Versenyautók, mentődrón és távgyógyászat is étlapra került a hazai szolgáltató sajtóeseményén, amellyel az új generációs hálózatban rejlő lehetőségekre akarták felhívni a figyelmet.
Hirdetés
 

Korlátok között tartva, de megtörtént az 5G-s hálózat valós körülmények közötti bemutatkozása Magyarországon. A jövőbe tekintő ízelítőre a Magyar Telekom székházában került sor, ahol a szolgáltató a technológia szerteágazó felhasználási módjaira igyekezett példákat hozni.

Újabb lépés, de messze még az igazi rajt

A 3,7 GHz-es spektrumban működő teszthálózat szabványosítás előtti, kereskedelmi bevezetés előtt álló 5G berendezések segítségével valósult meg. A kommunikációs hálózatok legújabb generációja természetesen minden fontos paraméter szempontjából túlnő elődjein. A nagy átviteli sebesség, az alacsony késleltetési idő és az erőforássok hatékony használata egy sor területen hozhat újszerű üzleti megoldásokat.

A tavaly ősszel még csak laboratóriumi körülmények között felállított 5G-s kapcsolattól mostanra már közelebb kerültünk a tényleges bevezethetőséghez, ám a technológia hazai elterjedésére valószínűleg még így is éveket kell várni. Miközben az USA-ban már az idei második félévben, illetve jövő év elején elindulnak a szolgáltatók az első kereskedelmi bevezetésekkel, globálisan ez legkorábban 2020-ban kezd majd "láthatóvá válni".

A hazai bevezetéshez szükséges szabályozói intézkedésekről, frekvenciakiosztásról nemrégiben interjút adott lapunknak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) főigazgató-helyettese. Vári Péter többek között arról beszélt, hogy örömmel biztosítják a technikai hátteret, ha egy szolgáltató, vagy gyártó 5G-vel kísérletezne, ám egyelőre azonban még csekély az érdeklődés. Utóbbit a főigazgató-helyettes arra vezette vissza, hogy a technológia kapcsán még hiányzik a megfelelő üzleti modell.

Játéktól az életmentésig

Ami a kézzel fogható előnyöket, a pénzt érő fejlesztéseket illeti, a Telekom a hét elején tartott bemutatójával igyekezett széles merítésben példákat hozni. Mondjuk egy hagyományos, ősrégi kötött pályás autóversenyzős játék élményét is több szinttel megdobhatja, ha a résztvevők egy VR-sisakon keresztül "beülhetnek" a volán mögé, a kijelzőn pedig egy sor extra digitális információt kaphatnak a verseny állásáról.

Egy sokkal komolyabb, ha úgy tetszik életbevágó implementálása lehet a technológiának például a drónok bevetése katasztrófák idején. Felderítési, kutatási feladatokban segíthet az a drón, amely a rászerelt hőkamera segítségével tudja a terepet átvizsgálni eltűntek, sebesültek vagy áldozatok után kutatva. A távolról irányítható drón nagy területet tud átkutatni, a kamerájából 5G hálózaton keresztül jut a kép a távoli felhasználóhoz. Az ilyen akcióknál elengedhetetlen a megbízható átviteli kapcsolat, az alacsony késleltetés, valamint nem utolsó sorban a függőleges nyalábformálás, valamint nyalábirányítás technológiája, amelyek az 5G mobiltechnológia részei. Az 5G sebessége lehetővé teszi, hogy a drónt azon keresztül irányítsák, és emellett képeket, vagy akár 360 fokos videókat is valós időben továbbítsanak a hálózaton. A képek pontos földrajzi helyzetmegjelöléssel érkeznek, így a mentőcsapat már a konkrét ponthoz tud sietni, ami gyorsítja a mentést.

De jól jön majd a (táv)gyógyításban is az 5G. A bemutatott esettanulmányban a kórházi kezelőorvos már valós időben információkat kaphat a beteg sérüléseiről a mentőorvos közreműködésével, még azelőtt, hogy a sérült a baleset helyszínéről a kórházba érkezne. Az elképzelés szerint a jövőben egy speciális orvosi szonda 5G hálózaton keresztül valós időben továbbítja a felvételeket a távoli 3D-holografikus képalkotáshoz, ami aztán közvetlenül az orvos, illetve mentős betegellátó látóterébe érkezik. Az orvos és a mentős így közösen egyből látják a páciens állapotát, aminek köszönhetően könnyebben és gyorsabban fel tudják állítani a diagnózist, és megtervezhetik a szükséges ellátást.

Közösség & HR

Ingyenes appal biztosít biztonságos forrásjelölést az Adobe

A gyártó bejelentette az Adobe Content Authenticity alkalmazás publikus bétáját, amelynek segítségével örök áron ellenőrizhetővé és kezelhetővé tennék a képek forrását igazoló metaadatokat.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.