Elvileg úgy működik majd, mint az Apple vagy a Google alkalmazásboltja: bárki fejleszt is, az OpenAI-nál mindig csörren a kassza.

Tavaly november elején az első fejlesztői konferenciáján jelentette be az OpenAI, hogy alkalmazásboltot nyit third-party fejlesztőknek. A fejlesztők speciális chatbotokat, ún. GPT-ket hozhatnak létre és terjeszthetnek az OpenAI store-ján keresztül. A fejlesztéshez még csak kifinomult programozói tudás sem kell, ígérte a cég, mert a modellekhez adnak megfelelő low-coding eszközöket, amikkel kis kódolási tudással is létre lehet hozni chatbotot.

A boltnyitási tervet azonban megakasztotta a Sam Altman körül november második felében kialakult kaotikus helyzet: ami a vezérigazgató puccsszerű eltávolításával kezdődött, majd néhány nap múlva a visszahelyezésével zárult.

Úgy tűnik azonban, Altman visszatérése után sikerült helyre tenni a projektet, és ha késéssel is, de nyithat a store. Az Y Combinator fórumán, a Hacker Newson többen is megosztották azt a levelet (pl. itt olvasható), amelyben az OpenAI értesíti őket a GPT Store jövő heti nyitásáról. Bár az OpenAI nem válaszolt a lapok megkeresésére, mindenki biztosra veszi, hogy a levelek valódiak.

Mit lehet adni-venni?

A store működéséről egyelőre sokat nem lehet tudni. Az OpenAI korábban azt közölte, hogy az ellenőrzött fejlesztők (az OpenAI buildereknek nevezi őket) lehetőséget kapnak arra, hogy konkrét célfeladatokra (speciális piacok igényeihez igazított) modelleket hozzanak létre, melyek monetizálásához az OpenAI adja saját infrastruktúráját. Sőt a legjobban sikerülteket még népszerűsítené is, különösen azokat, melyek a termelékenység javítására vagy oktatási célokra használhatók.

Példa GPT-k már vannak. A Canva grafikai appban, ami 2022-ben megkapta a Microsoft szerkesztőitől a legjobb kreatív alkalmazás díját, chatben adott utasításokkal lehet grafikát készíteni. De készítettek több alkalmazásautomatizálási minta GPT-t is. Az OpenAI szerint a GPT-k széles körben alkalmazhatók: API-kon keresztül összekapcsolhatók például adatbázisokkal, e-mailrendszerekkel stb. (Az más kérdés, hogy biztonsági szakértők szerint ennek komoly kockázatai lehetnek, ha például adott GPT-t megfertőzik rosszindulatú utasításokkal.)

Ami az üzleti modellt illeti: a GPT Store-nak az lenne az egyik lényege, hogy a fejlesztők integrálják alkalmazásaikba az OpenAI fizetős API-it, amit végső soron a felhasználók fizetnek meg. A bevételen pedig az OpenAI és a fejlesztő osztozik. Ennek részletei azonban egyelőre nem ismertek.

Ugyanakkor fontos szempont lehet a GPT Store-hoz csatlakozásnál, hogy az OpenAI szerzői jogi kérdésekben is támogatja a bulidereket. A szintén a novemberi fejlesztői konferencián bejelentett Copyright Shield kezdeményezés értelmében ugyanis a cég állja a költségeket, ha a ChatGPT Enterprise-t és a fejlesztői platformot használó ügyfelek ilyen perekbe futnának az OpenAI termékei miatt. De hogy a gyakorlatban ez mit jelent, az majd akkor derül ki, ha élesíteni kell a Copyright Shieldet. Meglehet, nem kell sokáig várni a puding próbájára: a The New York Times például az év végén indított pert az OpenAI ellen a szerzői jogok megsértése miatt.

Cloud & big data

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.