Az orosz hatóságok ellehetetlenítenék a Google, a Facebook és a Twitter elérését, amennyiben azok nem szolgáltatnak adatokat az ország bloggereiről.

Az oroszországi médiáért és távközlésért felelő Roskomnadzor kemény ultimátumot nyújtott be három gigantikus netes vállalkozásnak. A hírek szerint a Roskomnadzor múlt héten a Google, a Facebook és a Twitter országon belüli lekapcsolásával fenyegete meg a cégeket, amennyiben azok nem szolgáltatnak adatokat orosz bloggerekről.

Adjátok az adatot!

Az NMHH orosz megfelelője a keresőóriást és a közösségi hálózatokat is arra szólította fel, hogy bizonyos felhasználókról, de különösen a nagyobb olvasottsággal rendelkező bloggerekről adjanak át személyes adatokat, információkat. A Roskomnadzor azt is elvárja, hogy az oldalak töröljék a tüntetésekkel, egyéb, hatóságilag nem engedélyezett nyilvános eseményekkel kapcsolatos bejegyzéseket. Amennyiben ezeknek a követeléseknek nem tesznek eleget a vállalatok, úgy a cégek oldalainak teljes Oroszországra kiterjedő blokkolása is bekövetkezhet. Legalábbis ezzel fenyegetőzik az orosz fél.

Ugyan múlt évben Vladimir Putyin elnök személyesen nyugtatott meg mindenkit, hogy nem kívánják a világhálót kormányzati kontroll alá vonni, ennek pont az ellenkezője látszik megvalósulni. A mostani eset mellett szinte minden hónapra jut valami olyan lépés, amely az internet korlátozására, szigorú szabályok közé terelésére, állami befolyásolásra alkalmas.

A korábban ötletként itthon is belengetett bloggeres regisztrációt ott tényleg bevezették, ráadásul a népszerű blogok esetében ez az intézkedés további megkötéseket is tartalmaz. Szigorú szabályokat hoztak a csúnya beszéd médiafelületekről történő kiszorítására, egy nemrégiben hozott törvény alapján pedig a nehezen körülhatárolható "extrém megnyilvánulások" szerzőire róható ki komoly börtönbüntetés. De ellenőrzés alá vonták a nyilvános wi-fi hálózatokat is, illetve külön, oroszországi adatközpontok megnyitására kényszerítik a külföldi internetes szolgáltatókat. Igaz, utóbbi nem példa nélküli, hiszen az Európai Unióban is tetten érhetők hasonló elképzelések.

Rossz történelmi mutatók

A célkeresztbe került vállalkozások egyébként immár hagyományosan készítenek úgynevezett Transparency Reportot, amelyben összesítik, hogy mely országok hatóságaitol hány adatkikérési kérelmet kaptak, és azokból mennyit teljesítettek. A Facebook legfrissebb jelentéséből például kiderült, hogy Oroszországból mindössze két ilyen kérés érkezett 2014 második felében, ráadásul mindkét esetben elutasították az adatszolgáltatást. Hasonló a helyzet a Twitter esetében is. A Google-nél viszont egészen aktívan kopogtatnak az orosz hatóságok, ám a legutóbbi időszak 134 kéréséből mindössze 5 százaléknál adott ki információt az amerikai cég.

Hivatalos nyilatkozatok hiányában egyelőre nem tudni, mit lép a Facebook, a Twitter és a Google, illetve az is kérdéses, hogy egy esetleges elutasítás esetében valóban beváltaná-e fenyegetését a Roskomnadzor. A közösségi oldalak lekapcsolása mindenesetre nem lenne példa nélküli, Törökország például már több ízben elnémította ideiglenesen a Twittert, mert azon számára kényes információk jelentek meg. 

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.