A Facebooknál, a Google-nél, az Apple-nél és a Foursquare-nél is megfordult technológiai veteránok új programjáról számolt be a Business Insider. A három alapító Oceans nevű projektje mentorprogramokat kínál a startup vállalkozásoknak, amelyek az utóbbi időben mágnes módjára vonzzák a befektetői tőkét, ez azonban közel sem oldja meg az összes problémájukat – sőt esetenként a hirtelen pénzbőség maga a probléma forrása.
A lapnak adott interjúban az Oceans alapítói a sokszor hallott tüneteket erősítik meg. A tőkeinjekciók extrém szintekre emelhetik az elvárásokat és a vállalkozásokra nehezedő nyomást, ami megnehezíti a változatos kultúrájú, erős stratégiai és pénzügyi tervekkel rendelkező cégek felnövesztését; mindez pedig sokszor vezet oda, hogy a startupok elégetik a pénzt, mielőtt megszületnének a kulcsfontosságú termékek vagy üzleti modellek.
Nagy nyomás és nehezen legyőzhető gátlások
Az interjúben nyolc olyan szempontot is meghatároznak, amit a fejlődő techcégek különösen érdemes szem előtt tartaniuk. Bár a témában manapság már nehéz újat mondani, a válaszadók személye miatt mégis érdekesnek tartjuk a listát. A nyolc csapda röviden:
A startup a magas értékelésre hajt, ahelyett, hogy életképes üzleti modellt fejlesztene. Az interjú alapján sok cégvezető már nem igazán foglalkozik a vállalkozás hiányosságainak javítgatásával, amikor a befektetői tőkét hajtja.
Túl sok vasat próbálnak a tűzben tartani. A feltörekvő vállalkozóknak több szerepben is helyt kell állniuk, az viszont nem szerencsés, ha elvesztik a fókuszt, és nem az erősségeikre építenek.
Nem a megfelelő embereket veszik fel. A szakemberek szerint a középszerű munkatársak egy életképes terméket is el tudnak silányítani, míg a jó képességű csapatok egy közepes termékből is ki tudnak hozni valami látványosat.
Nálunk szép lehetsz, de okos nem. Más szóval, a startupok alapítói nem mindig tűrik el, hogy a cégnél bárki is okosabb legyen náluk. Az Oceans filozófiája szerint viszont mindenkinek ilyen embereket kell(ene) felvennie, és ebben a tekintetben a startuppereknek érdemes legyőzni a félelmeiket.
A türelmetlenség rossz döntéseket szül. A növekvő nyomás sietős üzleti döntésekre ösztönöz, de az elhamarkodott személyi döntések vagy a problémákra adott kapkodós válaszok közepette érdemes figyelembe venni, hogy a nagy dolgok felépítéséhez türelemre is szükség van.
Nem hajlandók beismerni, ha problémáik vannak. Valószínűleg nem létezik olyan startup vállalkozás, amelynek nincsenek problémái, de a problémák szőnyeg alá söprése előbb vagy utóbb az egész hajót zátonyra vezetheti.
Transzparencia az alkalmazottak felé. Ezt pláne felesleges túlmagyarázni – nyilvánvalóan nem jó, ha a munkatársak folyton azt találgatják, hogy éppen mit titkolnak előlük, és sosem kapnak válaszokat a kényelmetlen kérdésekre.
Félnek segítséget kérni. Mármint a startupperek. Az interjú alapján a legtöbben egyszerűen képtelenek rávenni magukat, hogy a legjobb ötlet, a legjobb termék és a legjobb csapat bemutatása után arról is beszámoljon a befektetőknek, hogy milyen területeken van égető szüksége a támogatásra. Pedig esetenként éppen a befektető az, aki a maga szakértelmével a segítségére tudna sietni.
További részletek a Business Insider kivonatos interjújában olvashatók.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak