Ha nem viheti az uniós állampolgárok adatait az USA-ba, nem maradna, fenyegetőzött a metaverzumok metaverzuma. De nem kell túlságosan komolyan venni.

Ha nem viheti át a felhasználói adatokat az USA-ba, leállítja a Facebookot és az Instagramot Európában a Meta. Mark Zuckerberg vállalata így reagált azokra az Egyesült Államok és az Európai Unió között folyó adatvédelmi tárgyalásokra, melyek a korábbi adatvédelmi paktumot hivatottak rendbe tenni. Mint a Bloomberg írja, az EU és az USA szabályozó hatóságai hónapok óta tárgyalnak arról, hogyan lehetne mindenki számára elfogadható módon szabályozni a transzatlanti adatforgalmat.

Volt ugyan az adatcserére két megállapodás is, de mindkettőt elmeszelték. A 2016-ban elfogadott Privacy Shieldet 2020-ben érvénytelenítette az Európai Bíróság, miután Maximillian Schrems osztrák adatvédelmi aktivista beadványát vizsgálva arra jutott, hogy a megállapodás nem védi elvárható mértékben az Európai Unió állampolgárainak személyes adatait, ha azok az USA-ba kerülnek (a Privacy Shieldet elődjét, a Safe Harbort Schrems keresete nyomán szintén hatályon kívül helyezték).

A korábbi szabályozás nem jött be

A Meta múlt héten közzétett, nem túl fényes negyedéves jelentésében rejtette el fenyegetését az európai piacra vonatkozóan. Ha nem lesz olyan a jogi szabályozás, ami lehetővé tenné, hogy a felhasználók adatait átvigye az USA-ba, akkor nem fog tudni szolgáltatni Európában.

Ez a fenyegetés nem új, írja összeállításában a Bloomberg. Már korábban is utalt arra a cég, hogy amennyiben az ún. standard adatfelhasználási klauzulákkal nem tehető jogszerűvé a transzatlanti adattranszfer, akkor nem sok babér terem számára az EU-ban: ellehetetlenül az üzleti tevékenysége (értsd: a felhasználói adatok közvetlen és közvetett értékesítése).

A Bloombergnek a vállalat szóvivője azt írta, hogy nem tervezik a kivonulást, de kőkemény valóság az, hogy a Meta (és sok más vállalkozás, szervezet) üzleti tevékenységének az EU és az USA között adatátvitel az alapja. Ha tehát nem áramolhatnak az adatok, értelme sincs a jelenlétnek – sugallja a vállalat.

Zuckerbergék adatkezelési gyakorlata nem csak az Európai Bizottságot zavarta. Korábban az ír adatvédelmi biztos is eljárást indított a Meta (akkor még Facebook) ellen, mert szerinte nem felel meg az EU-s szabályozásnak, ahogy a vállalat átviszi a felhasználói adatokat az USA-ba. A Meta megtámadta ugyan az adatvédelmi biztos határozatát, de a bíróság elutasította a keresetét.

Máshol is vannak konfliktusok

A Meta fenyegetőzése elsősorban a vállalat üzleti érdekeit hivatott érvényre juttatni, és csak egy újabb fejezete a közösségi médiavállalat és az EU közötti ellentétnek a felhasználói adatok tulajdonjogát és felhasználhatóságát illetően. Valószínűleg az e körüli bizonytalanság is hozzájárult a vállalat tőzsdei lejtmenetéhez (a pénzügyi jelentés óta 26 százalékot esett a részvények árfolyama).

A patthelyzet azonban senkinek sem jó, ezért az Európai Bizottság is szeretne pontot tenni az adatcsere ügyére. Mint a Bizottság szóvivője írta a Bloombergnek, a tárgyalások intenzívebbé váltak Washingtonnal, de a probléma összetett, így idő kell, amíg megtalálják az egyensúlyt a magánélet és a nemzetbiztonság terén is. Olyan keretek kell találni, ami teljes mértékben kielégíti azokat a követelményeket, melyeket az Európai Bíróság a két korábbi megállapodás hatályon kívül helyezésekor megfogalmazott.

Egyes szakértők elképzelhetőnek tartanak olyan konstellációt, aminek hatására a Meta kivonul az európai piacokról. Egy ilyen lépést azonban valószínűleg a vállalat vezérkara is alaposan megfontolna. Volt már rá példa, hogy kivonulással fenyegetőztek. 2020-ban például az ausztrál kormány próbálta kikényszeríteni, hogy a Meta fizessen azokért a tartalmakért, melyekkel pénzt keres. A Meta először ott is kivonulással fenyegetőzött, aztán inkább maradt, és felvette az ausztrál kormánnyal a harcot.

A Bloomberg egyébként idézi is a Meta egyik vezetőjének, Nick Cleggnek egy nyilatkozatát. Clegg 2020-ban egyértelműen úgy fogalmazott, hogy a vállalat nem szeretné és nem is tervezi szolgáltatásai leállítását Európában.

Közösség & HR

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.