Előrehaladott tárgyalásokat folytat az Amazon egy autonóm technológiát fejlesztő startup felvásárlásáról, értesült a The Wall Street Journal.
Ha a részleteket nem is látni, az biztos, hogy komoly összeg forog kockán: a felvásárlási célpont ugyanis a 3,2 milliárd dollárra taksált Zoox. A 2014-ben alapított startupban eddig bíztak a befektetők: közel egymilliárd dollárnyi befektetést kapott, legutóbb tavaly ősszel 200 milliót, bár azt már részesedéssé alakítható hitel formájában (a 3,2 milliárdos értékelés egy 2018-as, második körös befektetés eredménye). Két éve a szegmensében a legjobban finanszírozott startupnak számított.
Kiemelt terület a kereskedelemben
Jeff Bezos vállalata jó ideje foglalkozik az áruszállítás hatékonyságának javításával. Nem kis részben ugyanis azon múlik, hogy mennyit tud keresni, hogy milyen gyorsan és olcsón tudja eljuttatni a vásárlóhoz az árut. Kutatja is a területet intenzíven, aminek eredményeként fantasztikusabbnál fantasztikusabb szabadalmi beadványokkal gazdagította az amerikai szabadalmi hivatal gyűjteményét.
Emellett vastagon beszállt több önvezetéssel foglalkozó startup finanszírozásába. Tavaly például benne volt abban a befektetési körben, amelyben a gépi tanuláson alapuló logisztikai ökoszisztémát fejlesztő Aurora kapott több mint 500 millió dollárt. Emellett a Forddal közösen a legnagyobb befektetője az elektromos hajtású pickupokat fejlesztő Riviannak. De nem ezek a befektetései, hanem a Riviannal tavaly szeptemberében aláírt megállapodása váltott ki jelentősebb visszhangot. A startupnak 2024-ig 100 ezer önvezetős kisteherautót kell leszállítania Bezosék számára.
Úgy tűnik azonban, hogy az Amazonnál egyre inkább cégen belül akarják tudni az önvezetési fejlesztéseket.
De miért épp a Zoox?
Az Amazon döntésében kis mértékben akár az is szerepet játszhatott, hogy a Zoox vezetőségében ott ül az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság, az NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) volt vezetője, Mark Rosekind. A fő vonzerő azonban az lehet, hogy a cég hármas megoldandó problémára keres egymással összefüggésben választ: önvezető rendszert fejleszt, amivel autonóm járművekre épülő szolgáltatást építene ki, valamint meg akarja valósítani a rugalmas, méretezhető gyártást. És mindezt úgy, hogy nincs jelentős autóipari partnere.
Az Amazon időzítése érthető, most tud jó áron vásárolni. Ahogy sok más startup, a Zoox sincs a legjobb helyzetben. A koronavírus-járvány következtében el kellett küldeni a cég tizedét, kb. 100 embert. Ez valószínűleg a fejlesztéseket is lassítja, pedig már az önvezető rendszere tesztjei folynak San Franciscóban és Las Vegasban. Ezekhez a tesztekhez átalakított Toyota Highlandereket használnak, de a cég kifejlesztett egy teljesen autonóm járművet is, amiben már nincs semmiféle vezérlő szerv, példáu kormány vagy pedálok. Ez utóbbiról még csak a futurisztikus koncepciómodell fotója került nyilvánosságra (lásd cikkünk címlapképét), de a Financial Times szerint idén már tesztelik a prototípusokat, és akár jövőre elindulhat egy rájuk épülő szolgáltatás.
Az, hogy a Zoox vevőt keres, már május elején felröppent, amit akkor a cég pletykának minősített Az értesüléseket most egyik cég sem kommentálta. A Financia Times által megkérdezett szakértők szerint, ha létrejön az üzlet, a vételár mindenképpen jelentősen kevesebb lesz, mint a cég jelenlegi értékelése. Egyesek szerint már 1,1 milliárd dollár is méltányos lenne, ami nem túl sok nyereséggel kecsegteti a befektetőket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak