Az autók és a mobiltelefonok után itt vannak a csiphiány következő áldozatai: az otthoni routerek. Akadozik a gyártás, és a szállítás sem zökkenőmentes.

Egyre többet kell várniuk az internetszolgáltatóknak a szolgáltatásaikhoz biztosított routerekre. A globális csiphiány ugyanis az autó- és a mobiltelefon-ipar után a hálózati eszközgyártókat is elérte, írja a Bloomberg. A hírügynökség által gyűjtött adatok szerint elsősorban az otthoni routerek gyártásában vannak fennakadások. Míg 2019 őszén átlagosan kevesebb mint 12 hét telt el a csipek megrendelése és a gyártók szállítása között, jelenleg az átlag 16 hét (lásd a grafikont).

Ami az otthoni routereket illeti, a Bloomberg egy neve elhallgatását kérő informátora szerint korábban átlagosan kevesebb mint 30 hét telt el a routerek megrendelése és leszállítása között. Jelenleg az átlag jelenleg 60 hét körül van, miközben a home office globális trendje miatt jelentősen megnőtt az igény ezekre az eszközökre.

A Magyarországon is jelenlevő Zyxel egyik európai vezetője, Karsten Gewecke szerint több tényező eredményeként alakult ki a jelenlegi helyzet. Miközben a gyártást lassították a korlátozások, annak hatására, hogy bizonyos szektorok szinte teljesen átálltak otthoni munkavégzésre, egyik pillanatról a másikra ugrott meg extrém módon a kereslet az otthoni routerekre. Ezt fejelte meg az egyre súlyosabbá váló csiphiány. A Broadcom például már egy évnél hosszabb időre vállalja a rendelések teljesítését. A csipgyártó ezt nem kommentálta, de annyit elárult a Bloombergnek, hogy az idei éves termelési kapacitása 90 százalékát lekötötték a megrendelői.

 
Bloomberg: átlagos chipszállítási határidők
Infogram


A probléma egyébként a hálózati berendezésgyártókat általánosan érinti, ezért az ellátási láncok zavarait a készletek felhalmozásával próbálják ellensúlyozni. Az ISP-k nem fogytak ki a routerekből, mondta Gewecke, de a következő hat hónap kritikus lesz. Egy ilyen éles helyzetben minden momentum számít. Például a Szuezi-csatornát eltorlaszoló Evergreen konténerhajón, valamint a csatornában ragadt több más hajón is szállítottak Zyxel routereket, melyek így nagy késedelemmel jutottak célba.

Magyarországon ez a helyzet

A magyar helyzettel kapcsolatban Kilbertus Viktor, a TP-Link kkv-kért felelős kereskedelmi vezetője lapunknak azt mondta, hogy az elmúlt időszakban a hazai piacon átlagosan 30-40 százalékkal nőtt a kereslet routerekre és switchekre. Ez a saját gyártással rendelkező vállalatoknak nem okozott volna gondot, ha van elegendő csip, csakhogy nincs. (Gewecke a Bloombergnek azt mondta, hogy a csipgyártók kapacitásuk többszörösére kapnak megrendeléseket, és mivel minden termékcsoportnál, például a járműiparban, az egészségügyi berendezések gyártóinál is a félvezető-gyártók kapacitásait messze meghaladó a kereslet, a kevésbé jövedelmező termékek gyártása – ide sorolhatók az otthoni routerekbe szánt csipek is –, a sor végére kerülnek.)

Kilbertus a magyar helyzettel kapcsolatban megemlítette, hogy a szállításnál is vannak nehézségek. A tengeri szállítást az lassítja, hogy általánossá vált a konténerhiány, a légi szállítás költségei pedig közel a duplájára emelkedtek az elmúlt egy évben.

Mint a szakembertől megtudtuk, a nagy ISP-k helyzetét még egy tényező bonyolítja: a szolgáltatáscsomagjaikhoz nem sztenderd, kereskedelmi forgalomban is kapható, hanem egyedi, a hálózatukhoz optimalizált routereket (ún. projektermékeket) rendelnek közvetlenül a gyártóktól. Ezek jellemzően tartalmaznak olyan csipeket, melyekből a gyártó nem rendelkezik raktárkészlettel, csak a megrendelés beérkeztekor indítja a beszerzést. Emiatt eleve csak akkor tudja megkezdeni a gyártást, amikor a termékhez szükséges csipkkészleteket a félvezető-gyártó le tudja szállítani.

Piaci hírek

MI-cárja is lehet Donald Trumpnak

Állítólag az állami apparátus hatékonyságának javításán dolgozó Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak is lesz szava abban, hogy kié legyen a pozíció.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.