Az 1000 milliárdos cégértékért 2018-ban szoros versenyt futott az Amazon, az Apple és a Google. És bár sokan Jeff Bezos cégét tartották befutónak, végül az Apple nyerte a versenyt, az online kereskedőcégnek be kellett érnie a második hellyel. Gyaníthatóan egy ilyen "ezüstnek" Bezos bármikor jobban örülne, mint annak a képzeletbeli aranyéremnek, amit most sikerült elnyernie vállalatával: az Amazon az első tőzsdei cég, amely ezer milliárd dollárt veszített piaci értékeléséből.
A Bloomberg az elképesztő mértékű értékvesztést a negatív gazdasági környezet, a vállalat romló eredményei és a befektetők bizonytalansága együttes hatásának tulajdonítja.
A big techek kisírhatják magukat egymás vállán
A lejtmenet sokkal látványosabb volt, mint a felfelé vezető út. Az 1997-ben tőzsdére vitt cégnek negyedszázad alatt sikerült kétezer milliárd közelébe jutni: ez év június 21-én még 1882 milliárd dollárra értékelték. E sorok írásakor, november 10-én viszont már 880 milliárd dollárnál is kevesebbet ér.
De nem csak az Amazon bukott nagyot: a Microsoft, amely tavaly rövid időre még az Apple-t is megelőzve a világ legértékesebb vállalata volt, 900 milliárd dollárt vesztett. És veszítettek a többiek is. A Gizmodo összesítése szerint a öt legértékesebb amerikai technológiai vállalat összértéke idén összesen 4 ezer milliárd dollárral csökkent: ez több, mint Törökország, Argentína és Svájc GDP-je együttvéve.
Az Amazon helyzete érdekes: az egy dolog, hogy a várakozásoktól elmaradtak a harmadik negyedéves bevételei. De a biztosítékot sokak szerint az verte ki a befektetőknél, hogy a vállalat 2-8 százalékos éves növekedést vár a folyó negyedévében. Egy olyan vállalat mondja ezt, amely mindeddig elképesztő tempóban volt képes nőni – és ezért is szerették a részvényeit.
Pedig el kellene fogadni mindenkinek, különösen az e-kereskedelmi cégeknek (és persze a felhőszolgáltatóknak is, hogy az Amazon egy másik fontos érdekeltségét is említsük), hogy a pandémia lecsengésével egy nagyon nagy növekedési hajtóerő szűnt meg. Az emberek most már bátrabban bemerészkednek a kiskereskedelmi üzletekbe, a vállalatok pedig szeretnék visszakapni a szorosabb (irodai) felügyeletet a dolgozóik fölött.
Nem küldenek el ezrével embereket – egyelőre
Az Amazon pozitívuma, hogy egyelőre nincsenek látványos leépítések, igaz, a munkaerő-felvételt is jegelték – novemberben a felvételi tilalmat a vállalat egészére kiterjesztették. Az indoklás ismerős lehet a Metától az Intelen át a Stripe-ig: a pandémia alatti túl gyors bővülés.
De változik-e attól bármi is a globális gazdaságban, illetve a big techek globális gazdaságban betöltött szerepében, hogy az Apple már nem ér 3 ezer milliárdot, csak 2,25 ezer milliárdot, vagy hogy a Microsoft egy éve másfélszer ennyit ért, mint most?
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak