Az új cégeknek jövőre, a meglévőknek 2020-ban zárja be Írország a rengeteg informatikai cég által kihasznált adózási kiskaput.

Írország bezárja azt a rengeteg vállalat, köztük számos hatalmas informatikai cég által gátlástalanul kihasznált adózási kiskaput, amely gyakorlatilag teljesen mentesítette a vállalkozásokat a társaságiadó-fizetés nyűgétől. Az íreknél azért nem kapkodják el a dolgot, hiszen a már működő gazdasági társaságok ötéves haladékot kapnak.

Itt sem vagyok, ott sem vagyok

A sokaknak dollár tízmilliárdokban mérhető, egyelőre teljesen legális trükk lényege, hogy a szigetországi szabályozás szerint a cégnek akkor kell írországban társasági adót fizetnie, ha ottani cégek, személyek "tulajdonolják vagy irányítják". Ha ezt párosítjuk a világban jellemzően használt székhely szerinti adófizetési kötelezettséggel, akkor nem kell sok képzelőerő hozzá, hogy magunk is kitaláljuk a tökéletes adóoptimalizáláshoz vezető megoldást.

Hogy csak egyetlen példát említsünk, elég az Apple által még 1980-ban, Corkban bejegyzett Apple Operations International (AOI) felépítését megnézni. A pénzbegyűjtőként funkcionáló csontvázcégnek soha nem volt saját alkalmazottja, három vezetője közül kettő kaliforniai és mindegyikük Apple-dolgozó. Az anyavállalat 2009-től 2011-ig terjedő időszakban keletkezett profitjának 30 százalékát "előállító" AOI viszont egyáltalán nem fizet nyereséget terhelő adót, mivel ilyen irányú kötelezettség sem az USA-ban, sem Írországban nem terheli.

A cupertinói vállalat ezért már szenátusi vizsgálat alanya is volt, sőt az EU-ban is megkezdődött a folyamat, amelyben azt próbálják meg elérni, hogy tiltott állami támogatás miatt az Apple fizesse be a regnáló versenyügyi biztos álláspontja szerint jogtalanul elkerült adóterheket. Természetesen nem csak az Apple igyekszik minél alacsonyabb adórátával működni, az ír trükköt használók szinte véget nem érő listáján ott szerepel a Google, a Facebook, a Twitter, az IBM, az Oracle és a Microsoft is.

Azonnal bezárják, de persze mégse

Az ír pénzügyminiszter által bejelentett változással az írországi székhelyű cégek, hasonlóan az általános gyakorlathoz, egyben adórezidensek is lesznek, ami értelemszerűen bezárja a fenti kiskaput. Az új jogszabály jövőre már érvényben lesz, azonban csak a 2015-ben vagy később alapított vállalkozásokra fog vonatkozni. A már működő cégek 2020-ig haladékot kaptak, hogy felkészülhessenek a változásra. Magyarán öt évig még vígan lehet játszani az írországi pénzmosodásat.

Hacsak nem szól közbe a G20-ak és az OECD által szorgalmazott kezdeményezés, amely pontosan az ilyen jellegű adóegyenlőtlenségeket igyekeznek felszámolni, megakadályozva a cégek adóelkerülési szándékkal végzett pénzügyi zsonglőrködését. Az úgynevezett BEPS-akcióterv az adóparadicsomok felszámolását, a világszinten kiegyensúlyozatlan adóterhelések nagyobb összhangba hozását igyekszik elérni. A BEPS konkrét megvalósításáról most szeptemberben a G20-ak találkozóján is tárgyaltak és novemberben várhatóan újabb egyeztetések lesznek. Az intézkedések nem csak Írország, de hazánk adózási jogszabályaira is hatással lesznek.

Piaci hírek

A magyarok fontosnak érzik a digitális képességeket, de sokaknak van mit tanulnia

Egy friss hazai reprezentatív felmérés szerint honfitársaink több mint fele érzi úgy, hogy digitális ismeretein lenne mit csiszolni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.