A szabványosítás előtt álló 5G New Radio (NR) megoldás bemutatója a 15 GHz-es frekvencia sávban zajlott és 800 MHz-es spektrumot használt. A New Radio integrált rádiótechnikája 20-szor gyorsabb sebességet tesz lehetővé, mint a jelenlegi technológiák – hangzott el az Ericsson budapesti fejlesztőközpontjában tartott demonstráción.
Felgyorsítják a szabványosítást
Utóbbi kapcsán Éry Gábor, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója emlékeztetett rá, hogy egy éve a ma használatos 4G technológián ugyancsak a Telekom bevonásával egy másik nagyszabású kísérletet hajtottak végre Budapesten. Itt tesztelte először az Ericsson az első 1,2 Gbit/s sebességű 4G+-os adatátvitelt, amihez a mobilfrekvenciák hármas aggregációjára volt szükség.
Azóta felpörögtek az események, ma már a legtöbb hálózatiberendezés-gyártó és operátor nagy dinamikával készül az 5G-korszakra. Nemrégiben a Magyar Telekom anyavállalata, a Deutsche Telekom tartott európai 5G-s premiert Berlinben.
A szabványosítás még folyamatban van, legutóbb a tavaszi barcelonai mobil világkonferencián sürgették a technológiában ilyen-olyan módon érdekelt cégek az eljárások felgyorsítását. A legfrissebb hírek szerint az 5G 2020-ra tervezett átfogó kereskedelmi szintű élesítéséig például az említett 5G New Radio megoldásra már jövő márciusra megszülethet az átmeneti szabvány, ősszel pedig a végleges is. (Az 5G NR célja, hogy a vezeték nélküli szélessávot adatátviteli sebességben felhozza a vezetékes optikai hálózatok szintjére.) A szabványosítás gyorsítására pedig azért van szükség, hogy mielőbb meg lehessen találni a megfelelő felhasználási területeket.
Még keresik az első komolyabb felhasználási területeket
Magyarországon 5G Koalíció néven már összeállt az ökoszisztémában érintett üzleti és a kutatói oldal a hazai lehetőségek felderítésére. Az első ilyen a Zalaegerszegen épülő 5G-s tesztpálya lehet, amelynek a létesítésében és üzemeltetésében a Magyar Telekom és az Ericsson is részt vesz – mondta Kim Kyllesbech Larsen, a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese. A szakember szerint az 5G-vel kapcsolatos lehetőségek nem csak a sebességben rejlenek, hanem a beépített hálózati intelligenciában és a más technológiákkal történő együttműködésre való képességben is. Az 5G-t a dolgok internetével (IoT), illetve a robottechnológiával összekapcsolva az operátorok merőben új szolgáltatásokat kínálhatnak a különböző üzletágak, így az autóipar, az egészségügy, a közszolgáltatás, vagy a mezőgazdaság számára.
Az Ericsson természetesen a hálózati technológia szállítójaként lát hatalmas üzleti potenciált az 5G-ben, és arra számít, hogy a mobilos generációváltás 2026-ra mintegy 582 milliárd dollár piaci lehetőséget teremt majd. A technológiának köszönhetően az Ericsson szeretné mostani bevételeit legalább a harmadával megnövelni. A vállalat eddig 36 távközlési szolgáltatóval írt alá 5G szállítására vonatkozó szándéknyilatkozatot.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak