Az oroszországi médiáért és távközlésért felelő Roskomnadzor kemény ultimátumot nyújtott be három gigantikus netes vállalkozásnak. A hírek szerint a Roskomnadzor múlt héten a Google, a Facebook és a Twitter országon belüli lekapcsolásával fenyegete meg a cégeket, amennyiben azok nem szolgáltatnak adatokat orosz bloggerekről.
Adjátok az adatot!
Az NMHH orosz megfelelője a keresőóriást és a közösségi hálózatokat is arra szólította fel, hogy bizonyos felhasználókról, de különösen a nagyobb olvasottsággal rendelkező bloggerekről adjanak át személyes adatokat, információkat. A Roskomnadzor azt is elvárja, hogy az oldalak töröljék a tüntetésekkel, egyéb, hatóságilag nem engedélyezett nyilvános eseményekkel kapcsolatos bejegyzéseket. Amennyiben ezeknek a követeléseknek nem tesznek eleget a vállalatok, úgy a cégek oldalainak teljes Oroszországra kiterjedő blokkolása is bekövetkezhet. Legalábbis ezzel fenyegetőzik az orosz fél.
Ugyan múlt évben Vladimir Putyin elnök személyesen nyugtatott meg mindenkit, hogy nem kívánják a világhálót kormányzati kontroll alá vonni, ennek pont az ellenkezője látszik megvalósulni. A mostani eset mellett szinte minden hónapra jut valami olyan lépés, amely az internet korlátozására, szigorú szabályok közé terelésére, állami befolyásolásra alkalmas.
A korábban ötletként itthon is belengetett bloggeres regisztrációt ott tényleg bevezették, ráadásul a népszerű blogok esetében ez az intézkedés további megkötéseket is tartalmaz. Szigorú szabályokat hoztak a csúnya beszéd médiafelületekről történő kiszorítására, egy nemrégiben hozott törvény alapján pedig a nehezen körülhatárolható "extrém megnyilvánulások" szerzőire róható ki komoly börtönbüntetés. De ellenőrzés alá vonták a nyilvános wi-fi hálózatokat is, illetve külön, oroszországi adatközpontok megnyitására kényszerítik a külföldi internetes szolgáltatókat. Igaz, utóbbi nem példa nélküli, hiszen az Európai Unióban is tetten érhetők hasonló elképzelések.
Rossz történelmi mutatók
A célkeresztbe került vállalkozások egyébként immár hagyományosan készítenek úgynevezett Transparency Reportot, amelyben összesítik, hogy mely országok hatóságaitol hány adatkikérési kérelmet kaptak, és azokból mennyit teljesítettek. A Facebook legfrissebb jelentéséből például kiderült, hogy Oroszországból mindössze két ilyen kérés érkezett 2014 második felében, ráadásul mindkét esetben elutasították az adatszolgáltatást. Hasonló a helyzet a Twitter esetében is. A Google-nél viszont egészen aktívan kopogtatnak az orosz hatóságok, ám a legutóbbi időszak 134 kéréséből mindössze 5 százaléknál adott ki információt az amerikai cég.
Hivatalos nyilatkozatok hiányában egyelőre nem tudni, mit lép a Facebook, a Twitter és a Google, illetve az is kérdéses, hogy egy esetleges elutasítás esetében valóban beváltaná-e fenyegetését a Roskomnadzor. A közösségi oldalak lekapcsolása mindenesetre nem lenne példa nélküli, Törökország például már több ízben elnémította ideiglenesen a Twittert, mert azon számára kényes információk jelentek meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak