Szoftverfríssítés keretében pá nap múlva élesedik az Apple Intelligence első néhány eleme. A vállalat nyár elején bemutatott MI-ökoszisztémája azonban a jelek szerint jelentősen gyengébb képességekkel bír, mint a témában élenjáró rivális megoldások.
Az Apple-ügyekben tótumfaktumnak számító Mark Gurman legutóbbi bloomberges hírlevelében egészen érdekes belső információkat hozott nyilvánosságra. Az újságíró forrásai szerint Cupertinóban nagyjából egyetértés van abban, hogy a generatív algoritmusok területén saját fejlesztésük nem képes ugyanazt a hűha-élményt adni, mint például a Google, a Meta vagy éppen a ChatGPT-vel világhírűvé vált OpenAI megoldásai. Ebben szerepe lehet annak is, hogy az Apple saját mérései alapján a ChatGPT aktuális változata 25 százalékkal pontosabb, mint az új Siri, ráadásul 30 százalékkal több kérdésre képes értelmezhető választ adni.
A vállalat témában meglévő lemaradása már abból is kikövetkeztethető volt, hogy az Apple Intelligence kapcsán kiderült, a cég együttműködésbe kezd az OpenAI-val, hogy a GPT 4.0-alapú funkciókat a Siri keretei között is használni lehessen. Ilyesmire a saját megoldásait maximálisan előtérbe helyező Apple ugyanis maximum végső lehetőségként fanyalodik. Szintén nem mutatott tól jól az sem, hogy a tervezett szeptemberi debütálást el kellett tolni, mert a hírek szerint nem állt készen az éles bevetésre a rendszer.
Azért nem kell őket leírni
A sorakozó negatívumok ellenére Gurman óva int mindenkit attól, hogy az Apple-t teljesen leírja az MI-piacon. A vállalatnak ugyanis van egy hatalmas előnye: az a több milliárdnyi eszközön futó ökoszisztéma, amelyet tudatosan tartott nagyon zárva és szorosan magánál. (Más kérdés, hogy a szabályozó hatóságok erőteljesebb fellépése miatt ebből a felállásból alaposan vissza kell venni a közeljövőben.)
A cég zászlóshajóiként funkcionáló telefonok már a jövő héten megkaphatják az Apple Intelligence első elemeit, ahogy elérhetővé válnak a funkciók a Meceken és az újabb, erősebb táblagépeken is. Az MI-képes termékek köre vélhetően valamikor jövő év márciusában bővül majd a belépő szintűnek szánt iPhone SE 4 megjelenésével, valamint szintén még 2025-ben érkezhet egy olcsóbb iPad is, amely ugyancsak képes lesz futtatni a generatív algoritmusokra épülő funkciókat. A kör végül az egyelőre elsöprő sikert nem arató Vision Pro headsettel és a cég okosóráival zárulhat be valamikor 2026 elején – jósolja hírlevelében Gurman.
Mindez persze Európára egyelőre nem vonatkozik, mivel a digitális piacokat és szolgáltatásokat szabályozó EU-s direktívák nem teszik triviálissá többek között az ügyféladatokkal is zsonglőrködő MI-megoldások piacra dobását. Az Apple ezért már a nyáron világossá tette, hogy a régióban egyelőre nem teszi elérhetővé az új funkciókat.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak