Külön elismerésben részesíti a Microsoft az alkalmazásáruházából letölthető legkiválóbb megoldásokat. A most debütáló Microsoft Store App Awards keretében több kategóriában is szórták a díjakat, jellemzően dupla helyezetteket hirdetve.
Ami a "közönségszavazást" illeti, a legnépszerűbb segédprogram címét a ShareX és a Speedtest by Ookla közösen nyerték el. Utóbbit ismerik talán többen, hiszen az internetkapcsolat sebességét mérő megoldás valóban az egyik leggyakrabban használt ilyen célú eszköz. A ShareX segítségével pedig a képernyő egészéről, vagy egy részletéről lehet könnyedén képet menteni, majd azt akár gyorsan megosztani másokkal. A második helyre a Torrex Lite BitTorrent-kliens és a Fluent Screen Recorder futott be.
A fájlkezelés győztesei a Files App fájlkezelő és a Rufus. Utóbbival bootolható USB flash meghajtókat lehet létrehozni és formázni. Ebben a kategóriában az ezüst a 8 Zipnek és a One Commandernek jutott.
Az úgynevezett Open Platform három első helyezést hozott. Az Auto Dark Mode-dal a sötét és világos üzemmódok időbeosztását lehet menedzelni. Az EarTrumpet nevéhez hűen egy hangerőszabályzó alkalmazás, míg a ModernFlyouts a beépített hang- és fényerőszabályozó csúszkákat cseréli saját megoldásra. Második helyezést itt a Lively Wallpaper és a TranslucentTB ért el.
Szerkesztői ajánlás
A Microsoft Store szerkesztői nem csak a felhasználói szavazatokat számolták össze, hanem saját maguk is odaítéltek díjakat. A redmondi szakmai zsűri videós szórakoztatás kategóriában a Disney+, a Hulu és a Tubi alkalmazásokat találták a legjobbnak. Hang és zene témában a Spotify, a FluentCast és a Grover Pro érdemelt kiemelést. A legjobb kreatív alkalmazás díját grafikai fronton a Canva és a paint.net kapta, míg a videó és hang területén a Wondershare Filmora videoszerkesztő programot ítélték a legkreatívabbnak. Végül a közösségi alkalmazások kategóriában a Discordot hozták ki győztesnek az alkalmazásáruház szerkesztői.
Érdemes megjegyezni, hogy a nyertesek között nem találni egyetlen játékot sem. Ez abból a szempontból nem meglepő, hogy a kiírásban nem is szerepelt ilyen téma, ugyanakkor a Microsoft Store bővelkedik ilyen jellegű tartalmakkal is. A díjazottakról beszámoló bejegyzésben az alkalmazásáruház vezetője mindezt azzal magyarázta, hogy bár a játékok hihetetlenül fontosak a felhasználóknak és a Microsoftnak is, a mostani díjaknál az alkalmazásokra koncentráltak. Egy másik indok viszont az lehet, hogy a cég addig nem akarja magát túlexponálni a témában, amíg zöld jelzést nem kap az Activision Blizzard év elején bejelentett, közel 70 milliárd dolláros felvásárlása.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak