A közösségi oldalhoz érkező hatósági megkeresések száma összességében nem változott fél év alatt, viszont a magyar adatkikérési aktivitás a duplájára nőtt.

Összességében nagyjából ugyanannyi megkeresés érkezett 2014 második felében a Facebookhoz, mint a tavalyi első hat hónapban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy országokra lebontva nem lenne érzékelhető jelentős változás az aktivitásban.

Immár hagyomány

A közösségi oldal 2013-tól kezdve publikálja, mely országok, hány alkalommal és összesen hány felhasználót érintő ügyben kérték arra, hogy adatszolgáltatással segítse a nemzeti hivatalos szervek munkáját. Az ügy hátterében a Snowden-botrány tovagyűrűző hatása állt, hiszen a technológiai vállalatok igyekeznek minden lehetőséget megragadni arra, hogy a felhasználók szemében elkülönüljenek az adatokra éhes kormányzati hatóságoktól. A lehallgatási botrány után az internetes óriások sorra előálltak saját beszámolójukkal a kérdésről, igyekezvén megnyugtatni a felhasználókat, hogy csak a jogszabályok által kötelezően rájuk erőltetett adatszolgáltatási kéréseknek tesznek eleget.

Miközben eddig folyamatosan nőtt a Facebook által publikált adatkikérések száma, a most nyilvánosságra hozott összesített féléves adat gyakorlatilag stagnálást mutat. Tavaly januártól július végéig 34 946 ilyen esetet rögzítettek, az év második felében ugyanez a lista 35 051 tételt tartalmazott. A mennyiség tehát globálisan kezd beállni, ám ettől még nemzeti szinten komoly mozgásokat lehet felfedezni.

Az aktivitás tekintetében mindig is élen járó Egyesült Államok például "visszavett" kicsit, hiszen a 14 274 megkeresés több mint ezerrel kevesebb, mint a tavalyi első félévben produkált mennyiség. Érdekesség, hogy Oroszország neve mellett mindössze két megkeresés szerepel, ráadásul a közösségi oldal mindkét esetben megtagadta az információ kiadását. India ellenben jóval aktívabb: a távol-keleti ország hatóságai közel 5,5 ezer esetben kértek adatokat a Facebooktól, ami nagyjából 20 százalékos növekedést jelent egyetlen éven belül.

Jobban teljesítünk

A legfrissebb, 2014 második félévét áttekintő statisztikákat böngészve kiderül, hogy Magyarország alaposan rákapcsolt: hivatalos szerveink duplaannyi megkereséssel bombázták a Facebookot, mint az előző periódusban. A 128 információkérési ügy összesen 167 személyt érintett, az adatkérések bő harmadát pedig legalább részben teljesítették is. Ez az arány egyébként nem túl jó, hiszen globálisan ez a mutató ennek körülbelül a duplája. 2014 első felében ehhez képest csak 57 megkeresést jegyzett a közösségi oldal, összességében 78 ember személyes adataival összefüggésben.  

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.