A kisméretű pilóta nélküli légi járművek köré óriási ökoszisztéma épül az elkövetkező évtizedben. Egy friss előrejelzés 2030-ra már 100 milliárd dollárnál is nagyobb piacot vizionál.

Bár a technológiai szektorban meglehetős bátorságra vall évtizedes távlatú jóslatokat adni, az amerikai székhelyű ABI Research legutóbbi elemzése egészen 2030-ig próbál eligazodni a drónpiacon várható fejleményekben.

A várakozások hullámvasútja

A tanulmány összegzése azzal indít, hogy ugyan a hivatalos terminológiával kisméretű pilóta nélküli légi járműveket (Small Unmanned Aerial Systems - sUAS) meglehetősen régóta alkalmazzák a világban, de az érdeklődés irántuk leginkább az elmúlt években kezdett fokozódni a tágabb üzleti és úgy általában az otthoni felhasználók körében. A technológia fejlődése, a méretgazdaságosság törvényszerűsége és a kiaknázatlan piaci lehetőségek kiváló együttállást adnak ahhoz, hogy a szektor álomszerű emelkedésbe kezdjen.

Ugyanakkor a piackutató óva int attól a túlzott lelkesedéstől, ami például a szektorhoz kötödő szakmai szervezetek bizonyos korábbi előrejelzéseit jellemezte. Utóbbiakat azt követően már óvatosabban fogalmazzák meg, hogy a kifejezetten szép reményekkel induló, 2011-ben alapított Airware tavaly nagy hirtelenséggel a földbe állt. Pedig a kereskedelmi célú drónokat és hozzájuk kötődő szolgáltatásokat értékesítő vállalkozásba még 2016-ban is olyan nagynevű befektetők láttak fantáziát, mint az egykori Cisco-vezér John Chambers, vagy az általában jó szimatú Andreessen Horowitz kockázatitőke-társaság.

Voltak azonban óvatosabb duhajok is. Ilyenre példa az Egyesült Államok légügyi hivatala, amely szokásos éves jelentésében felfelé volt kénytelen módosítani az előrejelzését, mert az USA-ban használt drónok száma messze meghaladta a korábbi várakozásaikat.

Repkednek a milliárdok

Visszatérve az ABI Research kutatására: az iparági elemzés arra jut, hogy 2030-ra, elsősorban az ipari felhasználásnak köszönhetően, hatalmasra duzzad a globális piac. Akkorra a katonai, polgári, üzleti és konzumer költések együttesen 101 milliárd dolláros forgalmat generálhatnak.

A kutatók szerint a hobbi célú felhasználás tekintetében ugyan némileg visszaeshet az érdeklődés (aki akar, már most is beszerezhet magának olcsó drónt), így a fejlődésre leginkább a komoly hozzáadott értéket hordozó megoldásokkal rendelkező szállítók számíthatnak, elsősorban az üzleti vásárlók kegyeit keresve. Ilyen extra szolgáltatás (és bevételi forrás) lehet az analitika, a szoftveres irányító és menedzsment rendszerek, vagy éppen a karbantartás.

A tanulmány kitér a megoldandó technológiai kihívások okozta bizonytalanságra, illetve a szigorú szabályozói környezet jelentette visszafogó tényezőkre is. Ennek ellenére a drónok bizonyosan egyre több területen fognak feladatot teljesíteni. Az áruszállítás lehet például egy ilyen szegmens, ahol már most is említhető néhány működő úttörő projekt. A logisztikai célú felhasználás forgalma az ABI Research szerint 2030-ra önmagában eléri a 10 milliárd dollárt, ami megfelel majd a kereskedelmi szektor költéseinek 14 százalékának.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.