Egyre többet kell várniuk az internetszolgáltatóknak a szolgáltatásaikhoz biztosított routerekre. A globális csiphiány ugyanis az autó- és a mobiltelefon-ipar után a hálózati eszközgyártókat is elérte, írja a Bloomberg. A hírügynökség által gyűjtött adatok szerint elsősorban az otthoni routerek gyártásában vannak fennakadások. Míg 2019 őszén átlagosan kevesebb mint 12 hét telt el a csipek megrendelése és a gyártók szállítása között, jelenleg az átlag 16 hét (lásd a grafikont).
Ami az otthoni routereket illeti, a Bloomberg egy neve elhallgatását kérő informátora szerint korábban átlagosan kevesebb mint 30 hét telt el a routerek megrendelése és leszállítása között. Jelenleg az átlag jelenleg 60 hét körül van, miközben a home office globális trendje miatt jelentősen megnőtt az igény ezekre az eszközökre.
A Magyarországon is jelenlevő Zyxel egyik európai vezetője, Karsten Gewecke szerint több tényező eredményeként alakult ki a jelenlegi helyzet. Miközben a gyártást lassították a korlátozások, annak hatására, hogy bizonyos szektorok szinte teljesen átálltak otthoni munkavégzésre, egyik pillanatról a másikra ugrott meg extrém módon a kereslet az otthoni routerekre. Ezt fejelte meg az egyre súlyosabbá váló csiphiány. A Broadcom például már egy évnél hosszabb időre vállalja a rendelések teljesítését. A csipgyártó ezt nem kommentálta, de annyit elárult a Bloombergnek, hogy az idei éves termelési kapacitása 90 százalékát lekötötték a megrendelői.
A probléma egyébként a hálózati berendezésgyártókat általánosan érinti, ezért az ellátási láncok zavarait a készletek felhalmozásával próbálják ellensúlyozni. Az ISP-k nem fogytak ki a routerekből, mondta Gewecke, de a következő hat hónap kritikus lesz. Egy ilyen éles helyzetben minden momentum számít. Például a Szuezi-csatornát eltorlaszoló Evergreen konténerhajón, valamint a csatornában ragadt több más hajón is szállítottak Zyxel routereket, melyek így nagy késedelemmel jutottak célba.
Magyarországon ez a helyzet
A magyar helyzettel kapcsolatban Kilbertus Viktor, a TP-Link kkv-kért felelős kereskedelmi vezetője lapunknak azt mondta, hogy az elmúlt időszakban a hazai piacon átlagosan 30-40 százalékkal nőtt a kereslet routerekre és switchekre. Ez a saját gyártással rendelkező vállalatoknak nem okozott volna gondot, ha van elegendő csip, csakhogy nincs. (Gewecke a Bloombergnek azt mondta, hogy a csipgyártók kapacitásuk többszörösére kapnak megrendeléseket, és mivel minden termékcsoportnál, például a járműiparban, az egészségügyi berendezések gyártóinál is a félvezető-gyártók kapacitásait messze meghaladó a kereslet, a kevésbé jövedelmező termékek gyártása – ide sorolhatók az otthoni routerekbe szánt csipek is –, a sor végére kerülnek.)
Kilbertus a magyar helyzettel kapcsolatban megemlítette, hogy a szállításnál is vannak nehézségek. A tengeri szállítást az lassítja, hogy általánossá vált a konténerhiány, a légi szállítás költségei pedig közel a duplájára emelkedtek az elmúlt egy évben.
Mint a szakembertől megtudtuk, a nagy ISP-k helyzetét még egy tényező bonyolítja: a szolgáltatáscsomagjaikhoz nem sztenderd, kereskedelmi forgalomban is kapható, hanem egyedi, a hálózatukhoz optimalizált routereket (ún. projektermékeket) rendelnek közvetlenül a gyártóktól. Ezek jellemzően tartalmaznak olyan csipeket, melyekből a gyártó nem rendelkezik raktárkészlettel, csak a megrendelés beérkeztekor indítja a beszerzést. Emiatt eleve csak akkor tudja megkezdeni a gyártást, amikor a termékhez szükséges csipkkészleteket a félvezető-gyártó le tudja szállítani.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak