A PPF alapító-tulajdonosa, Csehország leggazdagabb üzletembere, Petr Kellner 56 éves volt.

Kanadában helikopterbalesetben életét vesztette a hétvégén a cseh milliárdos, Petr Kellner. A cseh PPF alapító-tulajdonosa különleges sítúrán vett részt Alaszkában. A The New York Times, amely a halálhírt közölte, a kanadai hatóságoktól származó információkra hivatkozva azt írta, hogy a balesetben öten vesztették életüket, egy személyt pedig súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba. A baleset körülményeit még vizsgálják.

Kellner halálhírét azóta a PPF is megerősítette. Az üzletember a Forbes milliárdos listáján is szerepelt 17,5 milliárd dollárra becsült vagyonnal, a Bloomberg 15,7 milliárdra saccolta vagyonát. Petr Kellner 1964-ben született. Közgazdászként végzett Prágában. Vagyonát a bársonyos forradalom után a privatizációs lehetőségeket kihasználva alapozta meg, ekkor alapította meg társaival a PPF-et is (a cég eredeti neve erre az időszakra utal: První Privatizační Fond). Kellner az ezredefordulóra vált a vállalatcsoport meghatározó tulajdonosává.

A PPF Magyarországon

Mint a Portfolio írja, Kellner a vállalatcsoport közel 99 százalékát birtokolta. A PPF-nek többek között banki és pénzügyi szolgáltatásokban, a távközlésben, valamint biotechnológiai, gépészeti, biztosítási és mezőgazdasági területen is voltak befektetései Európa, Amerika és Ázsia 25 országában. A csoport vállalatai összesen közel 160 ezer embert foglalkoztattak.

Bár Magyarországon is több ágazatban jelen van – a csoport része a Mall Group és a Škoda Transportation –, a figyelem középpontjába akkor került, amikor 2018-ban 2,8 milliárd euróért felvásárolta a Telenor magyar, bolgár, szerb és montenegrói távközlési leányvállalatait, valamint a Telenor Common Operation technológiai szolgáltatót, miután az említett operációkat az előző évben közös klaszterbe szervezték.

A PPF számára nem volt idegen a távközlési piac. 2013-ban szerezte meg a cseh O2-t a Telefonicától, amivel egyből két országban (az O2 a cseh mellett a szlovák piacon is jelen volt) lett a távközlési iparág fontos szereplője. A Telenor magyar leányvállalatának 25 százalékát 2019-ben eladták az Antenna Hungáriának, ezzel lényegében a magyar államnak.

Petr Kellner váratlan halála valószínűleg hatással lesz a Telenor működésére is, véli a HWSW, mivel fő tulajdonosként szoros ellenőrzést gyakorolt a vállalatcsoport érdekeltségei fölött. Ismét napirendre kerülhet például a magyar leányvállalat értékesítése.

Piaci hírek

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.