A végfelhasználóktól a nagykereskedelmi partnerekig mindenkivel üzletelő, számos piacteret üzemeltető Askulnál a logisztikai rendszert mattolták a hekkerek. 45 nap után legalább már az alagút vége látszik.

Különösen hosszú, fájdalmas és drága procedúrán kell végigmennie a Japánban többféle online márkát és áruházat üzemeltető Askul vállalatnak, amelynek informatikai rendszerét még október közepén bénították meg egy zsarolóvírusos akció keretében. Az esetről beszámoló The Register szerint a héten, egészen pontosan 45 nap után végre sikerült legalább részben újraindítani a rendeléseket.

Az elsősorban irodaszerekre fókuszáló, de az e-kereskedelem minden szegletével, otthoni fogyasztóktól a nagyvállalati megrendelések kiszolgálásán át a logisztikai partnerségig mindenfélével foglalkozó cégnél október 19-én derült ki, hogy ransomware került a vállalati hálózatra. Másnapra teljesen leállt a megrendelések fogadása és a termékek kiszállítása, pár nap múlva pedig annyit közöltek, hogy a raktárkezelő rendszernél van probléma, ezért semmiféle logisztikai szolgáltatást nem tudnak végezni.

Október végére az e-kereskedő már "jelentős adatvédelmi incidenskén" aposztrofálta a támadást, és elismerte, hogy a hekkerek a hálózat megbénításával párhuzamosan érzékeny belső információhoz, például ügyfelek személyes adataihoz is hozzájutottak. Ezt már csak azért sem lehetett letagadni, mivel közben az érzékeny adatok egy része kikerült az internetre.

Segítség a múltból

Közben hiába teltek el hetek, csak nem sikerült visszaállni a régi kerékvágásba. A hosszúra nyúlt üzemszünet okozta károk enyhítésére aztán november elejére érkezett egy extrém "sebtapasz": az Askul beindította a faxos rendelési szolgáltatását. Ezt első körben csak nagyon limitált termékpalettával és kizárólag a legfontosabb ügyfeleknek (például egészségügyi intézményeknek) biztosították, de a hónap folyamán fokozatosan tudtak bővülni.

Az őskori megoldás azért működhetett, mert Japánban még néhány évvel ezelőtt is elengedhetetlen volt a fax megléte bizonyos kormányzati ügyek elintézésénél. Tavaly nyáron azonban egy átfogó kormányzati digitalizációs program keretében végre győzelmet hirdethettek a múlt ereklyéi, például az államigazgatásban addig kényszerűen használt flopik felett.

Fény az alagút végén

Visszatérve az Askul ügyére: a zsarolóvírusos támadással kapcsolatban részletesebb tájékoztatást mostanáig sem adott a cég, ám ma végre sikerült újraindítani a B2B-szolgátatásokat. A kiadott közlemény alapján megtörtént a raktárkezelő rendszer helyreállítása, amit némileg eső után köpönyeg jelleggel, de fokozott biztonsági funkciókkal is elláttak.

Más részlegeknek, így például a végfelhasználókat célzó piactereknek és a logisztikai partnereknek azonban továbbra sem szabad a pálya, mivel első körben szeretnének megbizonyosodni arról, hogy a B2B esetében megfelelően működnek a folyamatok.

Így egyelőre azt sem lehet tudni, hogy mikor állhat teljesen helyre a rendszer, mint ahogy az is kérdéses, hogy mindez végül mennyibe fog kerülni a vállalatnak. (A brit Marks & Spencer egy hasonló támadás kapcsán végül 136 millió fontot volt kénytelen elkölteni, illetve veszteségként leírni.) Az Askul mindenesetre már jelezte, hogy következő negyedéves jelentését nem fogja tudni prezentálni az előre bejelentett december 15-ei időpontban, mert "több időre van szüksége a kár mértékének és a kapcsolódó kérdéseknek a felméréséhez".

Biztonság

Bekeményít Indiában az Apple

A távol-keleti ország kormánya a lopások és egyéb visszaélések megakadályozására hivatkozva telepítene állami appot minden egyes okostelefonra. Az Apple köszöni, inkább kimaradna a máris nagy politikai hullámokat kavaró ügyből.
 
Nyakunkon az árnyék MI, és valamit kezdeni kell vele. Az elszabaduló kiadások kapcsán a mindenkit érdeklő kérdés így hangzik: hasznunkra lehet a mesterséges intelligencia a költségoptimalizálásban is?

a melléklet támogatója a 4iG

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.