Az USA-ban kétpárti támogatás mellett készülnek felhasználói döntéshez kötni a közösségi platformok sokat kárhoztatott automatizált szelektálását.

Egy republikánus és egy demokrata képviselő közös törvényterzetet nyújtott be, amely elfogadása esetén alaposan megnehezítené a Facebook és társai életét azzal, hogy a felhasználói figyelem és aktivitás fenntartására, fokozására használt egyik legfontosabb eszköz bevetését feltételhez kötnék. A kezdeményezés súlyát minősíti, hogy David Cicilline az amerikai képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke, míg Ken Buck ugyanennek a testületnek a vezető republikánus képviselője.

Kipukkasztanák a buborékot

A javaslat célja, hogy felszámolják az internetes platformokra jellemző véleménybuborék (angolul jellemzően echo chamberként hivatkoznak rá) jelenségét. Ez nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a felhasználók a saját hírfolyamaikban jobbára csak olyan véleményekkel, cikkekkel találkoznak, amelyek tartalma, hangvétele közel áll már meglévő meggyőződésükhöz, felfogásukhoz. Mindez pedig csak elmélyíti a világról másként gondolkodók között amúgy is létező szakadékot, ami többek között a társadalom polarizálódásához, a politikai csoportok közötti feszültségek súlyosbodásához vezet.

A buborék kialakulásáért pedig jórészt azok az automata rendszerek felelősek, amelyeket a közösségi platformok üzemeltetői előszeretettel használnak arra, hogy egy-egy felhasználó személyre szabott tartalommal találkozzon a hír- vagy videófolyamát böngészve. Hivatalosan az algoritmusok célja a felhasználói élmény tökéletesítése a perszonalizáció segítségével, ám ahogy az már többször világosan kiderült, a valóságban ezeknek a szoftvereknek egyetlen dolga van: növelni az oldalon töltött időt és az interakciók számát.

A javaslat kapcsán Ken Buck hangsúlyozta, hogy a felhasználóknak meg kell adni a lehetőségét annak, hogy úgy használják az internetes platformokat, hogy azokat nem manipulálják a háttérből személyes adatokkal dolgozó titkos algoritmusok. Ennek szellemében a törvénymódosítás jogerőre emelkedésével arra köteleznék a szolgáltatókat, hogy biztosítsanak lehetőséget ezeknek az algoritmusoknak a kikapcsolásához.

Ez pedig igen érzékenyen érintené a nagy technológiai platformokat, hiszen ahogy az Apple nemrég bevezetett szabálymódosítása megmutatta, a felhasználók többsége nem kér a digitális pórázból, amennyiben ennek levételére választási lehetőséget kap.

Legyűrnék az óriásokat

A mostani törvényjavaslat szépen beleillik abba az elmúlt években megmutatkozó trendbe, miszerint a kormányzatok világszerte kezdik felismerni, nem vezet jóra, ha a big techként hivatkozott vállalatokat az eddig érvényben lévő keretek között hagyják működni. A pandémia alatt csak még kövérebbre hízó gigacégek hatalma és befolyása érzékelhető társadalmi, politikai és gazdasági feszültségeket kelt.

Az USA-ban idén szinte futószalagon érkeznek az ezek kezelését remélő különböző jogszabályi módosítások. Legutóbb például a hét elején számoltunk be arról a szintén kétpárti javaslatról, amely a kisebb versenytársak folyamatos felvásárlását tenné nehezebbé a konkurenciára érzékeny mamutok számára. Nyáron pedig egy olyan kezdeményezés került asztalra, amely sok milliárd dollárt húzna ki az Apple és a Google zsebéből azzal, hogy törvényileg tiltanák meg az alkalmazásboltok üzemeltetőinek, hogy saját fizetési rendszerüket erőltessék rá az appfejlesztőkre.

A prés alól többé-kevésbé önként vállalt megszorításokkal igyekeznek kiszabadulni az érintettek. A Facebook például a héten jelentette be, hogy hirdetési rendszerében beszünteti a felhasználók faji hovatartozása, egészségügyi jellemzői, vallási gyakorlata, politikai meggyőződése vagy szexuális irányultsága alapján futó reklámokat.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.