Idén az öt legnagyobb globális techvállalat átlagosan 35 százalékkal növelte a bevételeit tavalyhoz képest.

Még csak az első háromnegyed év adatait ismerjük, de a világ öt legnagyobb technológiai vállalata már eddig is átlag 35,4 százalékkal növelte bevételeit a tavalyi év azonos időszakához képest. És az év legerősebb időszaka még csak most jön (bár a felhőszolgáltatások némileg csökkentették a bevételek szezonális ingadozását).

A GAFAM néven is emlegetett csapat (Google/Alphabet, Amazon, Facebook/Meta, Apple, Microsoft) a koronavírus okozta egészségügyi válság legnagyobb haszonélvezőivé váltak, írta rövid elemzésében a Finbold.

De általában is igaz, hogy míg más szektorok vállalatai próbálnak visszatalálni a rendes kerékvágásba, és a járvány okozta károk helyreállításán dolgoznak, a technológiai cégek hasítanak, és negyedévről negyedévre jelentős nyereséget könyvelhetnek el.

A Finbold összesítése jól mutatja, hogy a legszerényebb bevételnövekedést a Microsoft érte el 21 százalékkal. A csúcstartó pedig a digitális hirdetési piacot duopóliumként uraló Google és a Facebook (oh pradon, Meta): mindkét vállalat 45 százalékkal növelte a bevételét az első kilenc hónapban: a Google 126 milliárdról 182 3 milliárdra, a Facebook/Meta 58-ról 84,2 milliárd dollárra.


 


Érdekes, hogy az Amazon, amely kizárólag olyan szektorokban van jelen, melyeknek általánosan kedvezett a járvány teremtette helyzet (e-commerce, cloud computing) "csak" 27 százalékkal tudott nőni. Azt sem árt azonban figyelmbe venni, hogy nominálisan Jeff Bezosék bonyolították a legnagyobb forgalmat, tavaly több mint 260 milliárd, idén több mint 332 milliárd dollárt. Összességében a főleg a telefonjaiból élő Apple sem szomorkodhat a maga 39 százalékával (254 milliárd a tavalyi 183 milliárddal szemben)-

Hatványozottan érvényesült a megkerülhetetlenség

Abban nincs semmi meglepő, hogy ezek a vállalatok szépen növekednek, ezt csinálták folyamatosan az elmúlt évtizedben. Ennek a növekedési ütemnek adott erős lendületet a világjárvány, jegyzi meg a Finbold. A helyzet kihasználásában segítette a Big Five-ot, hogy termékeikkel és szolgáltatásaikkal globálisan jelen vannak, illetve hogy számos olyan vállalati és fogyasztói terméket kínáltak, amelyekre szükség volt a válság átvészeléséhez mind a végfelhasználóknak, mind a vállalati ügyfeleiknek.

Az azonban már érdekes jelenség, hogy a járványhelyzet enyhülésével sem torpant meg a növekedés. Úgy tűnik, a fogyasztóknak bejöttek a lezárások szülte innovációk. A Big Five cégei így némileg át is alakultak, az Apple például egyre erőteljesebben elmozdul a szolgáltatások felé. De az első sorban vannak minden technológiai váltásnál (legyen az felhő, 5G vagy bármi más), sőt kis túlzással elmondhatják, hogy ők maguk csinálják a technológiai váltást ott és akkor, amikor érdekükben áll.

És van még egy figyelemre méltó elem a növekedésükben. Ezeket az eredményeket úgy hozta a Big Five, hogy közben az őket kiszolgáló ellátási láncokban súlyos zavarok voltak. Az, hogy hiány alakult ki félvezetőipari termékekből, és fennakadások voltak a logisztikában stb., visszafogta számítógép- és telefongyártást, valamint értelemszerűen minden mást, aminek az értékesítése attól függ, hogy ezekből az eszközökből mennyit adnak el a vállalatok. (Ez persze növelte a termékek árát, de az előállítási költségét is.)

Mint a Finbold írja, a big tech vállalatok kiugróan jó teljesítménye egyben arra is élesen rávilágított, hogy jelentős, talán túlságosan is nagy a piaci befolyásuk. (Kisebb, de hasonló piacon mozgó cégek nem feltétlenül jöttek ki győztesen a pandémiából.) Bár a téma évek óta terítéken van, Joe Biden nyáron kiadott elnöki rendelete a piaci verseny élénkítéséről volt az első fontos jelzés, hogy az amerikai kormányzat legalábbis fontolgatja a megregulázásukat. Az mindenképpen örvendetes, hogy a Biden-adminisztráció nagyobb hangsúlyt fektetne a technológiai ágazatban történő fúziók és felvásárlások ellenőrzésére.

Piaci hírek

Tovább csákányozzák Kínában az ipari szintű online befolyásolást

Az állampárti üzenetek miatt nem kell aggódni, de a szabályozók máskülönben kiseprűznék a torz ajánlási algoritmusokat vagy a gátlástalan e-kereskedelmi praktikákat.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.