Havi 9-14 dollárért kínálják a Mozilla Monitor Plust, ami eltünteti az adatainkat az azokkal bizniszelő adatbrókerek oldalairól.

Évek óta küzd a túlélésért a hajdan szebb napokat látott Mozilla. Leépítésekkel és fizetős szolgáltatásokkal egyaránt próbálkoztak, 2020-ban a kényszerű takarékoskodás miatt több fontos projektből kiszálltak, ám a lejtőt nem sikerült átbillenteni. De a cég nem adta fel, most újabb fizetős szolgáltatással próbálkozik. Havi 9 dollárért (pontosabban: 8,99 dollárért, de csak éves előfizetés esetén, mert másként 14 dollár a havi díj) kínálja a Monitor Plust, amely azt ígéri, hogy radikálisan csökkenti a világhálón a digitális lábnyomunkat. A szolgáltatás folyamatosan figyel közel 200 olyan oldalt, ahol adatbrókerek értékesítenek online forrásokból gyűjtött információkat, és ha rábukkan az adatainkra, megpróbálja azokat automatikusan eltávolítani.

A szolgáltatás csak részben új, egyes elemei ugyanis már a 2018-ban bevezetett és ingyenesen kínált Firefox Monitorban is megtalálhatók voltak.

Nem triviális feladat

A feladat, tudniillik hogy eltávolítjuk egy adatbróker oldalról az adatainkat, egyáltalán nem kézenfekvő. A legtöbb webhelyen van ugyan leiratkozási oldal, ahol kérhetjük adataink törlését, illetve fordulhatunk közvetlenül ilyen kéréssel az adatbrókerhez is, de a felhasználók többsége számára még az sem tiszta, hogy ki az adatkezelő, és kihez kellene fordulni. Ebben segítene Monitor Plus. Egyrészt proaktívan keres, és ha talál (pl. nevet, e-mail címet, jelenlegi és korábbi lakcímet, születési dátumot), akkor a felhasználó nevében kezdeményezi a személyes adatok eltávolítást. A Mozilla szerint a vizgsálat során akár mélyebbre is lehet menni, például felderíthetők és töröltethetők a felhasználó bűnügyi előéletére, hobbijára vagy a családjára (pl. hogy hova jár a gyereke iskolába) vonatkozó adatok is.

A folyamat bonyolultságát jelzi, hogy a törlés nem történik meg azonnal: jó esetben napon belül végrehajtja az érintett webhely vagy bróker, de akár egy hónapot is igénybe vehet a törlési processz. Sőt az is előfordulhat, hogy az automatikus folyamat nem jár sikerrel. Erről a Monitor Plus tájékoztatja a felhasználót, és javasolja az adatok törlésének kézi módját.

A szolgáltatásnak van ingyenes változata is, de ahhoz nincs sem folyamatos figyelés, sem automatikus eltávolítás: az egyes oldalakon egyenként kell kezdeményeznünk adataink eltávolítását. Az a szolgáltatás azonban ingyenes marad, hogy a Monitor riasztást küld a felhasználót érintő adatvédelmi incidensekről; sőt a probléma elhárításához szükséges eszközöket szintén ingyenesen biztosítja a Mozilla.

Ahogy a Firefox Monitornál Troy Hunt Have I Been Pwned? szolgáltatását építették be, a Monitor Plus is lényegében egy partner cég, a Onerep szolgáltatásának az újracsomagolása. A Onerepnél azonban nincs ingyenes lehetőség: a legolcsóbb, egyéni havi díj 8,33 dollár (éves előfizetésénél), a 6 főig használható családi csomag pedig 15 dollár (szintén éves előfizetéssel).

A szolgáltatást a Mozilla oldalán lehet kipróbálni.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.