A Magyar Telekom hétfőn jelentette be, hogy Zalaegerszeg belvárosában elindította az első szabványos 5G állomását. A valós körülmények között működő, gigabites sebességre képes teszthálózat a 3,7 GHz-es teszt spektrumot használja, szabványosított 5G rendszerrel valósul meg, és kereskedelmi bevezetésre érett 5G hálózati eszközöket használ. A cél az új technológia és a meglévő hálózatok együttműködésének vizsgálata, vagyis a majdani integrációra való felkészülés.
A MT és leányvállalata, a T-Systems Magyarország 2017 júniusában állapodott meg a kormányzattal, Zalaegerszeg városával és az Autóipari Próbapálya Zala Kft.-vel az 5G mobilkommunikációs teszthálózat kiépítéséről a városban létesülő járműipari tesztpályán. Ehhez kapcsolódóan a T-Systems részt vett az informatikai, elektronikai és járműipari cégeket összefogó Zalai Önvezető Jármű Klaszter megalakításában is, amelynek koncepciója szorosan összekapcsolódik az 5G Koalíció és a Mesterséges Intelligencia Koalíció kezdeményezésekkel.
Az új technológia lehetőségeit már korábban bemutatták
A következő generációs 5G mobiltechnológia az eddigieknél nagyságrendben tízszer nagyobb adatátviteli sebességet és jelentősen rövidülő válaszidőt ígér a 4G/LTE rendszerekhez képest, emellett a jelenlegit lényegesen meghaladó kapacitásnak köszönhetően több tízmillió eszköz hálózatra való kapcsolódása válik lehetővé egyidőben. Az új hálózati koncepció a vezetékes és a mobil kommunikáció előnyeit egyesíti: lehetőségei nemcsak a sebességben, hanem a beépített hálózati intelligenciában és a más technológiákkal történő együttműködésben rejlenek.
A Telekom egyébként több sikeres tesztet bonyolított már le az 5G technológiával: 2017 októberben az Ericssonnal közösen még laboratóriumi körülmények között hozta létre az első magyarországi 5G kapcsolatot, amely 22 Gbps letöltési sebességet ért el. A bemutató akkor a 15 GHz-es frekvenciasávban zajlott és 800 MHz-es sávszélességet használt, az Ericsson budapesti fejlesztőközpontjában tartott demonstráción mi is jelen voltunk.
Tavaly júliusban a Telekom ugyancsak elsőként mutatott be valós körülmények között működő 5G hálózatot korábbi budapesti székházában. Az ottani teszthálózat szabványosítás előtti, kereskedelmi bevezetés előtt álló 5G berendezések segítségével valósult meg, és a mostanihoz hasonlóan a 3,7 GHz-es frekvenciasávban működött. A szolgáltató akkor a technológia szerteágazó felhasználási módjaira igyekezett példákat mutatni, az eseményen készített beszámolónk itt olvasható.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak