Egy friss ausztrál jelentés szerint 44 kritikusnak minősített terület közül 37-ben a távol-keleti nagyhatalom tudja a legtöbb tudományos publikációt felmutatni.

Az Australian Strategic Policy Institute (ASPI) nemrégiben frissítette a kritikus technológiák fejlődését országok szintjén nyomon követő kiadványát. A The Critical Technology Tracker eredményei alapján Kína alaposan begyújtotta a rakétákat.

Az űrkutatástól a robotikán át a kvantumtechnológiáig minden jelenleg és jövőben fontos területen megjelenő tudományos publikációk legutóbbi elemzéséből az ASPI azt a sommás megállapítást tette, hogy "Kína megteremtette az alapot ahhoz, hogy a világ vezető tudományos és technológiai szuperhatalmává váljon, mivel a kritikus és feltörekvő technológiai területek többségén a nagy hatású kutatások terén néha elképesztő előnyre tett szert".

Az összesítés a 2018 és 2022 között megjelent kutatási anyagokat veszi lajstromba 44 különböző, kulcsfontosságúnak ítélt tudományos területen. Az ausztrál agytröszt szakemberei ugyanakkor nem csak a publikációk mennyiségét, de azok minőségét, illetve potenciális hatását is figyelembe vették a végső értékeléskor.

Mint kiderült, nem ritka, hogy Kína egy-egy témában ötször annyi jelentős hatású kutatást publikált ezen idő alatt, mint közvetlen riválisa, az Egyesült Államok. A viszonyokat az is jól mutatja, hogy a távol-keleti állam összesen 37 területen tudott első helyre kerülni. Ezek közül nyolcnál pedig igen közel áll ahhoz, hogy globálisan monopolhelyzetbe kerüljön.

Az Egyesült Államokat az valószínűleg kevéssé boldogítja, hogy a maradék 7 területen amerikai vezetés látszik, miközben Kína mögött rendre második helyen bukkan fel a csillagos-sávos lobogó. Az USA (egyelőre) vezető szerepet játszik például a nagy teljesítményű számítástechnika, a fejlett integrált áramkörök tervezése és gyártása, a természetes nyelvi feldolgozás, a kvantumszámítástechnika, a vakcinák és az orvoslás, a kisméretű műholdak és az űrhajóhordozó rendszerek területén.

A két fő riválist messze lemaradva követi India és az Egyesült Királyság, mögöttük pedig még Dél-Korea, Németország, Ausztrália, Olaszország és Japán tudott felmutatni értékelhető tudományos aktivitást.

Megállíthatatlanok?

Kína ilyen szintű dominanciája a tudományos élet fontos területein talán első meglepőnek tűnhet, ám korábban is voltak már jelei annak, hogy Amerika nem feltétlenül lesz képes megőrizni vezető pozícióját. Egy tavalyi japán jelentésből például már világosan kirajzolódott a kínai (mennyiségi és minőségi) fölény. Az USA dominanciáját fenyegető fejlődést jelzi az is, hogy idén az FBI igazgatója külön felhívta a figyelmet arra, milyen veszélyes lehet, ha Kína a mesterséges intelligencia területén jelentős előrelépéseket tesz.

A keleti nyomulást az amerikai kormányzat a kínai vállalatokat, állami szereplőket és innovációs képességeket egyaránt korlátok közé szorító szankciókkal, kritikus technológiák embargójával igyekszik féken tartani. Ugyanakkor a trendek alapján mindez inkább csak elodázza és nem megakadályozza, hogy elérkezzünk arra a pontra, amikor Kínára általánosan is a világ vezető tudományos központjáként lehet majd tekinteni.

Piaci hírek

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.