A keddi döntés gyakorlatilag hatályon kívül helyezte a Safe Harbor keretmegállapodást, amelyre hivatkozva az amerikai ügynökségek gond nélkül hozzáférhetnek az uniós polgárok felhasználói adataihoz.

Egy osztrák jogászhallgató két évvel ezelőtt a Facebook adatkezelési gyakorlatával kapcsolatban fordult az ír adatvédelmi hatósághoz, amely a Facebook európai leányvállalatának dublini székhelye miatt számít illetékes felügyeleti szervezetnek. Max Schrems a Snowden-botrány hatására arra volt kíváncsi, hogy megfelel-e az uniós adatvédelmi szabályoknak, amikor a közösségi oldal az európai felhasználók adatait tengerentúli szervereken tárolja, ezzel kvázi megnyitva azokat az amerikai titkosszolgálatok előtt.

Az USA és az EU között az ezredforduló óta érvényes az a Safe Harbor egyezmény, amelynek feltételeit betartva az online adatkezelők elvileg az uniós követelményeknek is automatikusan eleget tesznek. Persze a megállapodás még jóval a lehallgatási botrányok előtt született, amikor a bizalom erősebb volt, a technológia pedig kevésbé fejlett. Ráadásul a Safe Harbor csak a piaci szereplőket szabályozza, az olyan állami ügyökségeket viszont, mint az NSA, semmire sem kötelezi.

Az írek a maguk részéről forró krumplinak tartották az ügyet, és az illetékesség hiányára hivatkozva továbbpasszolták az Európai Bíróságnak, amely – egyesek szerint váratlanul, bár a korábbi bizottsági állásfoglalásoknak megfelelően – kedden végül helyt adott a a fenti szempontoknak. Ezzel praktikusan hatályon kívül helyezte a Safe Harbor keretrendszerét, mivel kimondta, hogy a tagországok illetékes hatóságai figyelmen kívül hagyhatják azt, ha fenntartásaik vannak az egyes gyakorlatokat illetően.

Nem megy el a Facebook, csak szomorú lesz

A döntés abból a szempontból formalitás, hogy a Safe Harbor már nagyon régen nem igazodik a valósághoz: az amerikai adminisztráció világos álláspontja szerint például az amerikai bíróságok akkor is az általuk kezelt adatok kiszolgáltatására kényszeríthetik az amerikai vagy Amerikában is jelenlévő külföldi vállalatokat, ha a szóban forgó információt fizikailag más országban vagy kontinensen tárolják. Ez a cinizmus önmagában is értelmetlenné teszi a Safe Harbor keretegyezmény és az uniós adatvédelmi direktívák bármilyen megfeleltetését.

Az Európai Bíróság mindennek ellenére egy nagyon fontos kérdésben tette le a garast, hiszen most először mondta ki, hogy a Safe Harbor nem lehet hivatkozási alap az adatvédelmi aggályok félresöpréséhez. Bár nem valószínű, hogy a döntés olyan apokaliptikus következményekkel jár, mint amilyenekkel a vezető hírportálok egyike-másika dobálózik, az biztos, hogy a nemzetközi dotkom szolgáltatók komoly kihívásokkal szembesülnek majd.

Az európai országokban az illetékes hatóságok és bíróságok innentől minden egyes esetben megvizsgálhatják majd a Safe Harbor tényleges érvényességét, mivel a megállapodás önmagában már nem mentesíti a tengerentúli szolgáltatókat az adatvédelmi tevékenységük európai ellenőrzése alól. Ezt azok a tagországok (Németország, Franciaország és mások) minden bizonnyal ki is fogják használni, amelyek az EU hangadóiként egyre inkább igyekeznek fellépni a globális informatikai cégek adóelkerülési módszerei, erőfölénnyel való visszaélése vagy felemás adatvédelmi gyakorlata ellen.

Semmi sem tart örökké, legfeljebb nagyon sokáig

Az USA-ban a piaci és a kormányzati szereplők is hátrányos megkülönböztetéssel vádolják az EU-t, ami abból a szempontból érthető, hogy az Unió valóban az eddig megszokott komfortzónák lebontására törekszik. Arra viszont még nem hallottunk meggyőző érveket, hogy miért lenne a világban keletkező személyes adatok lehalászása az egyik fél hitbizománya, miközben a másik fél nem alkalmazhatja ugyanazokat a szabályokat a határain belül üzleti tevékenységet végző szervezetek mindegyikére. Maradnak az unalomig ismert hívószavak, mint amilyen az amerikai-európai gazdasági kapcsolatok veszélyeztetése, vagy mondjuk az innováció és a digitális gazdaság fejlődésének akadályozása.

A trend mindenesetre abba az irányba mutat, hogy ezt a problémát már nem lehet anyahajókkal megoldani, ha Kína vagy Oroszország után Európa is korábban elképzelhetetlen szigorral kezeli a mai napig felemás módon szabályozott informatikai termékeket és szolgáltatásokat. A két évvel ezelőtti adatgyűjtési botrány alapjaiban rengette meg a bizalmat a külföldi (és nem feltétlenül amerikai) IT-szállítókkal szemben, az USA nyomasztó technológiai fölényére pedig természetes válasz a protekcionizmus erősödése.

Ebben a tekintetben a Snowden-ügy mindenkinek komoly morális ütőkártyákat adott a kezébe. Az oroszokat és a kínaiakat például nehezebb egy digitális vasfüggöny építésvel vádolni, ha figyelembe vesszük, hogy a Google az orosz hatóságok adatszolgáltatási kéréseit mindössze 5 százalékban teljesíti, ellentétben azokkal az amerikai bírósági ítéletekkel, amelyek esetében a vállalatnak nincs mérlegelési joga.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.