A Samsung visszavette a trónt az Apple-től, miközben az amerikai szankcióktól vergődő Huawei már nincs a legnagyobb öt szállító között.

Trendfordulót és több érdekes helycserét is hozott az idei első negyedév az okostelefonok szegmensében. A Canalys elemzése szerint a piac feltámadni látszik azt követően, hogy a koronavírusos tavalyi évben végig nagyon szenvedett ez a szektor.

Mindenki nyert...

A piackutatói elemzés szerint januártól március végéig 347 millió készüléket értékesítettek világszinten a gyártók, ami örvendetesen nagy, 27 százalékos ugrást jelent az egy évvel ezelőtti teljesítményhez képest. Ez rá is fért a mobilos szemgensre, mivel a járvány okozta bizonytalanság az okostelefonos vásárlásokat alaposan visszavetette tavaly. A mostani eredmény egyébként nagyjából a három évvel ezelőtti szintnek felel meg, ami azt is megmutatja, hogy az elmúlt időszakban egyébként sem rakétázott a szektor.

 

Globális okostelefon-piac, 2021/Q1 - Canalys
Infogram


A legnagyobb öt szállító közül tulajdonképpen mindenki örülhet a most publikált eredmények láttán. A Samsung például azért, mert a tavalyi ünnepi szezonban elvesztett elsőségét sikerült visszaszerezni az Apple-től. Ugyanakkor utóbbinak sincs oka panaszra, ahogy azt a héten nyilvánosságra hozott üzleti negyedév eredményei is mutatták. Míg a Samsung csak nagyjából a piaci átlagot hozta, iPhone-okból több mint 40 százalékkal több fogyott éves összevetésben.

A két éllovast három kínai márka követi. Közülük a Xiaomi fért fel a dobogóra 49 milliós szállítási mennyiségével. Ezzel az idei első negyedév lett a vállalat legsikeresebb periódusa, a 62 százaléknak megfelelő növekedés pedig a legerősebb bővülésnek számít az elit mezőnyében. A toplista maradék két helyén az Oppo és a Vivo osztozik, 36-37 millió körüli eladással és a piaci átlagot bőven meghaladó növekedési rátával.

...kivéve az, aki nem

A jelentésnek van azonban egy nagy vesztese is. A Huawei hosszú idő után először nem szerepel a legnagyobb gyártók között. Hogy mennyire gyorsan változhatnak a viszonyok, azt jól mutatja, hogy az amerikai szankciók miatt gúzsba kötött kínai nagyvállalat tavaly ilyenkor még 18 százalékos részesedéssel bírt, és a Samsunggal küzdött az első hely megszerzésért.

A negyedéves számok alapján azonban már csak a hetedik legnagyobb szereplője a piacnak, mindössze 18,6 milliós értékesített darabszámmal. A nagy zuhanás mögött egyébként nem kizárólag a két nagyhatalom kereskedelmi háborújának közvetlen hatásai állnak, hanem az is, hogy a Honor márkát tavaly leválasztotta magáról a Huawei, így az már nem adódik hozzá a vállalat teljesítményéhez. Igaz, ezt sem jószántából tette, hanem pont a szankciók okozta károk minimalizálása miatt.

Konzumer tech

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.