A Business Insider interjújában Szilícium-völgyi rutinrókák emelik ki a feltörekvő techcégek legnagyobb buktatóit.

A Facebooknál, a Google-nél, az Apple-nél és a Foursquare-nél is megfordult technológiai veteránok új programjáról számolt be a Business Insider. A három alapító Oceans nevű projektje mentorprogramokat kínál a startup vállalkozásoknak, amelyek az utóbbi időben mágnes módjára vonzzák a befektetői tőkét, ez azonban közel sem oldja meg az összes problémájukat – sőt esetenként a hirtelen pénzbőség maga a probléma forrása.

A lapnak adott interjúban az Oceans alapítói a sokszor hallott tüneteket erősítik meg. A tőkeinjekciók extrém szintekre emelhetik az elvárásokat és a vállalkozásokra nehezedő nyomást, ami megnehezíti a változatos kultúrájú, erős stratégiai és pénzügyi tervekkel rendelkező cégek felnövesztését; mindez pedig sokszor vezet oda, hogy a startupok elégetik a pénzt, mielőtt megszületnének a kulcsfontosságú termékek vagy üzleti modellek.

Nagy nyomás és nehezen legyőzhető gátlások

Az interjúben nyolc olyan szempontot is meghatároznak, amit a fejlődő techcégek különösen érdemes szem előtt tartaniuk. Bár a témában manapság már nehéz újat mondani, a válaszadók személye miatt mégis érdekesnek tartjuk a listát. A nyolc csapda röviden:

A startup a magas értékelésre hajt, ahelyett, hogy életképes üzleti modellt fejlesztene. Az interjú alapján sok cégvezető már nem igazán foglalkozik a vállalkozás hiányosságainak javítgatásával, amikor a befektetői tőkét hajtja.

Túl sok vasat próbálnak a tűzben tartani. A feltörekvő vállalkozóknak több szerepben is helyt kell állniuk, az viszont nem szerencsés, ha elvesztik a fókuszt, és nem az erősségeikre építenek.

Nem a megfelelő embereket veszik fel. A szakemberek szerint a középszerű munkatársak egy életképes terméket is el tudnak silányítani, míg a jó képességű csapatok egy közepes termékből is ki tudnak hozni valami látványosat.

Nálunk szép lehetsz, de okos nem. Más szóval, a startupok alapítói nem mindig tűrik el, hogy a cégnél bárki is okosabb legyen náluk. Az Oceans filozófiája szerint viszont mindenkinek ilyen embereket kell(ene) felvennie, és ebben a tekintetben a startuppereknek érdemes legyőzni a félelmeiket.

A türelmetlenség rossz döntéseket szül. A növekvő nyomás sietős üzleti döntésekre ösztönöz, de az elhamarkodott személyi döntések vagy a problémákra adott kapkodós válaszok közepette érdemes figyelembe venni, hogy a nagy dolgok felépítéséhez türelemre is szükség van.

Nem hajlandók beismerni, ha problémáik vannak. Valószínűleg nem létezik olyan startup vállalkozás, amelynek nincsenek problémái, de a problémák szőnyeg alá söprése előbb vagy utóbb az egész hajót zátonyra vezetheti.

Transzparencia az alkalmazottak felé. Ezt pláne felesleges túlmagyarázni – nyilvánvalóan nem jó, ha a munkatársak folyton azt találgatják, hogy éppen mit titkolnak előlük, és sosem kapnak válaszokat a kényelmetlen kérdésekre.

Félnek segítséget kérni. Mármint a startupperek. Az interjú alapján a legtöbben egyszerűen képtelenek rávenni magukat, hogy a legjobb ötlet, a legjobb termék és a legjobb csapat bemutatása után arról is beszámoljon a befektetőknek, hogy milyen területeken van égető szüksége a támogatásra. Pedig esetenként éppen a befektető az, aki a maga szakértelmével a segítségére tudna sietni.

További részletek a Business Insider kivonatos interjújában olvashatók.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.