Alig két hete indította el élesben a Telekom Gödöllőn a 450 Mbit/s-os mobil adatátviteli szolgáltatását, de hálózatszállítójával már az újabb 4G+-os letöltési csúcssebességet, az 1,2 Gbit/s-ot teszteli, egyelőre laboratóriumi körülmények között. A technológiát a Budapesten megrendezett Regionális Digitális Csúcstalálkozón mutatta be Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója, és Éry Gábor, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója.
Jelenleg 150 Mbit/s az elméleti maximum
A 1,2 Gbit/s-os adatátvitelt lehetővé tévő rendszer egyidejűleg több frekvenciatartományt von össze. Továbbfejlesztett antennarendszer és magasabb rendű moduláció is kell ahhoz, hogy meg lehessen háromszorozni a már most is működő csúcssebességet, a 450 Mbps-ot. A Telekom 4G-hálózatának zömén azonban jelenleg 150 Mbit/s az elméleti letöltési maximum, 25 százalékán pedig elérhető a 200-300 Mbit/s is.
A Telekom vezérigazgatója szerint a most bemutatott technológia fontos mérföldkő a mobilpiac életében, ez már a jövő átviteltechnikai igényeire ad választ, amikor több milliárd eszköz kommunikál majd egymással a hálózaton. A kísérlet az Ericsson életében is fontos esemény: Mint azt Éry Gábor elmondta, a budapesti teszt Ericsson történetének első 1,2 Gbit/s sebsségű 4G+-os laborkísérlete, melynek élesben történő használatátára mintegy két évet kell még várni.
A rendszerhez az Ericsson a jelenleg elérhető rádióhálózati eszközeit használták. Mind a három vivő aggregációja, mind a 4×4 antennás átvitel, mind a 256QAM moduláció rendelkezésre áll.
A 4G+ már az 5G funkciókat is tudja
Az Ericsson szakemberei azt tervezik, hogy amint elérhetővé válnak az 5G funkciók, azokat is beépítik a Telekom 4G+ hálózatába, így az fokozatosan, de legkorábban 2020-2022-től akár 5G-képes is lehet.
A Telekom 4G hálózatának országos lakossági kültéri lefedettsége jelenleg 97,8 százalékos, de már megkezdték a kistelepülések 4G technológiával való lefedését is. Ennek nyomán egy éven belül több mint 2600 hatezer főnél kisebb lélekszámú településre is eljut a szuper szélessávú mobilinternet.
Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése szerint a szabványosított 5G hálózatok megjelenése 2020-ra várható, de már most is sok távközlési szolgáltató mutat érdeklődést az úgynevezett pre-standard 5G hálózatok indítása iránt. A jelentés 2022-re már 550 millió 5G-s előfizetést jósol. Az új generáció terjedésében Észak-Amerika diktálja az ütemet, ott az előrejelzések szerint 2022-re a mobilelőfizetések negyede már 5G-s lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak