Szerdán az Nvidia és az AMD is megerősítette azokat az értesüléseket, miszerint bizonyos csúcskategóriát képviselő grafikus csipeket (GPU) mostantól kizárólag külön engedéllyel lehet majd exportálni Kína és Oroszország felé. A Biden-adminisztráció mostani lépése tovább erősíti azt az évek óta megfigyelhető kormányzati szándékot, hogy minden eszközzel megpróbálják megakasztani a riválisok technológiai fejlődését.
Az új korlátozások a GPU-szegmensben két amerikai nagyvállalatot, az Nvidiát és az AMD-t érintik közvetlenül. A grafikus feldolgozóegységeket eredetileg a videojátékok megjelenítési képességének támogatására fejlesztették ki, ám az elmúlt évtizedben sok más területen elterjedtek. A kriptovaluta-bányászat mellett a szuperszámítógépekben is kulcsszerepet kapnak, de ugyancsak elengedhetetlenek mesterséges intelligenciára épülő fejlett algoritmusok futtatásánál.
A grafikus csipek piacán kiemelkedő erőt képviselő Nvidia nyilatkozata szerint a szövetségi kormány mostantól megköveteli, hogy kiviteli engedélyt kérjen két, az adatközpontokban lévő szerverrendszerekben használt csúcskategóriás modell eladásához. A kormányzat ezzel a csipek katonai felhasználását próbálja megakadályozni Kínában és Oroszországban.
Az amerikai gyártó az ukrán konfliktus miatt jelenleg egyáltalán nem értékesít Oroszországba, ám Kínában számos ügyféllel rendelkezik. Pontosabban rendelkezett, mivel a várakozások szerint az említett engedélyeket az adminisztráció nem fogja két marokkal szórni.
A grafikus feldolgozóegységek területén kisebb jelenléttel bíró AMD ugyanakkor azt közölte, hogy a korlátozásoknak nem lesz lényeges hatása az üzletmenetére.
Halmozódó tételek
Érdemes megemlíteni a hír kapcsán, hogy az USA kormányzata augusztusban egy másik területen is csapást mért a nem baráti országok fejlődésre. Bizonyos fejlett EDA szoftvereket ugyanis most már csak a külkereskedelmi minisztérium külön exportengedélyével lehet értékesíteni kb. 150 ország, köztük Kína esetében.
És hogy mi az EDA? A félvezetőipar CAD/CAM szoftvere: Electronic Design Automation. De nevezik "electronic computer-aided design" vagyis ECAD szoftvereknek is ezeket a fontos eszközöket. A félvezetőipar ellátási láncának parányi elemei, ám nélkülük megáll az élet. EDA szoftverek nélkül ma már nincs csiptervezés.
Arra pedig van példa, hogy Kínára milyen hatása lesz az EDA szoftverek exportjának korlátozása. A Huawei 2019-ben vesztette el a hozzáférését az összes amerikai EDA szoftverhez, ami mostanra nagyon nehéz helyzetbe hozta. Kína egésze azonban rövid távon nem sokat érzékel majd abból, ha elzárják a legmodernebb csipek gyártásához szükséges technológiáktól. Az ottani félvezetőgyártók üzemei jelenleg nem alkalmasak ezeknek a csúcskategóriás alkatrészeknek a gyártására, így nincs is szükségük a legfejlettebb EDA-eszközökre. Az embargó miatt azonban fejlődni sem tudnak majd.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak