A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.

Egyre több helyen dolgoznak rajta, hogy a mesterséges intelligencia segítségével dekódolja az állatok kommunikációját. Bár az elképzelt közvetlen fordítóeszköz megvalósításáig egyelőre nem érdemes fél lábon állni, a tudósok már beszámoltak néhány korai sikerről: a SETI kutatói például tavaly jelentették be, hogy sikerült 20 perces "beszélgetést" folytatniuk egy alaszkai púpos bálnával, és az ilyen kísérletek során tanult dolgokat hasznosnak nevezték arra az esetre is, ha az emberiség földönkívüliekkel lépne kapcsolatba.

A kaliforniai Earth Species Project nonprofit szervezet ugyancsak egy MI-alapú rendszer létrehozására tett kísérletet, ami a madárdalt, illetve a delfinek vagy az elefántok által kiadott hangokat alakítaná az emberek által is értelmezhető formába. Egy másik nonprofit, a NatureLM az előző év végén közölte, hogy 17 millió dolláros támogatást kapott nyelvi modellek létrehozására, amelyek képesek azonosítani az állatok egymás közti kommunikációjának módjait, a Google DeepMind kutatói pedig be is jelentettek egy olyan új MI-modellt, ami segíthet megfejteni, sőt létrehozni a delfinekre jellemző hangszekvenciákat.

A Reuters néhány nappal ezelőtt megjelent riportja alapján ehhez a mezőnyhöz csatlakozik a kínai Baidu is, ahol azt vizsgálják, hogy lehetséges-e a macskanyávogást emberi nyelvre fordítani mesterséges intelligencia segítségével. Kína legnagyobb keresőmotorjának üzemeltetője ezért szabadalmi kérelmet is benyújtott egy olyan rendszerre, ami az állathangokat emberi beszéddé alakítja át.

A kis kedvencek titkos élete

A hírügynökség szerint a Baidu megoldása az állatokkal kapcsolatos adatokat gyűjt, beleértve a hangokat, a viselkedési mintákat és a fiziológiai jeleket is, amelyeket előzetes feldolgozást és egyesítést követően MI-vezérelt elemzésnek vetnek alá, meghatározva az állatok érzelmi állapotát. Ezt aztán szemantikai jelentésekhez rendelik és lefordítják, a dokumentum értelmében lehetővé téve "az állatok és az emberek közötti mélyebb érzelmi kommunikációt és megértést, javítva a fajok közötti kommunikáció pontosságát és hatékonyságát".

A Reuters a Baidu szóvivőjét is idézi, aki nagy érdeklődésről számolt be a cég bejelentésével kapcsolatban. Konkrétumok azonban nem derültek ki a szabadalomra épülő konkrét termékekről, mivel a technológia "jelenleg még kutatási fázisban van." A mindenesetre a helyi médiajelentések élénk vitát generált a kínai közösségimédia-platformokon: egyesek izgatottak voltak a lehetőség miatt, hogy végül jobban megérthetik háziállataikat, mások azonban nehezen tudták elképzelni, hogy ennyire sima ügy lenne valós alkalmazásokat építeni a Baidu ötletére.

Piaci hírek

Komoly probléma lehet a felhasználóknak nyalizó MI-chatbotokból

A gátlástalan hízelgés a mesterséges intelligenciával hajtott chatbotok jellemzőjévé vált, ami a szakértők szerint még a közösségi médiánál is kártékonyabb a téves álláspontok megerősítésében.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.