
A vevő, a prágai központú PPF Csoport a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektető társasága, melynek többségi tulajdonosa a régió leggazdagabb embere, Petr Kellner. A csoport 35 milliárd euró értékű eszközt kezel. Vannak befektetései a bank- és ingatlanszektorban, a lakossági pénzügyi szolgáltatások piacán, a bányászatban és a műsorszórásban is. Klasszikus távközlési cégük eddig csupán a cseh O2 volt, melyet 2013-ban vásároltak meg a Telefonicától. Ezzel azonban mindjárt két országban, Csehországban és Szlovákiában is be tudtak lépni a távközlési piacra. Már a következő évben átalakították az O2 működését, Európában elsőként szétválasztották a távközlési szolgáltatást és az infrasturktúra-üzemeltetést. Az így létrejövő CETIN (Czech Telecommunications Infrastructure) nevű cég bármely távközlési szolgáltatónak képes infrastruktúrát biztosítani.
Az Index szerint egyébként közel sem biztost, hogy itt a történet vége. A lap értesülése szerint ugyanis Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége már korábban felvette a kapcsolatot a Petr Kellner tulajdonában lévő PPF-fel, amely régóta tárgyal a Telnorral a négy leányvállalat átvételéről. A magyarok jelezték a PPF-nek, hogy amennyiben a négyes csomagból a magyar cég leválasztható, az érdekelné őket. Ez azonban a lap más forrásai szerint inkább csak a magyar fél vágya, a PPF nem tervezi az értékesítést.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak