A kulcs egy betűszó: EDA. Bizonyos EDA szoftvereket augusztustól csak az amerikai külkereskedelmi minisztérium külön exportengedélyével lehet értékesíteni kb. 150 ország, köztük Kína esetében.

Nemrégiben kiderült, hogy a fejlesztési pénzek elsikkasztása miatt is haladnak lassan Kína félvezetőipari tervei. Most újabb csapás érte a Made in China 2025-öt. Bár kis sajtóvisszhangot váltott ki, jelentőset húzott augusztus 12-én az amerikai kereskedelmi minisztérium: exportellenőrzést (praktikusan exporttilalmat) vezet be bizonyos EDA eszközökre. Több mint 150 országba, köztük Kínába csak a minisztérium külön engedélyével lehet eladni EDA szoftvereket.

És hogy mi az EDA? A félvezetőipar CAD/CAM szoftvere: Electronic Design Automation. De nevezik "electronic computer-aided design" vagyis ECAD szoftvereknek is ezeket a fontos eszközöket. A félvezetőipar ellátási láncának parányi elemei, ám nélkülük megáll az élet. EDA szoftverek nélkül ma már nincs csiptervezés. A félvezetőipari cégek nem egy szoftverrel dolgoznak, hanem szinte mindegyik gyártótól használnak valamilyen modult: az egyik logikai tervezőjét, a másik hibakeresőjét, a harmadikét az alkatrészek elhelyezkedésének tervezéséhez, az energiafogyasztás optimalizálásához stb.

Mint a MIT Techology Review összeállítása írja, a globális EDA-piac értéke 2021-ben mindössze 10 milliárd dollár körül volt, azaz töredéke a 600 milliárd dolláros félvezetőpiacnak. Ám az iparág egyik lábát az EDA szoftverek adják, mondta a lapnak Mike Demler tanácsadó, aki negyven éve dolgozik a szektorban. Az ökoszisztéma ugyanis három lábon áll: az egyik a csipgyártás (például a TSMC), a másik a szellemi tulajdonjogokkal rendelkező tervező cégek (például ARM, Nvidia), a harmadik pedig az EDA-eszközök. Ha bármelyik kiesik, borul az egész ellátási lánc.

EDA-eszközöket a gyártók is használnak, például arra, hogy ellenőrizzék az elkészült tervek megvalósíthatóságát. A validálást egy speciális EDA szoftverrel végzik. Enélkül vakrepülés a portotípusok legyártása, ami ebben az iparban nagyon költséges játék.

Mivel ez egy nagyon szűk a piac, a tervezéstől a gyártásig tartó folyamatot mindössze három amerikai szoftverfejlesztő cég fedi le teljes egészében. Lényegében évtizedek óta ők hárman uralják a globális piac 70 százalékát: a Cadence, a Synopsys és a Mentor Graphics (amit 2016-ben felvásárolt a Siemens). Annyira erős a pozíciójuk, hogy az EDA startupoknak egy-egy piaci rést lefedő megoldásuk kifejlesztése után nem is marad más-jobb lehetőségük, mint felvásároltatni magukat a három nagy valamelyikével.

Nem a kínai jelent, hanem a jövőt veszélyezteti

Ez a helyzet szinte tálcán kínálta az amerikai kormánynak az eszközt, amivel Kína félvezetőipari ambícióit letörheti. A gazdasági minisztérium augusztusi rendelete még csak exportellenőrzésről beszél, de egyben beígérte azt is, hogy bizonyos EDA-eszközöket felvesz az exporttilalom alá eső technológiák listájára. Emellett az USA megkezdte az egyeztetést 41 országgal, köztük Németországgal a korlátozások végrehajtásáról.

Az USA jellemzően olyan félvezetőipari technológiák kivitelét korlátozza, melyenek a GAAFET (gate-all-around field-effect transistor) architektúrához, a jelenleg legfejlettebb áramköri struktúrához használhatók. Az EDA szoftverek esetében is az ilyen eszközökre lesz teljes a tiltás.

Ez a szoftvergyártókat egyelőre nem nagyon zavarja, véli az Eurasia Group nevű kutatócég szakértője, Xiaomeng Lu elemző. A csúcskategóriás EDA szoftvereket ugyanis még kevés kínai cég használja. (Az iparág szereplői ettől függetlenül nem örülnek, mert az ilyen intézkedések jellemzően csökkentik az amerikai termékek iránti keresletet és ezáltal a bevételeiket.)

Arra pedig van példa, hogy Kínára milyen hatása lesz az EDA szoftverek exportjának korlátozása. A Huawei 2019-ben elvesztette a hozzáférését az összes amerikai EDA szoftverhez, ami mostanra nagyon nehéz helyzetbe hozta. Kína egésze azonban rövid távon nem sokat érzékel majd abból, ha elzárják GAAFET-hez szükséges technológiáktól, állítják szakértők. A kínai félvezetőgyártók üzemei ugyanis jelenleg nem alkalmasak a legmodernebb csipek gyártására, így nincs is szükségük a legfejlettebb EDA-eszközökre. Az embargó miatt azonban fejlődni sem tudnak majd.

Persze egy szoftverre vonatkozó embargó nem egészen ugyanaz, mint amikor nagyméretű litográfia gépekre vonatkozik a tilalom (lásd a Warez című Wikipédia-szócikket). Az EDA szoftverekből ugyanúgy lehet szerezni kalózverziót, mint bármely más szoftvertermékből. Az sem egyértelmű, hogy mi lesz a már meglévő licencekkel: megtarthatják? Esetleg feltörik? Vagy stróman cégek közbeiktatásával szerzik be? Ezek mind reális lehetőségek, és értelemszerűen gyengítik az amerikai célt.

Van menekülőút, de hosszú és rögös

A MIT Technology Review szerint egyébként Kína érezhette, hogy a saját EDA szoftverek hiánya a félvezetőiparának egyik gyenge pontja. A legutóbbi ötéves tervben az EDA nevesítve is belekerült mint kiemelten fejlesztendő terület, amire a kínai állam rengeteg forrást allokált. Ennek jelentős részét a Huada Empyrean nevű vállalatba fektették, amely a kínai EDA szoftveripar zászlóshajója. Ezzel együtt is azonban mindössze a hazai piac 6 százalékát fedi le, ráadásul nem is képes támogatni a teljes tervezési-gyártási folyamatot.

Megjelentek startupok is (pl. X-Epic, Hejian Industrial Software). Ezek többségét a Cadence és a Synopsys sikerrel hazacsábított kínai alkalmazottai vezetik. Szakértők szerint, ha ezek az új cégek együttműködnek egymással, hosszabb távon esetleg lehet esélyük a status quo megváltoztatására.

Bár Kína szoftveripara több szempontból fejlett (gondoljunk a Tencentre vagy az Alibabára), az ipari és vállalati szegmens nem az erőssége. Az EDA is ilyen terület, ahol ráadásul dollármilliárdos befektetésekkel is csak évtizedek alatt lehet jelentősen előrébb jutni.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.