Tegnap az USA kereskedelmi minisztériuma 36 kínai vállalattal gazdagította azt a listát (PDF), amelyeken azok a cégek szerepelnek, amelyek bizonyos amerikai technológiákat kizárólag külön engedély birtokában szerezhetnek be. Mindezt a korábbi hasonló intézkedéseknél már megszokott indokokra, azaz nemzetbiztonsági és külpolitikai érdekekre hivatkozva. Ugyanakkor a tájékoztatás szerint a listára került szervezetek között olyan is volt, amelyik már korábban szankciós tilalommal sújtott vállalatnak segített kijátszani a korlátozásokat, illetve fel lehetett kerülni azért is, ha valaki eszközeivel az iráni dróngyártást támogatja.
Alan Estevez államtitkár a lépést az idén októberben hozott intézkedések megerősítéseként értékelte. Utóbbi széles körben zárta el a kínai cégek amerikai félvezetőkhöz kötődő beszerzési lehetőségeit. A hivatalos indoklás szerint azért, hogy Peking nehezebben tudja a mesterséges intelligenciával és egyéb fejlett számítástechnikai megoldásokkal fejleszteni katonai képességeit, illetve ezeket emberi jogi visszaélésekre (lásd megfigyelési rendszerek) használni.
Egyes kommentárok ugyanakkor a sorozatos tiltó intézkedések mögött ennél általánosabb célokat látnak kirajzolódni, miszerint az USA minden eszközt igyekszik bevetni azért, hogy lassítsa Kína gazdasági és politikai pozíciójának növekedését.
Rossz memória
A frissen felkerült 36 cég közül jelentőség szempontjából egyértelműen kiemelkedik az állami tulajdonú Yangtze Memory Technologies Co (YMTC), illetve annak japánban lévő leányvállalata. A memóriapiacon jelentős szereplőnek számító cég egyébként korábban már fent volt a szigorú szankciós lista előszobájának tekinthető un. Unverified Listen. Utóbbi azokat a "gyanús" cégeket tartalmazza, amelyek az amerikai kormányzat szerint tevékenységükkel potenciális veszélyt jelentenek az USA-ra. Ezenek a szervezeteknek 60 napja van arra, hogy hitelt érdemlően bizonyítsák, a vállalat és termékei megfelelnek a hatályos exportszabályoknak.
Tegnap azonban nem csak bővült a feketelista, hiszen a 36 új szereplő mellett 25-ről lekerültek a minisztérium bilincsei, mivel ezek a cégek megfelelő dokumentumokkal igazolták "ártatlanságukat".
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak