A Business Insider gyűjtéséből kiderül, hogy vannak olyan tech startupok, amelyeknek két év sem kellett az egymilliárdos cégérték eléréséhez.

Egyre több technológiai startup ugorja meg az egymilliárd dolláros kapitalizációt (ezeket unikornisoknak is nevezik), sőt már létezik egy maréknyi olyan társaság is, amely úgy haladta túl az 50 milliárd dolláros cégértéket (ők a tech titánok), hogy az ezredfordulót megelőzően még nem is létezett. Amerikában ilyen a Facebook, az Ubert vagy a Tesla; Kínában ilyen a Baidu, az Ant Financial vagy a Didi Chuxing; az európai szcéna teljesítménye egylőre csakszakmailag értékelhető magasra.

Itt a globális szinten is jelentős techvállalatok kifejlődése akkor is csak ezután várható, hogy tavaly szeptemberben már 57 európai techvállalat működött legalább egymilliárd dolláros értékeléssel. Közép-Kelet-Európában, egész pontosan Bukarestben nemrég született meg a térség második unikornisa, miután az UiPath egy 153 millió dolláros befektési kör nyomán elérte az 1,1 milliárd dolláros cégértéket; az addigi egyetlen ilyen startup, a cseh Avast Software-é, amely már 2 milliárd dollár körül tart.

Akik nem éltek a lehetőséggel...

A pénzbőségre jellemző, hogy nemrég tíz olyan amerikai technológiai startupról közölhettünk rövid összeállítást, amelyek összességében 1,695 milliárd dollárnyi befektetői tőkét szereztek működésük során, mégis mindannyian földbe álltak az előző év során. A Business Insider adatai szerint némelyikük cégértéke a csúcson a 3 milliárd dollárt is elérte, de a bőkezű finanszírozás és a médiafigyelem ellenére sem voltak képesek fenntartható üzleti modellt vagy piacképes termékeket építeni.

A befektetői tőke nem oldja meg a startup vállalkozások összes problémáját, sőt esetenként a pénzbőség maga a probléma forrása. Mi is idéztük azt az interjút, amelyben nemrég egy technológiai veteránok által indított mentorprogram képviselői foglalták össze a startupok fejlődésének leggyakoribb buktatóit. Ilyen például a magas értékelés hajszolása az üzleti modellek fejlesztésének kárára, vagy ilyen a transzparencia hiánya, a problémák szőnyeg alá söprése és a személyi kérdések félrekezelése.

...és akik azonnal éltek vele

A startup-szcénát rendszeresen monitorozó Business Insider legújabban egy olyan összeállítást tett közzé, amelyben a leggyorsabban kifejlődött unikornisokat vette sorra, vagyis azokat a tech startupokat, amelyek rekord gyorsasággal szereztek maguknak nagy kaliberű befektetéseket, és érték el ezzel az egymilliárd dolláros piaci kapitalizációt. Nehéz elhinni, de a leggyorsabbaknak ehhez a cégalapítástól számítva két évre sem volt szükségük.

Az amerikai Desktop Metal egy 3D fémnyomtatással foglalkozó startup, amelynek célja, hogy a technológiát széles körben hozzáférhetővé tegye a gyártócégek és a műszaki szakemberek számára. A 2015-ben alapított vállalkozásnek mindössze 21 hónapra volt szüksége, hogy 277 millió dolláros befektetői tőkét szerezzen, és ezzel átlépje az 1 milliárd dolláros cégértéket.

A rákdiagnosztikában – pontosabban a rákbetegségek korai felfedezésében – utazó Grail, amelyben egyébként már Jeff Bezos és Bill Gates pénze is benne van, csak 2016-ban kezdte meg működését, de ugyanancsak 21 hónapjába került, hogy belépjen az unikornisok közé. Az eltelt időben 1,38 milliárd dollárt fektettek a társaságba, ami jelenleg 2,5 milliárd dollárt ér.

Az Android rendszer atyjaként számon tartott Andy Rubin 2015-ben indította az okostelefonokat fejlesztő Essentialt. (Az okostelefonok és tabletek jelenlegi legnépszerűbb operációs rendszere és a platform és fő fejlesztője 2005-ben egy felvásárlás révén került a Google-höz.) Bár az Essentials tavaly egy kínos bakival került be a hírekbe, eddig 330 milliót sikerült összeszednie, és 2017-ben még nem volt kétéves sem, amikor a befektetők már több mint egymilliárdra értékelték.

A BI listáján ezután két olyan startup következik, amelynek két esztendő kellett, hogy unikornissá fejlődjön. Az egyik a 2015 óta működő, online használtcikk-piacot fejlesztő Letgo, amely eddig közel félmilliárd dollár értékű befektetést szerzett magának. A másik az a Zoox, amely az önvezető járművek szegmensében éppen a legjobban finanszírozott startupnak számít: 2014-es indulása óta több mint 300 milliárd dollárt toltak bele, kapitalizációja ezzel a 3,5 milliárd dollárt is eléri.

A teljes listát a Business Insider oldalán lehet végigböngészni.

Piaci hírek

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.